Hadatka a ina fauna v substrate

Ani krevetkám sa choroby nevyhýbajú
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa Milos »

Denis: Co mas za substrat, ako stare akvarium a ako moc krmene, ze sa ti tam kotia hadatka? Inak podla mna same osebe by nemali byt problem. Jedine by mohli indikovat, ze cely ekosystem akvaria je troska "eutroficky", ludovo povedane prekrmeny/prehnojeny, co by samozrejme vadit mohlo.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa Denis »

Milos mam tam akadamu. Pravda je taka, ze v tom 50 litr akva boli len tri krevetky, ktore som si vybral do chovu. A vela vela kotuliek, ale velmi malych, ktore nedokazali poriadne rast, aj ulity sa im rozapadali. Krmim v tom akva kazdy den, ale vzdy len do petriho misky. Zistoval som co su to zac tie hadatka a su to hlistice. Ani som netusil, ze ich mam v akva. Len som prehrabol substrat a vyplavalo z neho snad 15-20ks priblizne 2cm hlistic, ktore plavali vo vodnom stlpci ako had, ked plava na hladine. Co som cital, tak by nemali byt nebezpecne pre krevetky, lebo to nie su parazity. Ale aj tak idem dnes odsat 2/3 vody z akva, ktoru vratim spat a v ostatku a casti vodovodnej premyjem substrat s nadejou ze znacnu cast hlistic vyplavi zo substratu. Milos presne ako vravis, hlistice sa namnozia v prekrmenom substrate, co by aj zodpovedalo tomu, ze tam je malo krevetiek, ale nerozumiem preco potom tam tie slimaky nerastu, ked hlistice ano. Dno je stare snad pol roka, najviac tristvrte. Nikdy tam nebolo viac ako 10-13 krevetiek. Zacal som posledne krmit potravou z luky (pupava), ale vydz ju zalejem vriacou vodou. Ze by som si ich mohol dovliect odtial?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa Milos »

Ehm tak to je presne, ako moje akvarium s hybridami. Tiez relativne nove, par mesiacov. Tiez len zopar krevetiek na dany objem. Kotulky mi nerastu nejak dobre nikdy, ked su vo vode o parametroch pre CRS.
Moja rada: Rozhodne nic nepremyvaj. Len prestan krmit, aspon na dva tyzdne. To ze sa tam uzivi spusta hlistic znamena, ze tam je dost potravy aj pre tych par krevetiek. Nechaj radsej ekosystem pekne dozrievat a vyriesi sa to samo.
Plus by si mohol zvazit troska probiotik: Z nejakeho zabehnuteho akvaria tam vlej filtrat, mozno sa ti podari zmenit populaciu mikroorganizmov na taku, ktora hlisticiam az tak nechuti.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa Milos »

V presolom prispevku som sa nevyjadril jasne: Tiez mam v tom krevetkariu s hybridami hlistice (hadatka).
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa Denis »

Okej dik za radu Milos. Planoval som tam pridat novy filter so siporaxom, takze o to rychlejsie zacne posobit filtrat (ktory nalajem do noveho fitra zo zabehnuteho akva). Tie tri krevetky som uz medzicasom dal do 18 litr akva zabehnuteho snad aj tri mesiace, lebo ked som ich prekladal som este nevedel o hlisticiach v akva, kedze sem do akva mali ist hybridy. Ok idem ten filter pridat.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa Milos »

Urcite ak mas k dispozicii extra filter, tak ho tam v takomto stave daj.
Aby som to zhrnul: Hadatka same osebe nie su problem! Su 1.) symptomom problemu a 2.) castou riesenia. Namnozili sa tam preto, ze v dne bolo privela zivin. Ale zakial sa tento stav neustali, tak kazda kaloria a kazdy protein, ktory taketo hadatko skonzumuje je kaloriou a proteinom, ktory tam nebude dalej kvasit a hnit.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Milos nemozem suhlasit. Mam akvarium ktore sa zabieha treti mesiac, nikdy som nekrmil(az na posledne dva dni, dal som listy prhlavy) a mam tam tychto hlistic a 2mm bielych loziacich cervikov az az.

Jedine sa mohli zivit baktriami, listami mandlovnika a vykalmi kotuliek ale tych kotuliek tam nieje moc vela.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa Milos »

Mozno mas pravdu Mikel. Ja som vychadzal z mojej skusenosti. Nikdy sa mi nikde moc nenamnozili, az naposledy v jednom akvariu, ktore malo trosicka problemy, privela som krmil, mozno aj ta ADA vypustala ziviny, hlavne ked bola nova. Ale cele to kludne mohla byt aj nahoda a hlistice by sa tam mohli namnozit aj ak by problemy neboli.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ked uz je tu ta tema. Neviete co su zac tie cerviky co som spominal? Je to ako mini planaria. Leze to po skle, je to biele. Akurat to nema hlavu v tvare kosostvorca a najvacsi kus aky som videl mal asi 3mm na dlzku.

Dufam ze je neskodny.

Davnejsie som videl ako pretunelovali mrtvu krevetku ale dufam ze si ju neulovili oni.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa Milos »

Odpovedal som v teme o planariach, ale mozno to skutocne patri skor k "inej faune", kedze sa nejedna o problematickeho skodca:
http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=16 ... 3045#p3045
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa Denis »

Nuz spravil som to takto: Odkalil som dno zvonom a pobral som hodne (30-40ks co som naratal v kybly) hlistic. Potom som este pridal dva filtre cerpadlove a rozvrtal dno aby este nejake hlistice vysli a nadejam sa, ze este nejake pobrali cerpadla. Tie cerpadla som potom po usadeni jemneho "prachu" z akva vybral. Pridal som ten filter so siporaxom, naockovany kalom z filtra z ineho akva. Odkalenim dna som vymenil 20% vody. Za tyzden by som chcel prekladat hybridy.

Miso ako sa ti potom mohli dostat do akva tie hlistice ked si nikdy nekrmil?

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Na machu. Mozno zostali na skle vajicka.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa Milos »

Neviem, ci to je len urbanna legenda, ale odniekial si pamatam, ze vajicka ludskych hlistic (tymto pribuzne) su take male, ze sa mozu sirit vzduchom...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa jamro27 »

Na hlistice kludne pouzite ten prach co som radil na nezmara, pri vacsej davke zabije aj hlistice a cerviky. Hlistice prenesete aj slimakmi, mozno preto vam nerastu. Pri zabehu radim zacinajucim akvaristom gupky alebo endlerky pred tym nez daju krevetky, vyzeru cerviky z akva a aj ostatnu haved, len ich nekrmit.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Nasiel som na skle cervika co vyzera jak hlistica. Max 1cm dlhy a tenky ako nit, biely. Ale zakoncenie ma ine. Miesto toho spicu co ma hlistica to ma prisavku. Lozi to po skle.

Dufam ze to nie je pijavica :(

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Toto je ten cervik.

http://imagizer.imageshack.com/img903/5830/C1yewh.jpg

Toto nieje ta planaria...

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa jamro27 »

Aj to je planaria, je ich viac poddruhov.
Preco nepouzivate na ich likvidaciu lieky pre zvierata s latkou flubenol, ako som doporucoval na nezmarov. Neskodi krevetkam ,slimakom, rybam a anin rastlinkam, pri vacsej davke likviduje planariu a inu haved z tej celade v akva a aj ich zarodky. U nas sa moc nepouziva ale v zahranici hej, tam sa aj o tom viac docitate a je to hlavne o dost lacnejsie ako no planaria.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa jamro27 »

red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ahojte, vedeli by ste mi prosim poradit ako na cyklopov? Mam ich strasne vela, cely filter je plny cyklopov, substrat podobne. Viem ze niesu pricina uhynu krevetiek ale chcel by som s kludom prenasat machy a pripadne krevetky medzi akvariami. Bez toho aby som sa obaval ze si ich zanesiem.

Tiez sa mi velmi nepaci ked ich je tak vela. Kam sa pozriem tak tam skace min. 5 cyklopov.

Dakujem

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Hadatka a ina fauna v substrate

Príspevok od používateľa seic »

nejcastejsim resenim je vpusteni rybky/rybek a nekrmit... JENZE jak to zaridit, aby rybka nevylovila s cyclopem i male krevetky! ja to ted neriskoval a jakousi faunu pomalu odsaval vzduch. hadickou na spejli a krmil s tim prave rybky v druhem AQ... je to sice pomale a pracne, ale da se tim pocet citelne omezit...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných