Krizenie roznych variet

Všetky krevetky rodu Neocaridina (Sakura, Chocolate, Bloody Mary a iné)
Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

V pohári s modrou neocaridinou (spárenou s červeným samcom) nosiacou vajíčka sa objavili malilinké krevetky. Samica stále nosí vajíčka, avšak je tam už aj minimálne 4-5 mladých.
Zaujímavé. Ak dobre rátam, dnes je to 25.deň. Krpaté vyzerajú zatiaľ byť bezfarebné alebo červené. Avšak ešte sú veľmi drobné.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

Super viridis, daj vediet ako budu vypadat neskor.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Fko
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 28 Okt 2014, 22:09
Bydlisko: BA, PK
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Fko »

viridis napísal:V pohári s modrou neocaridinou (spárenou s červeným samcom) nosiacou vajíčka sa objavili malilinké krevetky. Samica stále nosí vajíčka, avšak je tam už aj minimálne 4-5 mladých.
Zaujímavé. Ak dobre rátam, dnes je to 25.deň. Krpaté vyzerajú zatiaľ byť bezfarebné alebo červené. Avšak ešte sú veľmi drobné.
V akom velkom pohari (objem) robis tento pokus?

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

Veľký pohár od uhoriek, cca 4 litre vody ? (Cez víkend som ich ale premiestnil do samostatného akvária, čakal som len kým sa vyliahnu mladé, nechcel som veľmi presúvať samicu, kým ešte nosila vajíčka.)
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

viridis, ako to pokracuje? ako sa dari malym krizencom?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

Boli premiestnené aj matkou do samostatného akvária. Nechcel som ich nechávať v malom objeme 4l. Akvárko o ktoré sa jedná je úplne bez techniky, len malá vrstva už predtým používaného substrátu (tuším aquaclay), pár dubových listov a šištíc, zo 3 rastlinky v črepníku. Posledne, čo som sa ich snažil nájsť, som videl asi 4 červenkasté kúsky na rastlinách. Ostatné môžu byť ťažko pozorovateľné po dne a listoch. Som zvedavý koľko ich finálne prežije a dorastie do dospelosti. Dospelé modré samice prenos nezvládli veľmi dobre. :( Uhynuli 2 zo 4. Pravdepodobne problém pri zvleku. Možno aj ešte blbé parametre vody vyplývajúce z krátkeho zábehu nádrže.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Mirko1A »

Zdravím, prosím o názor:
v mojom krevetkáriu http://www.krevetkari.sk/viewtopic.php?f=18&t=137
chovám zmes neocaridín red cherry, yellow a rili. bez triedenia, čiže medzi červenými sú aj bledšie a pod.
Prednedávnom som zaregistroval medzi potomstvom zopár krevetiek, ktoré majú zvláštnu farbu - do zlato - bledo hnedej, každopádne, odlišnej od bezfarebných, resp. slabo červených.

Môže to byť už napôvodnejšia divá forma, alebo je to kríženie červenej+žltej, resp. žltej+rili?
Dá sa očakávať, ak ich premiestnim do samostatného akva, že si potomstvo túto farbu udrží?
Vyzerá to veľmi pekne, každopádne je to odlišné od nudnej a omniprevládajúcej červenej formy.

prikladám foto, i keď možno tam to tak nevynikne ako v skutočnosti (na foto sú aj "rodičia" - červené, bledé, žlté a rili. vďaka za názor.

p.s. denis, ak som to dal do zlej témy, prosím presuň
P1000707zlata2.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 16 Júl 2017, 21:59, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Mirko1A »

druhé foto (prečo iba 200kb je povolená veľkosť? v akva je 300 myslím
P1000706zlata1.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 16 Júl 2017, 22:00, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

Ano, to je divo sfarbena krevetka. Je to najcastejsi produkt krizenia roznych variet u neokaridin. Je dokonca dost mozne, ze po generaciach zacnu v tvojom akvariu prevazovat.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

Hlásim, že po mesiaci majú potomkovia modrej samice a červeného samca asi 1cm, všetkých 15-20 kusov je červených. Niektoré výraznejšie, iné menej, je to však červená.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

dik za hlasenie! :)
nemal by si fotky samca, samice a mladych
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

Skúsim ich cvaknúť niekedy, aj keď to bude oriešok, lebo dospelé bývajú zalezené v lístí a nádrž je nenasvietená. ;)
Zatiaľ - samice vyzerajú nejako takto: http://frantisek.rudik.sk/?attachment_id=1543 a samec a mladé ako tuctové "Red cherry"
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa mosfet »

mosfet napísal:Pokus začína - do akva som pred týždňom dal zopár Red cherry a teraz mi priniesli Yelow fire. Čoskoro sa stretnú a uvidíme čo vznikne.
O ďalšom vývoji vás budem informovať.
Tak ako som sľúbil : po akva behajú cca 5mm krevetky a sú zatiaľ málo sfarbené no sú do červena. uvidíme či sa vyfarbia viac alebo ostanú v divokejšej forme.
Ďalšie info po určitom čase ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

Myslim, ze mame vsetci podobne skusenosti> Nie je pravda, co sa omiela dookola na nete, ze krizenim variet sa automaticky prechadza k divokej forme. Minimalne u cervenych variet to je skor tak, ze to vyzaduje aspon zopar generacii postupneho "nariedovania" cervenej.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Hryzo »

takze nova vedomost, ktoru sme s loki12 vyfasovali od ivana vysluzila (kdo nevie, kdo to je, mozem mu napisat ss ak chce ... v skratke skuseny akvarista):

pan vysluzil pravidelne krizi red sakury s black a brown sakurami, aby udrzal a zvyraznil cervenu farbu ... krizenim red a black vznikaju - black, brown a red sakura ... krizenim brown a red vznikaju brown a red ... pricom red, ktore z toho vyjdu maju silnu cervenu ... tak nejako som to pochopil a zhrnul ...
pointa je krizenie s tmavymi farbami, pricom krevetky sa nevracaju k wild forme, ale len zosilnuje a zvyraznuje sa pripadna cervena ... nehovorim, ze to tak robi stale nonstop a podobne ... mozno ich krizi raz za cas kvoli obnoveniu farby, ale tak dopodrobna nesiel ...

ja som si na skusku kupil cierneho samca, a hodil som ho k obycajnym sakuram kde mam od naozaj bledych az po celkom pekne cervene ... uvidim, co z toho vyjde ... samostatne black samca s red samicou nemam moc kam dat a nechcem ich zbytocne stresovat, tak je to taky mini-neriadeny experiment ... vysledok uvidim mozno skoro, mozno neskor ... dam vediet, ked uvidim nejake "inak" sfarbene mlade
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

Obrázok samice n.davidi - modrá a jej potomstva - v podstate red cherry, vzadu vidno nezreteľne samca - otca, obyčajný red cherry samec nevalnej kvality.
http://frantisek.rudik.sk/?attachment_id=1682
(Obrázok je mizerný, avšak pre predstavu hádam stačí)
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Jarino24
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 20:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Jarino24 »

presno to iste mne tiez radil Ivan Vysluzil ze mam dat k sakuram cierne aby bola krajsia cervena.Inak som to videl aj u Jana Budai ze mal pri black sakurach aj red sakury. Dokonca som videl pri red sakurach yellow fire.Ale skusim co najviac selektovat a podla toho to skusim :-).Co som kupil Blue Jelly na burze tak mlade boli cervene nechapem ako je to mozne vajicka nemali a po zvleku boli cisto len blue jelly je to normalne ze sa narodia cervene?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

Blue Jelly bola myslim vyslachtena z Red Rilli, takze ta cervena sa tam vzdy vyskytuje.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Red cherry

Príspevok od používateľa Maros »

Jamro27,dakujem za info.Podla tych obrazkov som zatial naratal 2ks Bloody mary..Inac 3-4nosia vajicka..V kombinacii stymi oranzovymi co moze vzniknut?Ci nic zaujimave?

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Red cherry

Príspevok od používateľa Mirko1A »

Môže vzniknúť to, že budeš mať v potomstve bezfarebné mutácie. červená s modrou nedajú fialovú, biela s čiernou nedajú šedú,tak to nefunguje ako pri farbách na plátne. je tam genetika (ktovie na akých alelách je práve ten gén podmieňujúci tmavokrvavé zafarbenie), čiže môže prísť k atavizmu, splaneniu, ale aj k vytvoreniu nových (asi nestálych) farebných mutácií...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 26 neregistrovaných