Filtracia

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

PRIPADNYM ZAUJEMCOM O DALSIE NAPADY A RADY PRI KOMPLETIZOVANI FILTRACIE ODPORUCAME TIEZ HRYZOVE OSOBNE FORUM "Pre raka Edvarda vsetko", JE TAM TIEZ VELA ZAUJIMAVYCH INFORMACII:
http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=18&t=129
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ja sa budem zas opakovat ale volacu tu zasa smrdi, nesedi. U nas v trencine sa kazdy mesiac strevame s akvaristami a dosli sme na to, ze kopec veci co sa pise nie je pravda a v praxi to mame odskusane a funguju uplne inac.
Teraz sa dotknem filtrace. V malom akva mam dennerle filter naplneny mixom ehein substrat, valceky a substrat pro. Neviem aky to ma objem, cca dva tri deci, je to maly filter. Okrem substatu pro su zvysne dva substraty povodne biele, ked su nove. Tym ako sa osidluju bakteriami hnednu, najprv je to dozlta potom tmavsie, poznate to. Dlho som tam mal ten substrat a bol bledohnedy, ked som akvarko restartoval a zalozil odznova, pochopitelne zacala prebiehat dusikovy zabeh a tento tyzden som zistil ze substrat je uplne uplne tmavohnedy. Vlastne som to zistil ked som spustal experiment a do pohara som daval z tohto filtra medium, na ktorom krevety zatial uspesne chovam. Vtedy som si uvedomil ze filter robi svoju robotu, ale tmavohneda farba hovori o tom, ze by to asi uz chcelo trocha viac media. V predoslych prispevkoch som pisal o toma ko mam vo velkom avkarku robeny filter pod strkom a volako sa mi zda ze nieco nefunguje, hlavne som nevedel zakryt tu bandasku lebo mi silny prud z kolienka odfukoval vsetko. Tak som zacal spekulvoat nad externym filtrom vlastnej vyroby. Dnesom si kupil misku, vyvody, navrtal som uz jednu dieru atd a potreboval som sa dostat k cerpadlu tak som otvoril dno a vtedy som si uvedomil ze 2,5l media co mam pod strkom je uplne uplne bielych. Z toho mi vyplyvaju dve veci, ze bud ten filter biologicky absolutne nefunguje a nie je vobec osidleny alebo prosto nie je treba aby bol osidleny vzhladom na plochu akvaria atd. Davam si otazku ze ak celu dobu ten filter nebol osidleny ci by krevety fungovali vlastne bez filtra. Znamy mi povedal ze ano, lebo osidlene je vsekto v akvariu. Ak by ale bola pravda druha varianta tak by to mohlo znamenat co si uz dlhsie myslim, ze tie mega objemne filtre 12l su prosto nezmysel a hlupy komercny tah. Tento tyzden som bol u znameho ktory prave takyto filter ma, ukazoval mi sice ten mensi, ale valceky v nom boli biele. Potrebujeme vlastne taketo filtre? Napadlo mi, ci to, ze nemam filter vobec osidledny nesuvisi s nizkou hladinou kyslika. Totiz prud mi ide tesne nad hladinou kvoli fitracnym krevetam, v avkarku nemam ziadne rastliny okrem plavajucich. Nemam vzduchvoanie. Hladina sa nehbye. Nizka hladina kyslika by mohla vysvetlit neosidleny filter, zhadzovanie vajec, uhyn atyopsisov. Minimalne toto. Chlapi co si o tom myslite? DO akvarka som supol dennerle z maleho, vypust som nechal v urovni hladiny aby sa pekne cerila, co sa sice nebude pacit atyam ale skusim to otestovat. V malom nemam nic okrem rastlin, hadam im to neuskodi.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

Palo tvoje pozorovania a uvahy mi pripadaju spravne, ale mal by som vyhrady k niektorym zaverom: Musim sa teda zastat toho, "co sa v akvaristike pise".
Podla mna neprevlada nikde nazor, ze u krevetiek je potrebna nejak extremne vykonna filtracia. Obcas sa to uvadza u CRS a taiwan koli tomu, ze pri ich parametroch sa nie vzdy dari bakteriam. Ak si niekto chce dat predimenzovanu filtraciu, okrem penazenky nicomu neuskodi. Ale nejak to v tomto smere prehanat, to snad nikto netvrdi. Prevladajuci nazor znie, ze krevetky potrebuju ciste a stabilne prostredie a su citlive na NH3 a NO2. To ale samo osebe neznamena, ze treba mat doma celu cisticku :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa mosfet »

Palo : môj názor je , že ak máš dostatočné dno tak filter viac - menej nepotrebuješ. Avšak je veľmi dobrá vec mať nejaké čerpadielko ktoré ti čerí hladinu - na výmenu plynov a okysličovanie. ( len tak v skratke ) no každé akva je iné a samo ukáže či potrebuje alebo nepotrebuje filtráciu ;)

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

ja som v mojom ssp pred par dnami odstavil filter, lebo zacal ten smejd vrcat (asi odisla oska) a rozhodol som sa tak, pretoze to akvarium je uz dlhodobo stabilne a uz bolo bez filtracie bez problemov ... dostatok kyslika tak zabezbeci burina menom hydrocolyte tripartita, ktory je v tom akva uz ako pliaga ...
u rakov zase podny filter nejavi ziadne znamky nestability alebo nedostatocnosti ...

zafarbenie filtracnej hmoty a osidlenie bakteriami ... to zavisi aj od mnozstva potravy ... takze, ak mas malo dusicnanov, necakaj, ze bakterii bude 300% ... preto sa nemoze hadzat pred dlhsim volnom viac potravy ... bakterii je totiz tolko, aby stacili na bezny rezim ale ked tam das potravu navyse, nestihaju rozkladat ...
takze - filter s 10L filtracnej hmoty je dobry pre ludi ako so slabsim tak aj so silnejsim znecistovanim vody s tym, ze ten so slabsim ho bude mat predimenzovany vzhladom na potrebu a ten ktory ma prerybnene a odpadu az az, tomu sa tolko filtracnej hmoty zide, pretoze ma viac latok na rozklad a tym padom ma viac bakterii vdaka velkemu objemu filtra
aj ked samozrejme, ako napisal mosfet, filter je len pomocka k lepsiemu bezaniu akvaria, pretoze je to uzavrety ekosystem ... volne v prirode tiez niesu ziadne filtre a vsetko je ako ma aj v stojatych vodach ... takze filter je tym dolezitejsi, cim sa akvarium viac odchyluje od "idealneho" nastavenia, ktore pravdaze vobec nieje jednoduche ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

tak chlapci po vcerajsom otvoreni dna som dnes prisiel z prace a ryby bud mrtve alebo v poslednej smrtelnej agonii, krevety bud mrtve alebo na filtri alebo v opacnom rohu. straty ratam na desiatky....
podny filter bola hlupost, dnes objednavam poriadny externy filter. :oops:
do kelu tam ! do kelu taaaaaam!
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

nie nie nie .. chyba nebola v podnom filtri ako takom, ale prave v jeho otvoreni ... je to ako rypanie sa v dne, kedy z neho uvolnis strasne vela latok, ktore tam boli "uveznene", vratane tych, ktore ti otravia posadku ... podny filter sa neprecistuje na kompletku ako ostatne a preto ti to podochlo

ale samozrejme, je to nevyhoda toho podneho filtra ako takeho ... nedokazes h otak cistit a tym padom raz pride cas, ked budes musiet akvarium prekopat, aby si h ovycistil ... ja ratam tak, ze u rakov ten filter tiez raz vymenim za nieco ine a potom stenu jednoducho posuniem dozadu a bdue viac miesta, bude to vsak za dlhsi cas
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

zistil som za ten rok a pol ze mnoho veci je trocha inak a mnoho sa zasa oplati pocuvat, mal som ist od zaciatku do externeho filtra. myslel som si ze usetrim a vymyslim si nieco vlastne, ale ten podny bola fakt blbost. teda aspon to ze som ho otvoril. okrem toho som spravil dalsiu blbost a to taku, ze filtracnu penu o hrubke cca 3 cm, ktora bola vlastne hned pod kamienkami som uplne vybral z avkaria, cim som mozno vybral to jedine, co bolo osidlene bakteriami a nechal som tam iba medium, ktore ani mozno osidlene nebolo. hold clovek sa uci cely zivot, len mi je luto ryb, ktore sa krasne mnozili a kreviet, ktore som valstne rok a pol pestoval. je to fakt cierny den.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Hryzo »

clovek sa uci stale nooo ... ja som takto prisiel o varku garra ruffa (vid moja tema na akva.sk) ... a dokonca to suvisi aj s filtraciou, pretoze som liecil bakteriu baktopurom od sery a znicil som si bakterie aj vo filtry ale ako zaciatocnik, som podcenil slova casta vymena a rybky som si otravil a posli dole vsetky .. a ze niesu lacna zalezitost :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

uz som tu spominal ze vo filtri v malom akvarku mam mix substrat pro, eheim substrat a eheim ehfimech (valceky) no a ked to otvorim tak substrat pro a substrat su uplne tmavohnede a valceky podstatne bledsie. Rozmyslam ze ich prestanem pouzivat a vymenim ich za nieco ine.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa jamro27 »

Mne valceky zdvihali ph.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

takto to vyzera.
Roman ake valceky si mal? je asi milion vyrobcov. toto su vsetko eheim substraty, co pridavam.
CameraZOOM-20150610215531655.jpg
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa jamro27 »

to ti uz nepoviem, nahradil som ich siporaxom
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Denis »

jamro27 napísal:nahradil som ich siporaxom
dobre si spravil, so siporaxom som skopojny a odporucam ho vsetkym. od zaciatku co mam drahsie krevetky co je cca 4r ho pouzivam a nedam nan dopustit.

edit: Palo pekne videa si dal o stranku skor, krasne vidiet ako dokaze siporax na seba naviazat tekutinu. Cize kolko vela uzitocnych bakterii moze v sebe mat po zabehnuti.

pilates
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 24 Mar 2015, 09:43
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa pilates »

Dobry den, chcel by som sa spytat na skusenosti s tymto filtrom Aquael Turbo Filter 500, uz som cital ze niektory z vas ho pouzivaju, zaujimala by ma hlucnost a kvalita keramickych medii, pripadne kvalita teho penoveho media.Tiez by ma zaujimali nahrady ak ste niektore nahradzali.Dakujem

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa Milos »

Cav Pilates, ja tieto filtre pouzivam v akvariach s CRS a hybridami taiwanov. Su na moj vkus dostatocne tiche, prietok vody je mozno aj zbytocne velky, ale nepozorujem, ze by to vadilo. Vseobecne vzate, som s nimi spokojny.
Pouzivam ich vsak po mensej uprave, nie v 100% defaultnej konstalaci:
1.) Na nasavanie davam namiesto originalnej peny nejaky objemny valec filtracnej peny s jemnejsimi okami. Pre zvacsenie aktivnej plochy, ale hlavne koli tomu, aby do filtra nezaliezali male krevetky.
2.) Valceky (uz ich chalani riesili tuna vyssie) pouzivam ako drenaz v kvetinacoch pre izbove kvetiny a namiesto nich davam dovnutra tu penu, ktora je originalne na nasavani.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa IringPalo »

Pilates zalezi od toho co chces chovat. K hlucnosti ti neviem povedat lebo som ho nikdy nemal. Mam doma dennerle eckfilter, ktory je cenovo porovnatelny, ale je v tom obycajna vata ktora sa za chvilu rozpadava a k filtru je len mala rampa, ostatne vsetko treba dokupovat. ked porovnam kolko veci je v tom turbo tak by som ho hned bral, neda sa to porovnat aj keby tie valceky boli ake chcu. neviem sa k ich kvalite vyjadrit, je tolko druhov, ze sa to neda vsetko odskusat. kazdopadne krevety odchovam aj s eckfiltrom, s tym turbom to budes mat len lepsie. ako sa budu valceky osidlovat bakteriami, budu sa farbit do zlta alebo hneda. mozes odsledovat ci je kapacita filtra vycerpana alebo nie. podla mna jeho kapacitu nevycerpas, radim ti ho zobrat. ak ti nezalezi na krase alebo hlucnosti, da sa este poskladat vlastny filter objemu 4,5l za cca 30E. odporucam do chovne, ale nie niekam do obyvacky. napis viac aj o akvarii a o tom co chces chovat
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

pilates
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 24 Mar 2015, 09:43
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa pilates »

Zhanam nieco tiche a spolahlive do spalne k neocaridinam, cize nie k narocnemu druhu kreviet. Mam tam teraz provizorne aquael fan mini plus ktory som upravil.Povodne nasavanie som vyhodil (umelohmotny stred na ktory je natiahnuty ubohy kusok filtracnej peny). Za nasavaciu mriezku som dal plat filtracnej peny kvoli malym a do plna som nasypal eheim substrat pro. Funguje , ale moc sa zanasa.Nebavi ma cistit kazde 3-4 dni. Mal som tam eheim aquacorner 60, ale ten brutalne dunel, tak som ho zrusil.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Filtracia

Príspevok od používateľa jamro27 »

Dnes som vymenil ex filter krevetkam. Fluval 104 som nahradil 204( kupil som starsi kompletny v perfektnom stave za 30€)
Filtracne media som pouzil -
Biomolitan fluval
1kos - siporax
2 kos -JBL Tormec activ
3 kos -JBL Clearmec Plus+JBL AmmoEX (kos som rozdelil na polovicu)
Filracna vata.

Kto ma problem s PH odporucam JBL Tormec activ - PH tato granulovana raselina stiahla z 6,9 na 6.2 a tak isto sa mi podarilo vodivost dosiahnut 120 ppm.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 50 neregistrovaných