Strana 1 z 5

Listy v akvariu

Napísané: 11 Okt 2014, 08:27
od používateľa Hryzo
tato tema sa tu tiez bude urcite hodit tak zakladam ...

prednedavnom som sa malicko zaujimal o tuto problematiku a malicko som studoval a potom to poriesil aj doma a sledujem co a ako krevetky na to.

najprv jeden clanok na prestudovanie ze o com hovorim - http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-90
vygooglit si viete tony diskusii ...

v skratke som to pochopil tak ze (nielen)dubove listy v akvariu mierne upravuju vodu lepsim smerom a to vylucovanim humoznych latok (ktore by mali posobit aj ako dezinfekcia?) a miernym skoro neviditelnym znizenym ph co ale krevetkam skor prospeje ako uskodi. k tomu rozklad listov v akvariu, vzniku hub a rias na nich je pre krevetky oblozeny stol takze nevidim zaporny dovod preco ich tam nemat ak je na ne miesto a hodia sa do konceptu. ja som ich dal do 15L krevetkaria 5.10. a cakam co sa bude diat. vodu nemeriam niesu peniaze na kvapkove testy :) takze len opticky pozorujem spravanie krevetiek. listy trosku farbia vodu ale to vidim len vo flasiach kde nechavam odstat vodu na vymenu (v kazdej flasi mam jeden list) ... v akvariu to asi aj kvoli filtracii zatial nevidim.

fotka ktoru som daval na akva.sk
PA050201.JPG
PA050201.JPG (58.64 KiB) 11450 zobrazení
teraz tam akurat testujem zavesny filter a ked to bude v pohode tak pojde asi bublifuk von a pribudnu nejake dalsie rastlinky

Re: Listy v akvariu

Napísané: 18 Okt 2014, 14:29
od používateľa baro666
Dub sa mi az tak neosvedcil. Mozem doporucit listy bukove a z moruse. Za tymi sa isli pozabijat. Ked som mal v akva aj dubovy list, ani si ho nevsimli. No a samozrejme mandlovnik.

Re: Listy v akvariu

Napísané: 18 Okt 2014, 14:33
od používateľa Milos
List dubu jedia tiez, ale len velmi pomaly. Mozno ho skor rozkladaju bakterie a krevetky sa zivia nimi. Tie listy o ktorych pises ty, buk a morusa jedia rychlo. Tiez listy lipy, jasena, jelse, ovocnych stromov. Ide o to, ze tieto maksie a vyzivnejsie listy su pre ne priamo potravou. Rychlo ich jedia, ale tiez si treba u nich davat pozor na mozne prekrmenie a nasledne znecistenie vody, tak ako u inych zdrojov potravy. Listy dubu (suche, jesenne) su skor substratom pre rast mikroorganizmov, zdrojom vlakniny a huminovych kyselin. Ja pouzivam jedny aj druhe: teda makke, cerstve, ako potravu a tiez suche, celulozove, ako doplnok do akvaria.

Re: Listy v akvariu

Napísané: 18 Okt 2014, 14:53
od používateľa Denis
ja mam zase v mojich akvariach opacku skusenost a listami dubu a buku. u mna praveze tie dubove skor zozeru, aj mam pocit, ze skor sa rozkladaju.
skoda, ze sa neviem dostat k nijakej morusi, uz ste to hodne spominali, ze im velmi chuti, no nemam ziadnu v okoli. malincie ste niekto skusali?

Re: Listy v akvariu

Napísané: 18 Okt 2014, 22:46
od používateľa Hryzo
ja mam morusu v blizkosti ale kedze byvam v BA tak sa obavam znecistenia kvoli mestkemu prostrediu ... dubove listy som si bol nazbierat aspon na zeleznej studnicke kde je velky les a aut minimum

mate niekdo skusenosti s lsitami priamo z mesta? (popri ceste a tak)

inak u mna sa tie listy pomalicky rozkladaju a krevetky na nich co to riesia ale ci priamo list alebo povlak na nich neviem ( povlak hold ziadny nevidim)

Re: Listy v akvariu

Napísané: 19 Okt 2014, 05:19
od používateľa Milos
Hryzo povlak je vacsinou neviditelny, viditelny sa stava vlastne len v pripade, ked je v akvariu privela zivyn, nie je dobre zabehnte, atd. SKratka ked nastane nejaka nerovnovaha.
Krevetky pozieraju aj samotny list. Samozrejme velmi pomaly, aby to bolo pozorovatelne "v priamom prenose". Zisitl som to raz, ked som pridal listy v tom istom case do dvoch akvarii. V jednom bolo krevetiek ovela viacej a v nom sa list rychlejsie rozlozil.

Re: Listy v akvariu

Napísané: 19 Okt 2014, 19:21
od používateľa Jarino24
chcem sa spytat ci tie dubove listy musia byt uplne vysusene alebo mozu byt aj odtrhnute hnede zo stromu?

Re: Listy v akvariu

Napísané: 19 Okt 2014, 19:58
od používateľa Denis
ja zbieram listy aj zo zeme, aj zo stromov. ake su, take berem, len aby boli co najviac suche. vzdy ich len zalejem vriacou vodou...

Re: Listy v akvariu

Napísané: 19 Okt 2014, 20:28
od používateľa Jarino24
ale mozem aj zo stromu hned ci nehat vysusit?

Re: Listy v akvariu

Napísané: 19 Okt 2014, 20:51
od používateľa Denis
ak trhas zo stromu hnede a uz sa ti aj "lamu" pri trhani, tak kludne. ja take zbieram. a Milos pisal, ze dava aj zelene listy, takze sa nemas coho bat, aj ked nebudu uplne dosusene ;)

Re: Listy v akvariu

Napísané: 19 Okt 2014, 21:36
od používateľa Jarino24
no tak vyskusam ci sa toho vobec chytia :-) lebo dnes som bol v lese aj sistice nazbierat tak som si povedal ze skusim aj tieto dubove listy.

Re: Listy v akvariu

Napísané: 18 Dec 2014, 21:00
od používateľa Denis
Na akve sme s Palom trochu podpichli Raviolku, nech nam vysvetli v com su vyhody listov mandlovnika morskeho oproti nasim beznym listom zo stromov buk a dub. A boli by ste prekvapeni, co sme sa dozvedeli, hlavne to ze mandlovnikom je mozne aj otravit...
Raviolka napísal:
denis napísal:zaujal ma prispevok Raviolky, ze listy mandlovnika morskeho maju vacsi ucinok ako listy domacich stromov dubu a buku, a hlavne to ze je to pozorovatelne. Sam som skusal listy mandlovnika a jediny rozdiel bol v tom, ze sa zacal neskor rozkladat v krevetkariu. Krevetky sa mi nijak viacej ani menej nekapali, ani som nepozoroval vacsi zaujem o mnozenie. V krevetkariu mam stale popri listoch dubu a buku aj sisky jelse a uz len mach. Ako sa da teda odpozorovat "lepsi" ucinok mandlovnika? dakujem za odpoved.
Asi by stálo za zamyšlení, jaký účinek si od těch listů slibuješ. Potom lze hodnotit, co je vlastně "lepší". (Např. - Proč by mělo listí vyvolávat chuť k rozmnožování?) Pro krevetky (ale i pro některé další živočichy) je například skvělé, že listy poskytují živnou plochu pro různé mikroorganismy. Na to je výborné třeba i listí buku a dubu a já ho hojně používám. Ten "lepší" účinek mají dub+buk oproti mandlovníku v tom, že s nimi nikoho neotrávím. "Horší" ho mají tehdy, pokud je chci použít jako léčivého prostředku.

Ale obecně. Listí může mít dejme tomu tyto základní funkce:
1. úkryt
2. potrava (např. pro šneky)
3. substrát pro mikroorganismy, které pak slouží za potravu
4. obsahuje/uvolňuje huminové látky (dělá vodu "černou" nejen opticky)
5. obsahuje/uvolňuje jiné biologicky aktivní látky (fenoly, flavonoidy)

Bod číslo 5 je to, co nás zajímá v tomto tématu - jinak listí je super samo o sobě i bez léčení. Nebudu dávat link, jsou jich na netu stovky. Zkuste hledat např. Terminalia catappa antibacterial ...atd., najdete spoustu studií. Dočtete se věci, které se o dubu nedočtete. Je to logické, ne každá rostlina má stejný potenciál. Kdo se trochu zajímá o léčivky, tak ví, že se obsah účinných látek mění v rostlině i během roku. Takže ani s tím mandlovníkem to není tak jednoduché (nehledě na to, že mandlovníků je spousta a spousta z nich má žádoucí účinky, jiné zase ne). Ale tak jo, jeden link za všechny (náhodně vybraný, jsou jich fakt stovky...): http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23885412
To pro demonstraci, že co je léčivé, umí většinou i zabíjet.

Mandlovník má účinky antimikrobiální (tj. také bakteriostatické nebo bakteriocidní), antioxidační, dokonce i antitumorové. Naše stromy samozřejmě např. nějaké ty flavonoidy také obsahují, ale je to proti mandlovníku mizivé. Pokud stále chcete linky, googlete sami :wink:, snad jsem vám aspoň pomohla v orientaci, co přesně hledat.
A jinak k té praxi – opravdu je poznat, že “obyčejné” listí je nesrovnatelně bezpečnější. Nezažila jsem, že by způsobilo komukoliv nějakou nepohodu. Což o mandlovníku (a bio-lif, pozor, ten je extra silný) neplatí a těch zkušeností akvaristů také najdete dost.

Docela mě překvapuje, že vás naopak překvapily mé příspěvky :-) Že některé rostliny jsou léčivé a jiné ne je hádám nezpochybnitelné, ale zřejmě jste si nespojili listí v akváriu s bylinkami. A přitom je to to samé :-)

P.S. O tomto by se dalo diskutovat ještě podrobněji, ale jako odpověď to myslím postačuje.
Cize zaverom, mandlovnik sa odporuca skor ako liecivo, nie ako potrava na osidlenie mikroorganizmami. Na to su uplne postacujuce a vhodnejsie listy dubu a buka. Ked by ste vsak mali problem s nejakou chorobou, tak na to je vhodny mandlonik morsky.

Re: Listy v akvariu

Napísané: 19 Dec 2014, 01:59
od používateľa joey
Potom je otazka, ked je list duba slabsi, tak pri potrebe silnejsieho ucinku netreba siahat po mandlovniku, ale dam 3x 4x viac dubu. Ale ono je to tak vsade, to co pochadza z dialky je prezentovane ako lepsie,nez co mame rovno pod nosom. Vselijake exoticke ovocie plne uzasnych latok a pritom nase jablka su rovnako ucinne :)

Re: Listy v akvariu

Napísané: 19 Dec 2014, 06:32
od používateľa Hryzo
nebol by tento prispevok lepsi v teme listy v akvariu? existuje taka tema :)

Re: Listy v akvariu

Napísané: 19 Dec 2014, 18:04
od používateľa Denis
Presunul som ;-)

Re: Listy v akvariu

Napísané: 09 Jan 2015, 19:56
od používateľa Hryzo
IringPalo napísal:ja mam velky zaujem o dubove listy ak budu za rozumnu cenu, takze urcite to zmysel ma
dubove listy som si nazbieral na vlastnu potrebu kym bol este cas, ale ked ma napadlo nazbierat vela a pripadne predat (ano aj ja som hamtavy:)) tak uz bolo dazdove pocasie a nepustilo ma bo uz boli premacane a nachylne na hnilobu ... teraz uz na to nieje sezona takze cakam na dalsiu jesen kedy to zacne opadavat ... potom nazbieram plne vrecia a ak sa mi cely plan (ma sirsi zaber) podari bude to jedna z mojich poloziek na nejakej akvaburze niekedy na jesen ci zimu :p ... ale to by som asi nemal tak verejne lebo mi to nevyjde ...

Re: Listy v akvariu

Napísané: 09 Jan 2015, 20:02
od používateľa mosfet
@Hryzo a kde zbieraš tie listy? Lebo aj u nás sa dajú nazbierať no tie s príchuťou VSŽ nechcem riskovať :lol:

Re: Listy v akvariu

Napísané: 09 Jan 2015, 20:20
od používateľa Hryzo
tak mam 2 moznosti ... jedna je zelezna studnicka a vyssie kde uz auto nepachne ... alebo potom mam mamuu v marianke kde su krasne lesy

tak ci tak, vsetky listy prelejem cez vriacu vodu a potom necham uschnut, az potom uskladnujem do sackov s dierkami

Re: Listy v akvariu

Napísané: 09 Jan 2015, 20:40
od používateľa Milos
Dubove listy sa daju v prirode zohnat cely rok, vdaka tomu, ze hlavne mlade nizke duby ich na jesen nespustia na zem. Takze si ich aj v zime mozeme natrhat pekne, suche, nezhnite priamo zo stromceka.

Re: Listy v akvariu

Napísané: 09 Jan 2015, 21:20
od používateľa viridis
Veru. Tak to tiez robim. Bud nazberam na jesen, cerstvo opadane. Alebo potom ako pise Milos, z nizkych stromcekov, kde ostali listy na konarikoch.
(Inak, prelievat vriacou sa mi to vidi trocha skoda. Trocha toho zivota, co na povrchu moze byt, podla mna v akvariu by nemuselo uskodit.)