Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Maros »

Tvoja odpoveď znie rozumne, tie parametre vody(KH,GH,PH) sú naozaj dosť rozdielne (oproti rastlinnej akvaristike)a to som si neuvedomil aký vplyv to môže mať na baktérie a naozaj by sa mohol ten zábeh spomaliť, predĺžiť..

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Paramtre su jedna vec, druha je tiez asi samotna definicia zabehu. Nie som zbehly v rastlinnych akvariach, ale predpokladam, ze vacsina druhov rastlin nie je ani zdaleka tak citliva na NH3 a NO2, resp. ich na rozdiel od krevetiek vytaju. Pri zabehu rastlinneho akvaria tak skor ide o to, aby sa nedala sanca riasam dovtedy, kym sa nezakorenia a nerorastu dekorativne rastliny. Potom dava zmysel mat tam maximum napr. rozkatca.
U akvaria pre krevetky sa zabehom naopak mysli co najmohutnejsie rozrastenie nitrifikacnych bakterii, pricom napr. u mna je riasa vytana. Vacsina ludi musi hladat kompromis niekde medzi, ak chcu mat prosperujuce krevetky a dobre vypadajuce akvarium.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa seic »

hodne podrobny a komplexni clanek o dusiku v akvariu ... ;)

http://e-akvarium.cz/casopis/akvarium04.pdf

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Maros »

Diky seic. Čítal som to dávnejšie, kedy mi to nedávalo zmysel, nechápal som tomu,teraz je to už lepšie..
Ak som to správne pochopil, neni s toho jasné, či rastliny "kradnú"baktériám potrebné látky na ich rast,život, množenie..Len že,pri PH6,5,je ich30%a pri PH6-10%.
Že sú zbytočné, veľké externé filtre a rôzne super extra drahé filtračné náplne,lebo ich nema čo osídlit..(A včera mi prišiel nový ex.filter)

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa seic »

je toho tam hodne na opakove cteni=pochopeni... a ano, pri zkracenem-primem kolobehu dusiku rostliny mohou
primo "konzumovat" dusik bez nutneho prechodu na NO3 a tim padem brat nitr. bakteriim potravu... rozumna filtrace
urcite neni zbytecna, jelikoz nitr. bakterie se reguluji "sami", tedy rostou-mnozi se podle zdroje potravy...

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa seic »

ohledne nitr. bakterii, filtrace je toho napsano spousta... napr. rychlost proudeni vody filtr mediem, kdesi jsem cetl dokonce optimalni vypoctenou rychlost, aby nebyly nitr. bakterie strhavany z filtr. media, pripadne aby nehladovely... :-)

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Hryzo »

predimenzovany filter nikdy nebude naskodu, maximalne bude "poloprazdny" ... ak vsak bude mat clovek poddimenzovany a slaby, vtdy problem nastat moze :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Maros »

Vyššie som zle napísal niečo.Malo byť,že maximálny efekt nitrifikace je pri napr.PH6 len 10%.
A autorka článku píše,že neni zatiaľ žiadny vedecký experiment, ktorý by dokazal,kto vyhráva boj, či rastliny alebo baktérie o NH4..

Výkonný,predimenzovany filter to mi niečo hovorí, sám mám v 30tke tetratec400+ prídavné cerpadlo, v 12ke -2211ku!Ale to sú rastlinné akváriá..
A teraz som kúpil do novej 30tky JBL e401 len kvôli väčšiemu osídleniu baktériami,ale podľa tých informácií ho neni treba.A pri tak nízkom PH,ho baktérie osídlia veľmi pomali ak vôbec..

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Krevetky dlhsie nekapali, alrle predvcerom som nasiel jednu co obzierali a vcera jednu pandu co obzierali. Minimalne 2 pandy mi uz skapali, z povodnych asi 8.

Akvarium je od pondelka doma a od utorku som robil zatazovu skusku, vcera vypustil.


Uz nechcem cakat, najradsej by som ho zalozil uz dnes ale nemam praskove bakterie. Takze neviem ci mam pockat na bakterie alebo zalozit hned ale bude dlhsi zabeh. Nemam ani svetlo a ani filter(len jeden polorozpadnuty bublifuk)

Tuto otazku som polozil uz davnejsie:
Mozem pouzit Genchem Biozyme ako bakterie do substratu?




Jamro ako si pisal ze zabiehas akvarium 1 den, to sa ti stihol aj filter zabehnut?

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa džara »

ja genchem biozyme na zabeh pouzivam.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Pod substrat?

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa džara »

ked som vymienal dno, nechal som na spodu trochu kalu zo stareho. ale aj tam som prisypal trocha biozyme. potom som biozyme nasypal aj na povrch noveho aktivneho dna.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Dakujem.
Ak zajtra nestihnem akvaland(1 lyzicku ADA Bacter 100) alebo sa nikto neozve tak pouzijem Biozyme.

Kolko dni/tyzdnov zabiehas?

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa jamro27 »

Mikel tvoje akva som videl, mas aj krevetky pekne, je po nich pekna linia. Podla mna mas na to akva s tym poctom krevetiek nedostatocnu filtraciu. pokial nezmenis filtraciu tak sa ti to bude opakovat aj ked zalozis akva na novo, dno neodsavas, neda sa ti, za par mesiacov mas to iste
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Je to mozne. S akva ajtak niesom spokojny, takze ho urcite vypustim aspon na niekolko tyzdnov/mesiacov.

Nabuduce to skusim s lepsou filtraciou.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa seic »

pokud si dobre pamatuji obecnou poucku - filtracni material (typicky bioakvacit) by mel byt min. 1-2% objemu AQ.. napr. ja aktualne posilil filtraci na cca 4%... ;)

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: RE: Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa majtan.miso »

MikelCRS napísal:Je to mozne. S akva ajtak niesom spokojny, takze ho urcite vypustim aspon na niekolko tyzdnov/mesiacov.

Nabuduce to skusim s lepsou filtraciou.
Ak chces tak ti vymenim ten aquaclear 70. Vrtulku tam novu treba ale docasne vydrzi

Sent from my LG-D855 using Tapatalk

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Seic: je tam 2 ramenny bublifuk xy2822 na asi 25l

Miso: Vymenis za co? :D Ak budem potrebovat tak sa ti ozvem za stvrt roka najskor.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa jamro27 »

Kolko mas krevetiek v tom akva? aj tomu musis prisposobit filtraciu
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Otrava zo stareho dna

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Neviem. Stale menej a menej. Mozno 50 ale neviem.

Mam tu 1lyzicku ADA Bacter 100 takze mozem zakladat.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 12 neregistrovaných