Ploštenky (Planaria)

Ani krevetkám sa choroby nevyhýbajú
Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Denis »

Z casu na cas sa v krevetkariu ukazu plostenky. Podla chovatelov je to parazitujuci skodca, ktory napada hlavne male krevetky. Vyznacuje sa hranatou "hlavou" vid foto.
planaria.jpg
planaria.jpg (25.44 KiB) 14545 zobrazení
Existuju rozne sposoby ako sa zbavit plosteniek od vpustenia rybiek, ktore ich vyzeru v akva, cez rozne pasce az po pouzita pripravku No Planaria od firmy Genchem. Dolezite je vediet, ze pripravok nema skodlive ucinky na krevetky, ale naopak zabija slimaky vezovky. Naopak slimaky kotulky nezabija. Viac nizsie:

Dezinfekčný prostriedok na ploštenky (bylinný extrakt)
Výťažok z Bettelovej palmy ničiaci akvarijné ploštenky, ale i červy a slimáky. Vynikajúci preparát nezaťažujúci akvarijné ryby, krevetky a rastliny.

Výhody:
1. Eliminuje ploštenky (Planaria) a to bez škodlivého vplyvu na krevetky a rastliny
2. Bezpečný a biologicky odbúrateľný

Regulácia a dĺžka liečenia behom 72 hodín
Ploštenky zabíja
Hlístice zabíja
Slimáky zabíja
Krevety neovplyvňuje
Baktérie neovplyvňuje
Rastliny neovplyvňuje
Kvalita vody neovplyvňuje GH, KH ani PH

Dávkovanie: 0-24 hod - 1 odmerka, 25 - 48 hod - 1/2 odmerka, 49 - 72 hod 1/4 odmerka

Najskor som nebol spokojny s pripravkom lebo po 72 hodinach stale plostenky lozili po akva, aj po 6 dnoch, no po dlhsom case asi po 10 dnoch sa polostenky naozaj z akva vytratili. Po nasypani pripravku dostane voda mliecnu farbu, moze sa aj pena objavit na hladine, no krevetkam to nijak neskodi. Ak sa v akva nachadzaju aj ine cervy urcite aj tie vyzabija, takze ma sirsiu ucinnost ako len plostenky. Urcite odporucam.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Hryzo »

neviem ci chcete na planariu zalozit zvlast temu alebo nie tak radsej reagujem sem -

no planariu som pouzil proti nezmarom - vyzabijalo ich tak som spokojny, tak isto mi zmizli (tiez az po par dnoch od liecby) slimaciky clunka pravohrota takze krasny bonus. musim vsak ale poznamenat ze som mal v case liecby a v case chvylu po 2 umrtia krevetiek (chovam red cherry) a neviem z akych pricin. jedna proste umrela len tak, druha sa zvliekla z panciera aj s vajickami a potom umrela. nedavam to planarii za vinu ale nemozem ju ani ako jednu z pricin vylucit.

v ramci davkovania ta chcem doplnit ze napisane odmerky su na 50L takze vacsie akvarium = vacsie mnozstvo
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

baro666
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 18 Okt 2014, 13:45
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa baro666 »

Caute, ja mam s No planaria uplne ine skusenosti. Povedal by so ze nezabera skoro vobec, alebo mam planarie uz natolko odolne ze im to vobec nevadi. Este by som povedal ze ma na krevetky aj trochu negativnu reakciu, zda sa mi ze po pouziti pripravku sa krevety dost dlho spamatavali pokial zacali zas nosit. Mozno je lepsie krevety najprv vylovit este pred pouzitim pripravku.
Ma niekto skusenost aj s inymi pripravkami alebo daky domaci recept? Skusal som aj sklenenu pascu, je ucinna ale neodstrani vsetky plostenky.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Denis »

cau baro, nedavno som cital clanok na strankach p. libusa, ze na nicenie plostenie sa pouzivaju aj Panacur a Flubenol. podla toho co som sa tam docital, tak pri tychto liecivach uz dochaza k deformaciach zarodkov a malych krevetiek. link http://www.krevetkus.cz/clanky/plostenk ... evetek.php

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Baro skus tam dat viac no anaria ako sa pise. Ja som mal davnejsie cervikov ktorych mam aj teraz. Vtedy som sa bal o krevetky a setril som no planariou. Vobec nie to nezabilo. Teraz som dal vuac ako som mal a niektorych to zabilo ale nie vsetko. Ale je to iny cervik ktory vraj zmizne sam a nueje nebezpecny tak som sa na nho uz vykaslal.

Este pridam ze cerviky casom zmizli, ked zmizli aj krevetky... Asi nemali co jest a skapali(cerviky). Zistil som to az pri znovu zakladani akvaria
Naposledy upravil/-a Denis v 18 Okt 2014, 14:56, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: spojenie prispevkov

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Hryzo »

flubenol (zophnatelny u veterinara) dost ovplyvnuje rozmnozovanie krevetiek ... nielen na internete som sa docital ze krevetky proste prestanu robit mlade ale mam to aj osobne po rozhovore s par skusenymi akvaristami z klubu akvatakze ten vobec nedoporucujem ...

no planaria u mna zabrala a krevetky mozno mali troska sok ale aj po liecbe sa mi narodili nove mlade ktore zatial rastu
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa IringPalo »

V akváriu som mal červa, ktorý sa veľmi planárii podobal, každopádne No Planaria zabrala. Dávkoval som ju od oka, nešetril som, voda bola skoro nepriehľadná. Po červoch nebolo ani stopy po dvoch dávkach a okrem nich vymizlo 99% slimákov, ktorých som tiež nechcel. No Planariu určite odporúčam.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Denis »

Na polskom eshope som nasiel pripravok proti plostenkam BENIBACHI PLANARIA ZERO. Zabija aj nezmara v akva. Pri pouziti je dolezite silne vzduchovanie nadrze pomocou vzduchovacieho kamienka. Inak ta cena cez 17eur je brutalna, aspon vidite ako si daju znacky zaplatit. Ak si dobre spominam No Planaria od Genchemu stoji okolo 7eur.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Hryzo »

pred letnou prestavkou tento rok som no planaria kupil za 7,90 na burze ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Jarino24
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 20:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Jarino24 »

Viete mi povedat ci je toto plostenka? Podla fotiek mi to tak nepride ale nikde neviem najst co to je a ako sa toho zbavit
10313556_10203565962212311_4273782219021594182_n.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 24 Sep 2017, 12:15, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Jarino24
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 20:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Jarino24 »

Na tejto fotke je to lepsie vidiet.Poradte prosim zabilo to vsetky krevetky a nechcem prist o rastlinky myslite ze No planaria by to zabila?
10911383_10203566003373340_8456874890960285210_o.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 24 Sep 2017, 12:15, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa mosfet »

Ploštenka to určite nie je no fotka je zaosrená inde tak ti neviem povedať čo by to mohlo byť.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa IringPalo »

vyzera to zvlastne. skus este nejaku foto. odlov a daj do pohara a tak skus.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa mosfet »

Ak ti nevadi že prídeš o slimáky tak tam tú noplanariu šupni a uvidíš. No odporúčam ti dať trošku väčšiu dávku ako píšu, a nezľakni sa zakalenia vody, ak to tam dáš.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Hryzo »

Je to väčšie ako levatka takže nemôže byť problém to odchytit. Planaria to nieje a no planariu nedávaj keď nemusíš bo si iba uskodis. Ak sa ti to po vyloveni už neobjaví, máš vybavene
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Jarino24
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 20:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Jarino24 »

praveze akvarko je pekne zarastene ale tieto svine kym som nebol doma pozabijali krevetky a chcem sa ich zbavit aby som tam mohol dat zas krevetky lepsie to asi neodfotim je to fotene zrkadlovkou ale nemam makro objektiv.Byvaju schovane v strku vtedy su splostene a na jednej strane je akoby taka prisavka do akva som nic nedaval nechapem odkial sa to tam vzalo mal som aj mlade krevetky a pridem a este jedna dospela zila a na druhy den bola tymto obtocena ved na fotke vidite schranku po lavej strane

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Hryzo »

Noplanariou zabijes aj dosť slimakov . . . . .
Podľa mňa to bude nejaká pijavica . . . To je na samostatnú tému . . . Inak som nevedel, že toh
o je viac, som myslel, že len tá jedna.
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Milos »

Jarino24:
Zda sa, ze mas skutocne unikatnych chovancov! :D
Pokial ide o zabijanie krevetiek, ja som osobne vzdy troska skepticky k tomu, ze sa by ploskavce, hlistice, obruckavce zivili lovom. Videl si, ako tie krevetky lovia? Alebo len to, ako su obtocene na uz nehybnej krevetke? Ak si nevidel samotny akt lovu, neda sa automaticky vylucit, ze tieto tvory su len zdochlinozravce a problem krevetiek bol niekde inde a teda aj riesenie budes musiet hladat niekde inde (co nevylucuje, ze tohoto sa budes chciet zbavit tak alebo onak). Nechcem tvrdit, ze viem ako to bolo, mozno ich skutocne lovia.

K druhu tohoto zvlastneho stvorenia: Podla velkosti, aj ked je grandiozna, sa neda automaticky vylucit, ze ide o planariu. Planaria nie je jediny druh, jedna sa celu celad (alebo rad, neviem sam) zivocichov roznych velkosti. Charakteristicke pre ne je, ze maju slepu traviacu sustavu (teda jedia a vylucuju striedavo cez ten isty otvor, gurmani!). Tento veleprakticky ustno-ritny otvor je vacsinou umiestneny na vysuvatelnom chobote, ktory je v pokoji pozorovatelny na spodnej casti, zhruba v polovici tela, umiestneny vodorovne s telom.

Ak je to pijavica, bude mat ustny otvor na prednej casti tela, okolo bude menej ci viacej napadna prisavka, mozno bude pozorovatelne clankovanie tela podobne, ako u dazdovky...a tiez sa o nieco zvysi pravdepodobnost, ze sa jedna skutocne o predatora.

No a pridavam sa k chalanom: Skus nejake fotky este dat, som docela zvedavy :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Jarino24
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 20:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Jarino24 »

neda sa to odfotit ani chytit je to rychle je to ako had zijuci vo vode ale dokaze sa zaryt do substratu natahuje sa a plava presne ako had chcel som to dnes chytit ale marne pri skle vytrcaju tri a su ploske a vlnia sa na jednej strane to ma prisavku a ano videl som krevetku ako zere a zrazu ju to obtocilo a zmizlo ich v priebehu mesiaca vysse 30 a dokonca sa to snazilo zozrat slimaka military helmet a aj sa im to podarilo dokaze sa to scvrknut neviem to ani vygooglit nic take som nikde nenasiel

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Ploštenky (Planaria)

Príspevok od používateľa Denis »

Jarino ja by som ti poradil kupit sklenenu pascu z ebay, kamos ju ma overenu ma male planarie. Dnu sa nasype krmivo, ktore bude lakat plostenky svojou vonou. Otazka je ci to tvoje cudo velke prejde cez otvor, ale myslim, ze ano. Urcite aj ta velka plostenka sa dokaze natiahnut, a ked je dnu v pasci krmivo urobi vsetko pre to aby sa tam dostala. Prikladam foto z ebay, na ebay hladaj "planaria trap catcher".
planaria_pasca_1.jpg
planaria_pasca_1.jpg (42.09 KiB) 13153 zobrazení
planaria_pasca_2.jpg
planaria_pasca_2.jpg (62.72 KiB) 13153 zobrazení

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných