Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Slezina »

Ja som dakde na nemeckych forach videl test toho Manada a vyslo ze nemeni parametre vody ze je neutralny tak kupim odskusam a o pol roka sa podelim o skusenosti s nim. :-)

baro666
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 13:45
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa baro666 »

To je pravda Manado nemeni perametre vody ani PH, ale ani ich neupravuje. Pokial tam chces Red bee alebo narocnejsie krevetky potrebujes iny substrat. Ja mam dobre skusenosti s ADA Amazonia dokonca aj s Profi soil od Olivera Knotta. Machy aj ine rastliny maju peknu sytu farbu, znizuju tvrdost a pre mna dolezite PH vody.
Ak by mal niekto zaujem o ADA substrat, budem prerabat tri akva 50x30. Bol pouzivany zhruba necely rok.

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Slezina »

Nakoniec som nedal JBL ale ADA lebo som sa k nemu dostal za vybornu cenu.
Tak uvidim ako sa bude darit krevetkam a dam report :)

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa mosfet »

Má niekto v akva Rataj Profi Soil, alebo pozná to niekto :?:

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Denis »

mosfet ja mam rataj profi soil v akvariu pri tigroch aj crystal red. co sa tyka zrnitosti aj farby je fajn, no spociatku som mal neskutocne problemy s nim, uz som ho chcel vyhodit, tak ma napalil. proste po vyse mesiaci zabiehania akvarii som tam dal tigre a do druheho akva aj crystal red a krevetky mi zacali kapat na nom. tie akvaria som zabiehal ako vsetky ostatne predtym. no bol som z neho frustrovany. casom sa to nejak upravilo, ale tigre mi v nom nejdu. len prezivaju, obcas sa nieco dozije dospelosti a to je vsetko. crs su na tom lepsie kustik, ale aj tam mi poslednou dobou opat zacali dospele kapat. kazdy tyzden menim 10% objemu vody. uz by som ho nekupil...

Slezina
Príspevky: 182
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 23:12
Bydlisko: B.Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Slezina »

Opravujem sa nie ADA ale Tropicu mam :-)

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa mosfet »

@Denis , dík za info. Takže ho zavrhujem - nechcem riskovať :?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Milos »

Ja sa pridam: zavrhujem SHIRAKURu. Pisalo sa to tuna, ze po pol roku byvaju problemy. Tu istu info mi zopakoval tiez jeden chovatel, ze v niektorych akvariach OK, v inych po nejakom case zacali CRS kapat. Takze som sa v akvariu s cerstvo kupenou a zabehanou shirakurou rozhodol pre zmenu a mam tam ADA Amazonia.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa mosfet »

Keďže sme začali s tým " zavrhovaním " ( vlastne ja som začal :oops: ) poprosil by som chovateľov aby radšej pridali info že s akým substrátom sú spokojný a odporúčajú ho. :P

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Denis »

mosfet ak chces zainvestovat, alebo skor ak chces mat pokoj s kolisanim GH a pH, tak kup substrat ADA. ja s nim nemam skusenosti, ale napr aj p. chatrnuch mi pisal, ze ju ma, a to chova aj red bee aj taiwany. tiez novina z pl ma krevetky crystal red na ade. aha aj nas Milos, uz je na ade :) tiez zvejk z akvy chova taiwany na ade, konkretne africana sa mu najviac osvedcila. uz len vybrat ktoru :)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Milos »

Ja som sa ADA dlho zdrahal, kedze ma pridane aj nejake hnojiva a to sa mi nejak ku krevetkam nepozdavalo. Ale napokon som sa nechal presvedcit, kedze mnoho ludi na nej uspesne chova a odchovava crs aj taiwany. Asi bude troska viacej podporovat rast rias, co mne osobne len vyhovuje, ale v esteticky zamyslanom akvariu by to mohlo byt otravne.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Milos napísal: To je tiez jeden z dovodov, preco som Shirakura dno vyhodil tesne po kupe (tymto tiez odporucam nastudovat si charakteristiku vyrobku pred kupou, nie po nej :D :D :D )
Podla charakteristiky vyrobku je to jeden z najlepsich strkov pre CRS. Keby som necital teba aneprecital som.si jednu spravu kde jeden pan tvrdi ze jednemu panovi na nom kapali(pouzival vodovodnu vodu) tak sa o nom nic zle nedocitam.

Milos este raz sa spytam a uz chcem jednoznacnu odpoved ze co by si bral pre CRS ak je na vyber len:

1. Moznost

Dennerle Garnelenkies

Fluval Shrimp Stratum

Shirakura Red Bee Sand

Alebo len:

2. Moznost

Dennerle Garnelenkies

Shirakura Red Bee Sand.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

Urcite nie Shirakura, s ostatnym nemam skusenosti a ani to nepoznam, takze jednoznacnu odpoved bohuzial nemam v rukave :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Tak aspon moznost 2. Garnelenkies je obycajny jemny kremicity strk

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

A co na Shirakura je take zle co som v charakteristike vyrobku prehliadol?

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Denis »

Milosovi shirakuru uz vyvratil jeden chovatel v nemecku. Ja som cital, ze Novinovi z pl spociatku v nej sli krevetky fajne, ale casom asi po roku mu zacali bez zjavneho dovodu kapat a tak ju nahradil adou.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Dobre verim vam ze vam to niekto povedal ale..

Aky bol dovod? Preco mu kapali?

Vyzera to tak ze 30ku coskoro budem musiet prerobit a chcem vopred vediet co tam dat.

Na slovensku sa pre krevetky predava len Shirakura a Fluval. Alebo na burze som videl H.E.L.P ktoreho som aj kupil 1kg. ADA je uz moc draha.

Som si isty ze niekto vie dovod preco je Shirakura zla, inac by nemal taku odvahu na nu kydat :D

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Voda u CRS: zdroje vody, mineraly, parametre...

Príspevok od používateľa Milos »

Dovod? Dovod je ten, ze s tym dnom je nieco v neporiadku. Ak dvaja chovatelia s dlhorocnou skusenostou, so skusenostami s niekolkymi druhmi dna a s desiatkami akvarii nezavisle na sebe tvrdia to iste...a sice, ze po pol roku az roku zacinaju na Shirakura krevetky kapat, nebudem riskovat a testovat ich hypotezu na vlastnych chovancoch.

V mojom pripade este ide aj o to, ze Shirakura udrzuje stabilne pH okolo 6,5 a je schopna ho aj zvysovat, pokial ma vstupna voda pH nizsie. Kedze destilka mnou pouzivana ma pH okolo 5,5 dochadza k tomu, ze vdaka Shirakure mam v akvariu ine pH, ako je to vstupnej vody a to samo osebe je problem. Preferujem dno, ktore s vodou s pH 5,5 uz nerobi nic, vdaka comu jedna aj druha voda maju rovnake parametre.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa Denis »

Milos ma upozornil, ze sme sa dostali od vody k substratu, tak som par prispevkov premiesnil do spravneho fora...

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Substrat do krevetkaria, skusenosti s nim

Príspevok od používateľa mosfet »

No konečne som včera napustil nové akva so substrátom Fluval stratum shrimp. Prvé dojmy sú celkom dobré: Pekná tmavohnedá farba, nepláva ani pri prvom namočení, dobre drží tvar ( aspoň zatiaľ), dobre sa do neho sadí, nepreplachoval som ho a vôbec sa nezamútila voda, parametre vody som nemeral. Na dno 40x20 stačí 2kg.
Zatiaľ spokojnosť s výberom.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 55 neregistrovaných