Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

PS: K lepsiemu pochopeniu procesu mozne jedna poznamka zo zakladov biochemie. Cukry (uhlovodiky) su organicke latky, ktorych molekula je tvorena uhlikom C a vodikom H. Bielkoviny su organicke latky, u ktorych sa k tymto dvom prvkom pridava este dusik N. Ak tak dodame zdroj energie (cukor), hetrotrofne (cukor spalujuce) bakterie budu mat tendenciu mnozit sa, rast, avsak budu k tomu musiet niekde zohnat dusik N na stavbu bielkovin. Ten najdu v NH3, NO2 (mozno NO3) a v inych organickych zvyskoch (nedojedena strava, vykaly).
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Neviem či je vhodné vôbec dodávať ďaľšie cukry a organické látky len na to aby si vyrovnal spotrebu dusíka.
Na druhej strane máš tok energie , respektive zivin, alebo ako by som to nazval, ktorej sa v prvom rade potrebuješ zbavovať v "ekosystéme".
Na jednej strane by si sice bakterkami zvýšil spotrebu dusíka, ale toto je riešenie len dočasné, kedže by si musel umelo udržiavať vyššie hladiny uhlíka aby reprodukcia bola vyššia ako ich odumieranie, pretože potom docieliš presný opak. Ked dôjde zdroj dusíka, organizmy začnú kapať a tým pádom sa ti uvolní do vody zase kvantum dusíka. A tento proces sa bude v boom-efektoch opakovať.

V konečnom dôsledku sa nedopracuješ k ničomu, lebo uhlík je len zdroj premeny energie z jednej na druhú, ale dusík je večný. V podstate dôjde len k zlikvidovaniu uhlíka, ktorý sa v podstate "spáli" z ekosystému.

Asi na zrovnanie máš kvasný proces, ktorý expanduje do doby pokiaľ je prísun energie, alebo ho nezabrzdí koncentrácia produktov kvasenia.

Používateľov profilový obrázok
Jozef_L
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 01 Feb 2016, 11:18
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Jozef_L »

Ideál by bol mať na akva napojenú mini destilačnú kolónu, ktorá by prebytok látok odchytávala a cistu vodu vracala nazad do akva

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa seic »

zajimavy napad, ale prozatim zustanu u osvedceneho odbouravani dusiku pomoci kvitek + rozpad dusiku na slouceniny pomoci nitr. bakterii ... ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Lenze N naviazany do bakterii v nich nezostava az dovtedy, dokedy bakterie neodomru. Lebo bakterie sluzia krevetkam ako potrava. Uvidime, ja to v jednom akvariu urcite vyskusam.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa MikelCRS »

uploadfromtaptalk1468409908166.png
Neviem ci tomu spravne rozumiem ale zda sa mi ze hovoris o fotosyntetickych bakteriach(napr. AZOO Super PSB). Ktore rozkladaju hlavne NO3 a NO2 na plynny dusik.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Nie, praveze hovorim o nefotosynteciskych bakteriach, ktore sa zivia cukrom a zdrojom dusika :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa drakkenn »

Ahojte pred dvoma mesiacmi som si založil rastlinné krevetkárium.Dno je EBI GOLD špeciálny substrát vhodný pre husto zarastené krevetkária .Akvárium objem 60 l (dennerle nano cube) externý filter JBL v ňom SEACHEM PURIGEN,SEACHEM MATRIX ,zeolit a biomolitan . Po založení osadené jednou kotúľkou a osadené cca 80% dna rastlinami.Po dvoch týždňoch keď malo akvárium dobré hodnoty no2 -0 ,no3 -10 ,GH-7,KH-3,PH 6,8 pridané ďalšie dva slimáky neritina. Po dvoch týždňoch hodnoty stále na rovnakej úrovni pridaných 10 krevetiek neocaridina hodnoty sa držali až do pondelka 3.4 na rovnakých hodnotách to je cca 2 mesiace .V pondelok stuplo NO2 na 0,25 MG .Vymenených 20 % vody pridane SEACHEM pristine. 4.apríla no2 0,5 mh - Výmena 30 percent vody .5.apríla no 1 mg !!! Výmena 50 percent vody za vodu z druhého zabehnutého akvária ktorá má NO2 -0 .Dnes NO2 2 mg ...........Skontroloval som filter nič v ňom nesmrdí nehnije..Skontroloval som akvárium nenašiel som nič uhynuté .Napriek tejto extrémnej hodnote NO2 slimáky veselo lozia po akváriu nesnažia sa vyliezať nad hladinu krevety sa taktiež správajú úplne rovnako rastliny rastú o 106.Napriek tomu že sa akvaristike venujem 20 rokov s takýmto extrémnym nárastom no2 som sa ešte nestretol.Pre istotu kúpený iný test na no2 - tetra výsledná hodnota rovnaká ...Takže som fakt v koncoch .Ako dekorácie sú použité pieskovce z akvaristiky pred použitím máčané 3 týždne vo vode z RO .Jedno malé drevo FINGER wood ktoré bolo takisto namočené tri týždne vo vode z RO.Voda je zarobená z vody z RO + GH+ minerály.Zarobená voda má hodnotu NO2 - 0 .Počas zábehu som prikrmoval minimálnymi dávkami krmiva na udržanie populácie baktérii.Napadá ma jedine že testy nemerajú dobre alebo mi z nejakého dôvodu uhynulo naraz veľké množstvo baktérii vo filtri .Ak by mal niekto nejaký nápad ako z toho von budem vďačný .Mne už došli nápady.

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa zozo »

Nazdar drakkenn, myslím že máš všetko v najlepšom poriadku... Ako píšeš, že si mal NO2-jku na nule atď...Tak len preto, že sa ešte nenaštartoval správny proces kolobehu dusíka...Môžeš byť v pohode, a nemeraj stále hodnoty vody. Je to zbytočne stresujúce. Pokiaľ ti tam nič nekape je všetko OK. Ja mám v zábehu dve rovnaké krevetárka od 28.1. a No2-jka začala stúpať asi pred troma týždňami...Teraz už pozvolna klesá.... Všetko máš +/- v poriadku...Ja používam NO2-jku od JBL-ka a je presná. Pozor na test NO2 od Fi. SERA. Vyhodené peniaze... Chce to len trpezlivosť...
Aké baktérie si použil na zábeh?
A len tak na záver; po dvoch týždňoch zábehu, som sa ešte nestretol s dobrými parametrami vody ( myslím pre krevetky).
Tak veľa šťastia, máš to dobre našliapnuté...

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa drakkenn »

Ahoj na zábeh som použil sera nitrivec.Problém je že akvárko nie je v zábehu 2 týždne ale dva mesiace a hlavne tie hodnoty NO2 mi prídu extrémne vysoké 2 mg/l mi príde až hodnota nezlučiteľná so životom.Ale v jednom máš pravdu predtým som nikdy NO2 nemeral ale na tomto akvarku som si dával extra zaležať asi to nechám nejaký čas na pokoji a uvidím .No2 test používam od JBL a teraz mám nový od tetry lebo sa mi tie hodnoty zdali neuveriteľné.Ešte uvažujem či by som nemal slimáky a krevety odloviť .Pri takých koncentráciach NO2 asi nemajú šancu prežiť aj keď zatiaľ sa tvária absolútne v pohode dokonca dve nosia vajíčka.

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa zozo »

Chápem, že ho máš v zábehu už príliš dlho. Mal som v roku 2015 podobný problém. Zabiehal som vtedy akva. pre Taiwany. Tiež to už dlho trvalo a No2 bola tak vysoká, že taká farba už nebola ani na papieriku. (tmavo bordovo-čierna) Vtedy mi pomohli baktérie od fi. EASY-LIVE: Easystart. Teda aspon sa domnievam. Začal som ich dávkovať a No2 začalo pomaly klesať a No3 stúpať. Konečne sa to naštartovalo. Každý zábeh je originálny. A v tom je čaro našich výtvorov. S výmenou vody teraz opatrne. Aby si nenarušil príliš krehkú rovnováhu. Daj tomu ešte týždeň a uvidíš že No2-ka začne klesať. Ten proces sa u teba už naštartoval a bude pokračovať dosť rýchlo...

Používateľov profilový obrázok
Hora
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 30 Dec 2016, 12:31
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Hora »

zozo napísal:S výmenou vody teraz opatrne. Aby si nenarušil príliš krehkú rovnováhu.
Žiadna rovnováha tam nie je.
Práve teraz musí meniť vodu(1/3 denne) pri hodnotách 1-2mg/l aby sa tie hodnoty dusitanov znížili a neboli až tak toxické hlavne pre krevetky.Je pravda,že každý zábeh je iný v časovom pojme ale dva mesiace sa mi zdá na nárast dusitanov neskoro.

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa drakkenn »

Vďaka za všetky rady a postrehy .Večer ak stihnem sem hodím foto ako akvárium vyzerá.Voda je kryštálovo čistá život vyzerá úplne v pohode aj keď zdanie niekedy môže klamať. Len by som si chcel preveriť či správne chápem postup rozkladu látok ...Predpokladám že z výkalov rýb ,zbytkov krmiva,rastlín sa vytvorý NH 4 - to nitrifikačné baktérie premenia na no2 a následne na NO3 - a NO3 spotrebúvajú rastliny je zároveň aj najmenej toxické. Teraz moja otázka je možné aby 3 slimáky a 10 malých krevetiek vyprodukovalo toľko amoniaku aby sa mi v priebehu 3 dní zvýsilo NO2 z 0 (nemerateľné ) na 2 mg NO2 ? Zároveň predpokladám že mi v akváriu funguje premena NO4 na NO2 ale už nie alebo nedostatočne premena NO2 na NO3 .Takže čo spôsobuje že premena nh4 na no2 funguje ale dalej už nie ? Nedostatočné okysličenie vody? Pre istotu som akvárium odokryl .Do filtru som pridal molitan zo zabehnutého akvária do filtra.... nalial som do akvária SERA nitrivec. Ráno sa mi farba na tetra teste zdala menej červená aj keď je to veľmi ťažko posúdiť.Este ma napadlo mierne zvýšiť PH pri vyššom PH predpokladám efektívnejšie spracovanie NO2 na NO3.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Milos »

Cav drakkenn. Pri akvariach s ph pod 7 a zabehavanych hned od zaciatku s hustym rastlinstvom sa tento problem stava. Ide o to, ze rastliny a nitrifikacne bakterie si o NH3 a NO2 konkuruju. Rastliny vsak vedia tuto konkurenciu pri hodnotach pH pod 7 vyhrat, pretoze bakterie pri kyselom prostredi troska horsie prosperuju.
Ak su krevetky OK, postaci asi len trpezlivost. Pomohlo by, ak by si poobstrihaval rastliny, ale to zalezi na tvojich estetickych planoch s akvariom. Pomoct by mohlo tiez naliat tam filtrat zo zabehnuteho akvaria s kyselou vodou.
Tiez som to mal, akvarium nebolo zabehnute ani po par mesiacoch. Odstranil som vacsinu rastlin a konecne sa zabehlo.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa drakkenn »

Ok asi sa do toho prestanem rýpať .Predtým som nikdy NO2 nemeral keby som nemal test podľa správania kreviet a rastlín by som v podstate ani netušil že sa deje niečo nedobré .Akvárium malo byť v prvom rade rastlinné a krevetky ako veľmi pekný doplnok samozrejme ale z ohľadom na to aby mali vhodné podmienky. Len stále mi vŕta hlavou či je normálne aby pri tak vysokých množstvách NO2 bol všetok život ok ? Slimáky lozia pri dne kdesi som čítal že prvé príznaky vysokého NO2 je že slimáky sa snažia vyliezť z akvária krevety tiež vyzerajú ok .......dnešné meranie NO2 znovu 2mg ale No3 stúplo na 30 takže zrejme sa nejaká premena NO2 na NO3 začína rozbiehať.Asi hodím testy do koša.

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa zozo »

Hora nebudem sa s tebou dohadovať...Možno som sa nešikovne vyjadril o taj rovnováhe... Ako taká sa tam v pravom slova zmysle ešte nenachádza, ale baktérie sa ju snažia vytvoriť....Pri prudkých výmenach vody sa tento proces odďaluje!
Drakkenn nestresuj sa, robíš to dobre, ešte raz trpezlivosť.

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa zozo »

A testy do koša určite nehádž...Len to fakt niekedy trvá dlhšie...koniec koncov to perfektne vysvetlil Miloš.

Používateľov profilový obrázok
Hora
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 30 Dec 2016, 12:31
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Hora »

S výmenami 1/3 vody(to nie sú prudké výmeny) si neuškodí,nič nespomalí a pomože minimálne krevetkám k menšiemu stresu z vyšších dusitanov a teraz už aj dusičnanov vidno,že nitrifikácia prebieha.
Voda sama o sebe nemá v sebe nejaký významný obsah nit.baktérii,tie potrebujú pevný povrch na osídlenie.

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa drakkenn »

To mi je jasné ale keďže som nemal nachystaný dostatok odstátej vody prišlo mi to ako dobrý nápad použiť vodu zo zabehnutého akvária.Teraz idem na víkend preč v nedeľu večer dám vedieť ako to vyzerá.Ďakujem všetkým za snahu pomôcť.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Zabeh akvaria a kolobeh dusika

Príspevok od používateľa Denis »

Napisem sem svoju skusenost, co sa tyka nabehu akvaria a uz nachadzajucich sa krevetiek v nom. Pokial som v krevetkariu mal uz krevetky a spociatku aj vsetko vyzeralo ok a casom sa pokazilo, tak mi nikdy nezabrala velka vymena vody, ci uz 1/3 alebo 1/2. Mozno den bolo ok a opat krevetky kapali. Okoby som tym len oddialoval nabeh, myslim ze aj Zozo k tomuto mieril svojim prispevkom. Viem Drakken, ze ti krevetky nekapu, ze je to iny pripad.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných