Clea helena

Rybky a slimáky vhodné do krevetkária
Napísať odpoveď
MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Clea helena

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Je to výborný pomocník v akvariu premnoženími malými slimákmi. A s trochu trpezlivosťou sa aj pekne množí akvšak nie na toľko že za pár mesiacov zamorí celé akvárium. Ja som ho mal v krevetkáriu ale odkedy som tam vpustil krevetky stále ich naháňal, tak som ho radšej vybral. Viete o napadnutí a zožratí krevetkiek zaživa týmto slimakom? Zisiel by sa v každom akvariu ako prevencia proti malým slimákom, červíkom a podobným potvorkám.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa Denis »

Clea_helena.jpg
Clea_helena.jpg (32.91 KiB) 15477 zobrazení
Tohoto slimaka ma alebo mal uz asi kazdy zdatnejsi akvarista. Heleny su velmi oblubene pri likvidacii premnozenych slimakov ako su kotulky. Bezne mi v akvariu vyzierali aj vezovky a co som cital, ze ked su vyhladovane, tak sa pustia aj do ovela vacsich ampularii. Heleny lovia zahrabane v substrate a cakaju na korist, pripadne ked narazia na slizovu stopu pustia sa po nej a obycajne slimak nema sancu. Mikel neviem potvrdit ci chytaju aj krevetky, no podla toho co som cital na nete, tak zevraj mozu napadnut aj krevetky. Zrejma po zvleceni, ked krevetka sedi a caka kym jej pancier zatvrdne. Clea helena nie je hermafrodit, takze na uspesne mnozenie je potrebne mat v akvariu obe pohlavia. Aj ked dokazu pokryt akvarium vela vela jednotlivo polozenymi vajickami, vyliahne sa len mala cast, aspon u mna to tak bolo. Pri nedostatnu inych slimakov v akvariu helena chradne.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Tak moje heleny uz asi rok su bez inych a ziju vsetky

DevilsNR
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 06:42
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa DevilsNR »

Tak čo som si všimol u mňa heleny žrali aj krevetky ale nikdy som neregistroval že by si ulovili nejakú živú alebo priamo po nich išli vždy sa jednalo aspoň podľa môjho odhadu o predtým uhynuté kusy. Inak o tom premnožení si dovolím pochybovať pri neustálom dostatku potravy(slimákov) som mal v priebehu cca 2-3 mesiacov v akva vyše 50ks zo 4 pôvodných. Momentálne ich mám v avka bez slimákov a kŕmim ich iba príležitostne(redukcia ulitníkov v iných akva) ich počet sa zredukoval a aj sa výrazne spomalil rast.
Ešte som si spomenul na jednu vec od chovateľa z Česka, ten heleny zo svojich akvárií odstránil pretože ich výkaly sa mu zdali veľmi rôsolovité a krevetky mali myslím problém s ich trávením
Chov: CRS,CBS,Tibee, Taiwan,Sakura red, orange, schoko, black, yellow, Black&Blue, white pearl,blue dream, blood mary, c.japonica, c.gracilirostris

Jarino24
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 20:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa Jarino24 »

Neviete nahodou kolko v priemere kladie vajicok clea helena kupil som styri jednu som dal do dalsieho akva a potom aj druhu a ostali mi tam dve a tie kladu vajicka po rastlinach po ulitach kade tade ale ani ich nie je vidno stale su zahrabane

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Neviem kolko vajicok kladie alw viem ze vacsina vajicok neprezije alebonsa nevyliahne. My sme kupili 2 asi pred 3 rokmi a teraz ich tam je vidiet tak asi 6 ale akvarium je 60l a je dost husto zarastene takze je mozne ze ich je tak o 2 viac. A vajicka som nikdy nevidel len male heleny.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa Hryzo »

ja som mal 4 heleny (teraz som ich daroval dalej) a ked som ich dal do jedneho akvaria spolu tak zacali klast vajicka stale a vsade ... odhadom by som povedal ze ich boli az stovky a vyliahlo sa mi 11 kuskov o ktorych viem ... vajicok prezije malo ale tie co preziju preziju asi vsetko ..posledne 2 co sa mi vyliahli sa vyliahli po pobyte na suchu, oplachovani studenou aj vriacou vodou, pobyt v algicide a presune z akvaria do akvaria prichytene na filtry :). vajicka sa zacnu liahnut cca po mesiaci ... premnozenia sa bat netreba, ked nieje potrava mlade neprezuiju, maximalne nakrmia rodicov.
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Niekto :) mi tu povedal ze helena nebude zrat cervikov. Nevidim dovod preco. Maso ci je zive alebo mrtve jej chuti takze mi napada jedine to ze nevie citat ich stopy narozdiel od slimakov. Ale ja mam tych cervimov tolko ze stopy nepotrebuje a najde ich aj ked nechce. Takze: zerie heleba cervikov? Ak nie, preco?

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa Mirko1A »

Ja mám v krevetkáriu 2ks dospelých A. helena + zopár drobcov. Nežerú ani živé krevetky, ani slimáka Clithon (ktorý si s nimi rozumie a dokonca im zo zábavy kladie vajíčka na ulitu :-)
P1000716helena.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 24 Sep 2017, 12:42, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa Denis »

Clithon si spravil z heleny sadenicu :lol:

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Mam tohto slimaka uz niekolko rokov a aj tak sa spytam.

Taka mliecna vlocka/platok s 1 bielou bodkou v strede je vajicko heleny?

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa jamro27 »

hej vajicko
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Dakujem

puff
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 07 Jan 2016, 21:15
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa puff »

u mě je soužití krevetek a helen bez problémů :D
DSC00497 helena.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 24 Sep 2017, 12:42, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

sekino
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 17 Máj 2016, 16:22
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa sekino »

Toho slimaka nikdy viac ku krevetam, postupne mi zacali miznut CRS v kavariu odkedy som tam dal tieto slimaky 3ks na 30L. Asi pred dvoma tyzdnami som cistil akvarium a v rohu bol tento slimak obtoceny okolo krevety a dusil ju, vybral som slimaka s rukou nad hladinu, kreveta sa nemohla ani pohnut, tak som trochu do slimaka postuchal a krevetu pustil. Vcera som videl zasa ako je obtoceny okolo krevety, bohuzial uz jej nebolo pomoci, bola cela ale bez zivota a na 100% nezahynula predtym ako sa dostal ku nej slimak!
jednoznacne NEODPORUCAM ku krevetam, su to zabijaci, jedia vsetko zive co vedia ulovit!!!

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa Mirko1A »

!...jedia vsetko zive co vedia ulovit!!!"

presne tak, to čo VEDIA uloviť. zdravú krevetu ani náhodou nemajú šancu uloviť. musela byť chorá alebo umierajúca, čiže len urobili dobrú službu.
ja mám heleny spolu s krevetkami a drobnými rybkami + aj s Clithonmi, a nič z toho si nevšímajú. Likvidujú (aj to len pomaly) obyčajné kotúlky. samozrejme, ak zahynie rybka alebo krevetka, tak ju zjedia. ja by som určite A. helena neodpisoval a tiež by som ju nepokladal (ako sa bežne píše), že je to veľký predátor a všetko živé likviduje.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa Denis »

Aj ja som mal heleny pri crs ale nikdy som nevidel, ze by helena chytila krevetku.

existpierre
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 21 Jan 2016, 22:07
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa existpierre »

utok heleny na krevetky, musela ist prec, pretoze im nedala pokoj. a ja som ju tam dal koli slimakom a tue mala v pazi :D


https://youtu.be/_v0dPLhlpvs

ivi84
Príspevky: 107
Dátum registrácie: 06 Sep 2015, 17:20
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Clea helena

Príspevok od používateľa ivi84 »

ahoj, myslite si, ze by si helena trufla aj na slimaka brotia herculea, respektive by mu mohla ublizit? viem, ze si helena moze trufnut aj na vacsich slimakov (napr. ampulka), ale brotia je total recall mega slimak. chcel by som jedneho do 60 l akva ku krevetkam, ale mam tam aj heleny.
Chovám z každého rožka troška Neocaridina a Caridina japonica.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných