Osvětlení pre krevetky a rostliny

Substrát, filter, osvetlenie, výmena vody a pod.
Miky
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 21:11
Bydlisko: Středočeská kraj, CZ
Kontaktovať používateľa:

Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Miky »

Jak svitite krevetkam? Chci mít s krevetkama i rostliny a chtěl bych aby se jim také dařilo.

Zajímala by me perioda, stejné jako u ryb 12/12?

Zakládal novou nádrž a uvažují o LED osvětlení. Ma s tím někdo zkušenost?

Úvaha je nad LED reflektorama + LED zarovkama.

Pro nádrž 146l třeba 2x 20W LED reflektor+ 2x 12W LED žárovka.

Rostliny nějaký ten Echnodor, mech.

Miky
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 21:11
Bydlisko: Středočeská kraj, CZ
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Miky »


Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Milos »

Osvetlenie vyberam vzdy najlepsie take, aby malo spektrum vhodne pre rast rastlin.
Pokial ide o Waty, vzdy mam nejak menej, ako by som chcel mat, ale nikdy to problemy nesposobovalo.
Aj ked teoreticky je mozne, ze ak by som tam mal riadny vykon, prezivalo by mi ovela viacej mladych, coskoro to mam v plane vyskusat...
A s fotoperiodou si starosti nerobim. Svietim ako chcem, vacsinou to vide viacej ako 12 hodin, podla toho ako dlho som hore. Vstanem, zaznem, idem spat, zhasinam. A spacom moc nie som, takze maju povedzme 7 hodin denne tmu. Vacsinou z piatku na sobotu sa ale obcas stane, ze svetlo vypinam len par hodin predtym, ako vyde slnko ;)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Miky
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 21:11
Bydlisko: Středočeská kraj, CZ
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Miky »

Me to vychází na 8 hodin denně pokud bych zapinal co jsem s krevetkama. A o víkendu by měli tmu. Budu tedy muset přidat spínací hodiny. Jen tedy nevím co bude lepší.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Milos »

Nevravim, ze tolko svetla ako maju u mna, skutocne aj potrebuju. Mozno ano, mozno nie.
Spinacie hodiny su kazdopadne OK riesenie, tiez ich v niektorych akva pouzivam.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa mosfet »

Pre rastlinky je potrebné aby sa svetlo zapaľovalo a zhasínalo pravidelne. V dvoch akva svietim 8 hodín denne a v jednom 10 hodín. Ak chceš iba machy a nenáročné rastliny tak stačí cca 0,25W/l led osvetlenie. Farebné spektrum mám 4500/6500 pol na pol. Rastie to síce pomaly ( nie ako pri pražení a CO2 ) no nie je potrebné výrazne hnojenie a aj starostlivosť je minimálna. Pri takomto systéme je potrebné skúšať, možno sa niektorým rastlinkám nebude dariť, iným zasa áno - každé akva je iné. No dá sa to. :D

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Hryzo »

mosfet napísal:... Ak chceš iba machy a nenáročné rastliny tak stačí cca 0,25W/l led osvetlenie. ...
neuraz sa ale HOVADINA HOVADINA HOVADINA ... zabudni na prepocet watty na liter ... to sa uz jednoducho NEDA ... obycajna ziarovka/linerane ziarivky(G10q, Gr10q, 2 a 4 pinove lineraky,trubice t8/trubice t5 a vela dalsich)/led svetla s roznymi cipmi (3580/5050/5630/COB/cree a vela dalsich) ... kazde maju inu intenzitu svetla na wate

takze ja osobne by som zakazal pouzivat w/l v akvaristike ... ked sa naucis pouzivat Lm/l budes spokojnejsi uvidis

tak a teraz ked sme sa dostali na Lm/l rozdelme to na 3 skupiny

nenarocne - 10-20Lm/l a je vybavene (ja mam 12Lm/l v jednom akvariu a rastie mi tam anubias, cryptocoryny, microsorky a dokonca aj nymphodae taiwan)
stredne narocne - 20-40Lm/l
silne narocne - 40Lm/l a viac (to mam v dalsom akva a rastie mi tam ammania sp bonsai, staurogyne, rotalla)

ked si rastlinku najdes na nete tak si ju vies priblizne zaradit pripadne si tie 3 vies rozdelit na viac napriklad nenarocne, menej narocne, strende narocne, viac narocne, vlemi narocne a rozdel si ten stred na viac casti a mas ....

ja osobne mam na jednom akvariu 11w ziarivku na cca 11L vody a v druhom mam 1640Lm na cca 45L vody ... krevetky bez problemov ... tak isto mi ale krevtky predtym zili v akvariu kde som mal 15w trubicu na cca 50L vody...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Hryzo »

strasne rychlo mi to nedovolilo uz upravit predchadzajuci prispevok :) tak dalsi no
tu led ziarovku neries ... bud ten led reflektor ale to budes potrebovat minimalne 2 alebo radsej 3 s mensim vykonom pretoze jeden reflektor nedokazes umiestnit nad akva tak aby si mal rovnomerne svetlo http://rybicky.net/clanky/1377-led-reflektor-ano-ci-ne ... ak nechces led reflektory po precitani clanku tak smeruj k t5 svetlam
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Denis »

Uz na prvy pohlad mi je jasne, ze moje akva maju poddimenzovane svetla. Do 50l akva svietim T5/13W/4000K/750lm cool white, cize 15lm na liter. Mam viacero machov, dva rastu celkom fajne, ale dalsie tri len prezivaju, mini pelia tiez nic moc, microsorium ani nehovorim, tiez bieda. Zacal som testovat warm white trubicu a ci mi vcera po dvoch dnoch prevadzky neodisla kurna...

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa mosfet »

Sorry, sorry, sorry. Teraz čítam čo som tam napísal, asi som bol ( ako píše Martin Kukučín ) neprebudený. Samozrejme viem že je rozdiel medzi 3014 a napr. 2835 led v svietivosti pri rovnakej vatáži. Len sa mi zdá 12lm na liter dosť málo, ale keď ti to funguje tak je to super. Ja mám niečo málo cez 20lm na liter a trošku by som pridal - len sa mi nechce ;)
Chcel som tam napísať cca 25lm/l. No keď to funguje aj s menej, tak sa nehádam. Písal som podľa vlastnej skúsenosti.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa viridis »

Nenarocne rastliny si vystacia aj so svetlom z miestnosti. U mna toto akvarium: http://wiki.goodplace.eu/index.php?titl ... 140416.jpg
fungovalo dlhodobo prakticky bez osvetlenia. Rastliny - anubias barteri nana, cryptocoryne affinis. Teraz som zacal trochu dosvecovat vecer, avsak viac-menej kvoli krevetkam, skusim ci im neprospeje, ked sa bude tvorit pod svetlom riasa.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Hryzo »

funguje funguje :)http://www.akva.sk/160l-pre-garry-t15807-48.html ... 3x 1m led pas 5050 7,2w/m (30 diod/m) pricom jedna dioda je uvadzana 14-15Lm tak si to mozes spocitat ... a to nehovorim ze tam mam aj krycie skla ktore to svetlo este viac tlmia ... svietim od 12 00 do 22 15 ... tvori sa mi tam hneda riasa (malo svetla) aj staghorn ... tomu staghornu nerozumiem kedze ze vraj potrebuje vela svetla ale co s nim :)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Miky
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 21:11
Bydlisko: Středočeská kraj, CZ
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Miky »

Hryzo napísal:strasne rychlo mi to nedovolilo uz upravit predchadzajuci prispevok :) tak dalsi no
tu led ziarovku neries ... bud ten led reflektor ale to budes potrebovat minimalne 2 alebo radsej 3 s mensim vykonom pretoze jeden reflektor nedokazes umiestnit nad akva tak aby si mal rovnomerne svetlo http://rybicky.net/clanky/1377-led-reflektor-ano-ci-ne ... ak nechces led reflektory po precitani clanku tak smeruj k t5 svetlam
Žárovky zminuju protože je mám doma. Reflektory take 10, 20W. V rodině máme prodejnu LED osvetletleni. Tak nevím co vybrat? T5 mám ale velké 2x 150cm

Akva mam 100x40x40cm cca 145l cisteho. Bude pro odchov krevet, rostlinky budou Echinodory, Microsorim, mechy Taiwan a Flame moss.

V druhem akva budou jen krevetky a mechy + nejaky Echinodor. Mám tam připraveno 2x T8 30W + reflektory. T5 se mi líbili i tady, musel bych koupit předřadník. Reflektory i patice mám Arcadie.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Hryzo »

ja to planujem zmenit na 2x 10w + 1x 20w reflektory ... ked si prejdes tu temu tak tam mam napisane co mi tam teraz rastie pod pasmi, reflektory budu silnejsie.

z mojej skusenosti mach mi prosperoval a prosperuje pri silnom svetle ... pri slabom len tak pomalicky

takze ak by som si JA chcel byt isty ze mi mach pojde ako po masle, dal by som tam asi 2x 20w a 1x 10w alebo 3x 20w ... dostal by som k 30 Lm /L co je uz ten akuratny stred u mna.
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Miky
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 21:11
Bydlisko: Středočeská kraj, CZ
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Miky »

Hryzo napísal:ja to planujem zmenit na 2x 10w + 1x 20w reflektory ... ked si prejdes tu temu tak tam mam napisane co mi tam teraz rastie pod pasmi, reflektory budu silnejsie.

z mojej skusenosti mach mi prosperoval a prosperuje pri silnom svetle ... pri slabom len tak pomalicky

takze ak by som si JA chcel byt isty ze mi mach pojde ako po masle, dal by som tam asi 2x 20w a 1x 10w alebo 3x 20w ... dostal by som k 30 Lm /L co je uz ten akuratny stred u mna.
Mas podobnou litraz jako ja, roste ti to pod páskami rychle? A co rasy?

Zkusim tedy 2x 20W pro zacatek a pripadne pridam jeste jeden 20W co to udela.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Hryzo »

pod tymi pasikmi rastie vsetko clekom pomaly, riasy - hneda (tu chcem) a staghorn (tomu pri tak slabom svetle nechapem ale co uz mam ho tam tiez) ine nic ... teraz som si tam doniesol s novymi rastlinkami zelenu chlpatu ake cakam ze tak padne za vlast slimakom a nic viac ... a prachova nema u mna sancu.

dobry plan ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa mosfet »

Milos napísal:Aj ked teoreticky je mozne, ze ak by som tam mal riadny vykon, prezivalo by mi ovela viacej mladych, coskoro to mam v plane vyskusat...
už si to vyskúšal ? funguje to ? osvetlenie / prežitie mladých

Mosfet neskusal, naopak. Od noveho roku sa idem zblaznit, nemam moc cas ani na akvaria, ani na forum :) Snad sa to ale v tychto dnoch pomalinky zacina lamat...

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Hryzo »

aj keď som toto svetlo vyrábal na 160L akva kde krevetky nemám, rovnaký princíp sa dá spraviť aj v menšom

material:
elektrikarska lišta 40x40 2m (2m sa predava ako celkok)
koncovky na lištu 40x40 2x
predradnik (mal som 2x 14w/24w)
patice t5 (ja som pouzil nevodotesné, mam zakryté akvárium krycími sklami, odporúčam však vodotesné) 4x
kábel cyly 2x0,75 2m
odrazový reflektor na 2x 36w
trubice Osram 24w 880 (ano 8000K :))
pár samorezných šróbov
náradie ako pomocka aku šróbovačka (používal som na vyvŕtanie dier), meter, ceruzka, orezávací nožík, obyčajné nožnice, centrofixa

cena? : predradník som mal (tam by bola cena okolo 10e) a ostatok asi 10e + trubice (kedže sú špeciálnejšie) 4e
príprava materiálu
príprava materiálu
takto to bude vyzerať na akváriu
takto to bude vyzerať na akváriu
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Hryzo »

ked som si všetko nameral a vyvŕtal, namontoval som patice, pozapájal kábliky
pozapájané
pozapájané
a mohlo sa ísť na testovanie
krásne biele svetlo 8000K
krásne biele svetlo 8000K
teraz este zoženiem pekné biele flexo na napájanie (doma mám len šedé a čierne) aby som to nemal rôznofarebné a môžem to dať na akva :)

všetko som sa snažil co najlacnejšie, takže ak sa vám napríklad nepáčia samorezky trčiace do lišty alebo niečo podobné, tak bohužial hehe

keby náhodou niekdo chcel niečo vedieť, nebojte sa spýtať, ak budem vedieť poradím (tu či ss)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Osvětlení pre krevetky a rostliny

Príspevok od používateľa Hryzo »

svetlo dokoncene, svieti super ... este pojde na nejaky stojan aby bolo vyssie, je totiz hned nad sklom ktore zohrieva tak nech si neposkodim trubice
akva s novym svetlom.jpg
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní