Chladenie

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Chladenie

Príspevok od používateľa MikelCRS »

V teme o kryte mi milos pripomenul problemy s teplou vodou a na toto som sa chcel uz dlhsie opytat. Existuju take feny co fukaju chladny vzduch do akvaria co stoji 20-50€ ale podla mna to ma slaby efekt. Alebo potom je za 400-500€ chladic co cerpa vodu z akvaria, ochladi ju a vrati naspat, alebo to funguje inac? Ako som pisal ze fen nema efekt tak rozmyslam nad chladenim vody lebo teplota mi uz stupla na 24+°C a cital som ze niekto dava flase s ladom do vody ale ked ma niekto mensie akvarium tak flasa by aj zavadzala ale aj by mohla akvarium schladit na prilis nizku teplotu. To sa da samozrejme vyriesit inym predmetom ako napr kinder vajicko :). Chladi niekto inym sposobom? A mozno poradim, ak ma niekto externy filter tak do nho moze dat par kociek ladu a vynahradi tym ten stroj za 500€.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa Milos »

Chladenie ladom by som ja osobne neskusal:
1.) znie to ako praca na plny uvazok, casovo narocne
2.) sposobuje to nahle vykyvy teploty, ktore moze narobit viacej skody, ako uzitku

Chladenie nepouzivam a s teplotami okolo 24 C si este starosti nerobim. Vrasky na cele mi naskakuju az v dobe letnych horucav, kedy sa teplota vysplha nad 25 ci 26 C. Reagujem tak, ze obmedzim krmenie na minimum, aby mali bakterie menej zdrojov zivin a riziko ich masoveho premnozenia v teplej vode o nieco kleslo.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ja si myslim ze ked tam dam kinder vajicko alebo nieco male tak to o moc neochkadi len udrzi teplotu rovnaku(v lete) a v zime to mozno ochladi o jeden stupen ale aj v zime je zapnute svetlo ktore zohrieva vodu. A praca to moc velka neni, ak by som mal viac tych veci (vajicok) co asi nemam tak si mozem zamrazit 3 vybrat, dat do akvaria a o den-dva vymenit za druhe. Zabrat to moze tak 3min ak mas vacsi byt a delako z akvaria ku mraznicke. Ved len vybreiem z akvaria vecicku s roztopenym ladom dam ju do mraznicky, vyberiem druhu z mraznicky a dam do akvaria.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa Hryzo »

chladenie ladom je slabe a neucinne ... skusal som to v lete v 54L akvariu (pol litrova flasa ladu) ... narazovo to vedelo vodu ochladit tak o 2 stupne do hodinky ale ked som sa vratil z prace po 8 hodinach uz bola teplota nas5 a lad davno prec ... naozaj to spravi len vykyv teploty ktory skor uskodi ... najlepsie chladenie v akvariach ak nemienis kupovat alebo vyrabat chladice je prudenie vzduchu nad hladinou medzi akvariom a krytom ... najlepsie ventilatorom/mi odvadzat teply stojaty vzduch ... ja mam proste podvihnuty kryt a stacilo mi to na to, aby sa teplota udrzala do 26 stupnov aj pri zapnutom svetle ak ma pamet neklame (hovorim o akvariovom sete s plastovym krytom)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Zatial nerobim nic ale ked je voda teraz teplejsia ako 24 a to je len 4 dni po vymene a do vymeny ostavaju 3 dni tak to je uz moc. A v lete nebude tyzdenna vymena stacit ani na 25. Ja som si urobil taky ventilator zo stareho notebooku ale radsej som ho odlozil lebo nieje to moc dobre spravene na to aby b pri vode. A skleneny kryt tiez neviem ako nadvihnem.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa Hryzo »

daj ho prec ... ak mas vodu v poriadku tak skakat nebudu ... mne za cely cas vyskocili len 2 aj to neviem preco a jednu som stihol zachranit ... dosiel som tesne po vyskoku a dal ju s5 :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

esonic
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 19 Dec 2014, 23:35
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa esonic »

Ahoj, taky jsem pouzival zmrazene flasky ale efekt temer 0. Letos jsem si po domacku udelal chlazeni za nejakych 400kc (cca 15€). Koupil 2x ventilatory do pc a sitovi adapter s regulaci. :D Udelal jednoduchou konstrukci kterou jsem mel polozenou na akvariu. Teplota se drzela okolo 22-24 stupnu max. Akvarium mam 120l.

https://www.dropbox.com/s/lf7emmzhmpjxs ... 1.jpg?dl=0

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa Hryzo »

na to pomaly prichadzam aj ja ... ventilatore su asi najjednoduchsie a najefektnejsie riesenie jednoducheho chladenia - odsavanie tepleho vzduchu z hladiny = chladnejsia voda ... ak clovek vsak chce vodu este chladnejsiu tak znamy mi opisal jeho chladiace zariadenie vyrobene po domacky:

velky mriezkovany chladic + ventilator na chladenie chladica + hadicka popretkavana chladicom + cerpadlo ktore vhana vodu do hadicky = cirkulacia vody chladnym miriezkovanym chladicom a vhanana nas5 do akvaria = studena voda ... dokonca musi mat zapnuty ohrievac aby ju neochladil moc ... dokaze tak dat vodu (v 500+L akvariu) na 15 stupnov bez problemov
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa mosfet »

Kde má uložený ten chladič? Ak ho má len tak v priestore, tak nemôže dosiahnuť v akva 15 stupňov bez jeho ochladzovania ( napr. Peltierovým článkom - elektrické chladenie ) môže dosiahnuť iba pár stupňov pod okolitú teplotu - fyzika nepustí. Je to ako rozdiel v lete medzi ventilátorom a klimatizáciou.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa Hryzo »

podrobnosti neviem len takyto hruby popis
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Kedze sa posledne dni oteplilo nad 25 stupnov(v dome) musel som vyskusat novy ventilator: http://www.aliexpress.com/item/ZJT91-Co ... 49528.html

Ventilator som zapinal vzdy rano asi o 7:00 a vypinal vecer o 20:00(dnes som vypol o par minut skorej)

Teploty v akvariu za posledne dva dni:

Vcera: rano - 24,5 , vecer 23.
Dnes: rano - 25 , vecer 22.

A to mam nastavene slabsie fukanie, da sa nastavit aj silnejsie. Prijal by som mozno este slabsie.

Za tie dva dni sa z akvaria vyparili asi 3l vody(z 30litroveho).

Ocakaval som ze to nebude az tak velmi chladit, bojim sa velkych skokov.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa Hryzo »

niesu to velke skoky ... to chladi postupne a myslim, ze tvoj rozdiel 3 stupnov je akurat ... ani v prirode nieje stabilne jedna teplota
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa Hryzo »

a este ohladom chladenia (aj ked len okrajovo) -
stupajuce teploty som pocitil uz aj ja a v akvariach som vsade stupol na 25 stupnov, co nieje take zle, okrem 160L akva (tam som stupol az na 26), pretoze tam mam slimaky brotie, a nechcem o ne prist a dlhodobe drzanie teploty nad 25 im "nuti" umierat ...
zatial prvy krok (a dokonca uspesny) bolo odstranenie krycich skiel ... riziko vyskocenia ryb je mensie, ako umrtie slimakov o ktorych nechcem prist ... pomohlo to klesnut o 1 stupen oproti vcerajsku a drzim sa na 25 ... uvidim, ako to pojde dalej ale rozmyslam o zostrojeni nejakeho ventilatoroveho chladenia (original su dost drahe na moj vkus :))
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Najlacnejsi je asi tento: http://www.aliexpress.com/item/Aquarium ... 28195.html.

Potom su asi za 20€ podobne ako mam ja, alebo na eBay je aukcia na taky. Par krat som to skusal, raz som dal tak 1-2 sekundy pred koncom a po mne dali este dalsi 2-3. Mozno budes mat stastie :)

Chapem, ked sa da ventilator do PC kupit za 3€ na co kupovat 20eurovy. Ja som to chcel mat v suchu, kedze 26 je tusim vrchna hranica pre CRS a nie experimentovat s PC ventilatormi :)

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Teplo

Príspevok od používateľa mosfet »

Už sa otepľuje a hlásia extrémne teplo. V byte to je problém udržať aby aj voda v akva sa extrémne neoteplia. Ako to riešite / ako to plánujete ustáť?

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Teplo

Príspevok od používateľa jamro27 »

Pustim v izbe klimu na 24st a v pivnici to je jedno tam mam ohrievace v akva.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Teplo

Príspevok od používateľa Hryzo »

chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chladenie

Príspevok od používateľa Hryzo »

ja momentalne (len sa do toho musim dokopat) planujem nainstalovat 2 pc ventilatory na novu kostru zo svetla .. staval som ju umyselne s rozmedziami 12cm na 120mm ventilatory ... teplota vody ma vsak este neprinutila to riesit, kedze po znovuzdvihnuti osvetlenia sa voda stale drzi na 23-24 ... akonahle vsak z vonkajsich teplot bude viac dni po sebe teplota v akvariu 26 a viac, idem okamzite kupit ventilatory, zozeniem adapter a nainstalujem to tam ...

ratam, ze 2 120mm ventilatory to budu zvladat chladit bez problemov na 23 stupnov
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Teplo

Príspevok od používateľa mosfet »

Koľko zvládnu krevetky? Akú teplotu? Ako dlho?
@ jamro : Mám doma 1,5 ročné dieťa a klímu sa bojím používať. Dieťa má prednosť - nechcem aby ochorela.
@ Hryzo : O tej téme viem, no chcel som vedieť kto to ako rieši skutočne a nie teoretické dohady a špekulácie.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Teplo

Príspevok od používateľa jamro27 »

Mne crs vydrzali 30, par ich padlo ale nic strasne. Nesvietim a akva odokryte, rampa nasmerovana hore aby cerila hladinu. Daval som aj 0,5l pet flase s ladom. Hlavne nemat zakryte akva.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných