Microsorum pteroptus

Vhodné rastlinky a machy ku krevetkám
Napísať odpoveď
Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa Hryzo »

Microsorum pteroptus - po česky hnědovka křídlatá, je rastlinka veľmi nenáročná, jednoduchá a obľúbená, ľahko zohnateľná a často používaná v asi všetkých druhoch akvárií (okrem morských samozrejme)

táto raslinka má veľa rôznych variácií
od klasickej http://rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_pteropus
cez rôzne viac ci menej známe:
http://rybicky.net/atlasrostlin/microso ... var_narrow
http://rybicky.net/atlasrostlin/microso ... us_trident
http://rybicky.net/atlasrostlin/microso ... s_undulata
http://rybicky.net/atlasrostlin/microso ... pus_windel

ci 'Philippine', 'Red', 'Tropica'

je to rastlinka, ktorá sa nesadí, ale uväzuje o rôzne dekorácie ako sú drevo, kameň a podobne, alebo sa nechá voľne plávať len tak vo vode.
český názov hnědovka je odvodený od jej večného hnednutia listov
má zaujímavý spôsob rozmnožovania a to taký, že na liste sa začne vytvárať a rásť nová rastlinka http://rybicky.net/fotogalerie.php?sekc ... lin&c=2451 - na fotke v ľavej hornej časti ... stačí jeden odtrhnutý list hodiť len tak do akvária, a máte veľkú pravdepodobnosť, že sa vám rozmnoží (vyhodí novú rastlinku) ... ako príklad mi známy mi hovoril, že z takto odtrhnutého listu mu vyrástlo viacero mladých rastliniek v skoro úplnej tme len tak v odpadovej vode
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa Hryzo »

kvôli čomu som však vytvoril túto tému je mnou zabudnutá informácia z minulej burzy, keď mi známy hovoril, že microsorum znižuje tvrdosť vody ... na rybicky.net v odkazoch sa zase dočítame o jeho údajnom (mylnom) znižovaní PH ..

o tom znižovaní tvrdosti vody bohužial viac a hlavne overených informácií nemám, hovoril mi to však známy, ktorý je dlhoročný akvarista ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa Denis »

Neviem potvrdit alebo vyvratit tvrdenie o zmenach hodnot vody, pretoze mne ani mach poriadne nechce rast. Momentalne co mam Microsorium od Majina, tak len chradne...

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Podla mna to je mozne. Ale nemyslim si ze microsorum to robi jedine. Podla mna to robia vsetky nenarocne buriny. A ak nie tak urcite znizuju vodivost.


Ide len o to aby vedela rastlina spotrebovat Ca a Mg, pripadne ine latky ktore tvoria gH.

Toto som nikde neprecital a nemozem to ani nijak potvrdit, tak nerucim za spravnost :)

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa IringPalo »

Tvrdost je tvorena Ca a Mg, co rastliny normalne spotrebuvaju, cize z vody hodnoty Ca a Mg ubudaju - tym sa tvrdost znizuje. Robia to ale podla mna vsetky rastliny.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa Hryzo »

mne bola prizvukovana prave microsorka, ako silny protivnik tvrdosti ... uvidime, ci zistime casom nieco viac
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Palo uplne s tym suhlasim. Vlastne som to iste inymi slovami napisal v mojom predoslom prispevku ;)

https://rybicky.net/atlasrostlin/microsorum_pteropus tu pisu ze v prirode rastie vo velmi makkej vode. Kde potom nabrala tieto vlastnosti? Alebo je voda makka len kvoli tomu ze sa tam nachadza microsorum?

Tiez sa neodporucuje prstovat ju v tvrdej vode. Ja si myslim ze ak vie znizovat gH viac ako ine rastliny tak by sa jej malo darit viac v tvrdej vode.

Používateľov profilový obrázok
Majino
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 21:19
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa Majino »

Mám Microsoriek viac druhov a nemôžem povedať, že by znížila markantne tvrdosť vody, ak vôbec nejak znižuje táto rastlina. Možno keby bolo celé akvarko len Microsorka, tak by bolo niečo poznať, ale ak je v akva pár menších kúskov Microsoriek, nič to s vodou nespraví, teda vlastne áno, rastliny všeobecne sú fajn pre lepšiu kvalitu vody :)

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa Mirko1A »

Bohužiaľ patrím k tým, ktorí nemajú s M. pteroptus dobré skúsenosti. Podľa mňa to nie je nenáročná rastlina a negatívne reaguje na nedostatok živín (deravé listy, nekrózy, vypadávanie pletív, odumieranie listov)
Kým iné rastliny v low tech viac menej prosperujú, M. pteropus chradne ako prvý...
keďže mojou filozofiou je low-tech, nechcem rozhasiť akvarium pridávaním hnojív/jednotlivých prvkov, následne riasa, následne všelijaká háveď, potom liečivá, atď... ako napr. Hryzo, som tvoj fanúšik, ale napr. to babranie v 54L akva nemalo konca a mnohí ti to vyčítali (sorry, ty si ma napadol ako príklad)
preto microsorium by som nedoporučoval začiatočníkom a do nezabehnutého akva, lebo práve táto rastlina môže byť spúšťačom experimentov s hnojením a to je pri začiatočníkoch cesta do pekla

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa Hryzo »

velmi dobre si uvedomujem, co vsetko som napachal v 54ke ... ako som napisal, "naucil" som sa tam vela (hlavne co nerobit) a momentalne ide to akvarium do stadia rezervne, karantena, zaloha
prave v nom planujem nechat iba to najmenej narocne co mam doma, kedze tam nemam momentalne funkcne svetlo a babrat a investovat dalej sa mi teraz nechce, a akva ostane na mieste, kde poobede svieti slnko z okna (niekedy az moc)
necham tam crypto aff A microsoruim prave kvoli jeho nenarocnosti, cim chcem vlastne protirecit tvojmu tvrdeniu o jeho narocnosti ...

mozno je to mojou vodou, ale kam som ho u mna dal, tam sa mu dari, viac ci menej ... dal som ho do 2och 4L poharov .. v jednom som priviazal o kamene, v druhom o drievko ... v jednom su kotulky, v druhom helenky ... v oboch sa mu dari akurat (pri helenkach dokonca viac ako v akvariu) ...

dal som microsorko do 160tky k slabemu osvetleniu - darilo sa ... vymenil som svetlo - dari sa este viac ... v 160tke som nechal len tak plavat ulomeny list - uz su na nom 2 nove vyrastky ktorym sa dari a list stale vyzera ako teraz odtrhnuty ...
listy hnednu, to budu vzdy , preto sa to vola hnedovka :) ... viac mam vsak zelenych ako hnedych a mladych rastliniek plava v akvariu tolko, ze to uz zacinam brat ako odpad ... v akvariu nehnojim, len tam su nastrkane hnojivove tablety, co2 nepridavam o nic sa extra nestaram ... len menim pravidelne vodu ... v 4l poharoch neriesim vobec nic, len menim vodu (neodstatu priamo z kohutika) a dari sa vsetkemu ako ma ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa prasan »

Dlhoročné skúsenosti môžem napísať ja. Hi hi.
Mám M.pteropus a ešte dáky tenkolistý kultivár na ktorého meno si teraz nespomeniem.Mám i Windelow,no ten som si pokašlal v príliš teplej vode pri L201kách.
Tieto rastlinky ak sú zo zdravej populácie netrpia na žiadne pliagy a rastú bezproblémovo.Dokonca ani nebadám hnednutie listov čo je pre túto rastlinku bežné.Lístky mám skoro vždy zelené.Hnedovku mám pri 26C.Voda v konkrétnej nádrží(kde je čisto len táto rastlinka) má stále pH 6,5.Merané niekoľko krát.V konkrétnej nádrži ani moc nedochádza ku kolísaniu.Stačí jej i miernejšie svetlo.Vyhovuje jej skôr voda o nižšej tvrdosti.
Denis, veď sa niekedy zastav (ak zas bude cesta) a pár rastliniek ti dám.

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa macadlo »

Microsorium a jeho zivot nad hladinou na vrchole filtra tesne pod sklom
20170416_121910-01-02.jpeg
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

Používateľov profilový obrázok
smeal
Príspevky: 16
Dátum registrácie: 17 Mar 2017, 15:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Microsorum pteroptus

Príspevok od používateľa smeal »

pani, niekto v BA co by mi daroval (vymenil za jelsove sisky a dubove listy) par rastliniek?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní