Scutariella japonica

Ani krevetkám sa choroby nevyhýbajú
Jarino24
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 20:42
Kontaktovať používateľa:

Scutariella japonica

Príspevok od používateľa Jarino24 »

Scutariella Japonica je parazit, ktorý sa živý krvou krevetiek, síce ich hned nezabije ale oslabý ich čo zároveň vedie k zvýšenej úmrtnosi krevetiek. Je na to prípravok Sera Tremazol, ktorý ich zlikviduje.Je však potrebné dodržať správne dávkovanie. 1ml Tremazolu na 15l vody po naliati treba nechat pôsobit 6hodín a hneď nato vymeniť 80% vody. Dobre je proces opakovať po 7mich dňoch pretože prípravok neúčinkuje na vajíčka. Mám to osobne odskúšane a zaberá perfetkne.
Pridávam aj foto z netu aby ste videli ako to vyzerá. Snáď Vám táto informácia pomôže.
2pzwgg6.jpg
scutariella.jpg
scutariella.jpg (52.34 KiB) 21850 zobrazení

kowwlad
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 19:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa kowwlad »

Len pre nahlad, dnes začiname kuru s tremazolom
20150908_103631.jpg
Caridina Japonica, Neocaridina Davidi Schoko Sakura, Neocaridina Davidi Red Rilli, Neocaridina Davidi Bloody Mary, Neocaridina Davidi Blueblack sakura, Neocaridina Davidi Red Sakura, Caridina Babaulti Stripe, Neocaridina davidi yellow

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Zaujimava www stranka

Príspevok od používateľa viridis »

Zaujimavy a uzitocny clanok o parazitoch krevetiek.
http://www.reef2rainforest.com/2015/05/ ... er-shrimp/
Medziinym sa spomina, ze 25-100% divoko zijucich neocaridin malo zistene Scutariella japonica.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa IringPalo »

kupil som z ciech orange sakury, cez Romana, za co moc dakujem, pretoze je radost sa na ne divat, akurat ze maju tuto potvoru. neviem ci to uz mali, kazdopadne sa to za posledne dni ovela zdorsilo, cervov je stale viac. krevety su zatial aktivne, ale idem to riesit. netusim ci to mali od chovatela alebo to bolo v akvariu. mal som tampredtym kaprozubky, ktore to teoreticky mohli dovliect do nadrze. inak tam celu dobu je jedna caridina japonica a dve atye gabonkse, ktore to nemaju, ale cital som ze sa to na vacsie krevety nechyta lebo maju tvrdsi pancierik. ani zatial tie vacsie krevety nie su postihnute, bude na tom nieco pravda.
dnes som kupil trmeazol a zajtra zacinam kuru. dam vediet ako to prebehlo.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa IringPalo »

Po 8 hodinovej kure mozem povedat ze cervy su prec. uvidime z dlhodobeho hladiska, ci sa nevratia. o tyzden kuru opakujem, ale clovek nikdy nevie.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa prasan »

Soľ pomáha.Často sa nachádzajú v oblasti žiabier kreviet a medzi očami na rostre. Scutariella sú ectosymbioti, živia sa na zvyškoch vo vode filtrujúc cez svoje vlastné žiabre.Okrem iného je to druh ktorý sa živí na krvnej plazme krevety.Krevetka ich necíti, ale môžu ju oslabiť.Pri horšej údržbe či prekrmovaní to na krevetkách môže mať fatálne následky.Vajcia parazita sú uložené v žiabrových lamelách krevetky.
Liečba:Tremazol,Flubenol alebo Panacur.Pri Punktole sú tiež dobré výsledky, pri dávkovaní 1ml/10-20L.
Zdroj Crustahunter.de

Osobne som použil prípravok AT Crusta - Ecto 2 a následne AT Crusta - Antibakt.Liečbu po čase,vzhľadom na možnosť vyliahnutia vajíčok parazita treba preventívne zopakovať.

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Urobit 40 sekundovy kupel v 200ml vody a dvoch polievkovych lyziciach soli. Na theshrimpspot dal na to clen fora navod

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa prasan »

Pustia sa len dospelce ale vajíčka na žiabroch krevetiek prežívajú.Ľudia sa snažia ušetriť a hľadajú riešenia ako je soľ a pod.Soľ síce má svoje využitie ale na scutarriellu je málo efektívna.

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Prasan len som to nasiel na nete tak reku ak to pomoze. Teoreticky by ich zvladol odpalit aj chihiros ale ofskusane to nemam

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa prasan »

Zase treba počítať s faktom,že niektoré jedince krevetiek tú liečbu nemusia dať.Hlavne staršie.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa IringPalo »

ja som to tu nedavno riesil tiez, preliecil som to s tremazolom, je to brutus drahe. daval som menej ako treba, stale sa to sem tam objavilo. potom som to prestal riesit a zmyzli. moje palmaty po 20€ cent za kus a 10€ za liek nesli jednoducho dokopy. skusal som aj sol ale nasledne po liecbe som si vsimol ze niektore krevety maju akoby diery v pancieriku a nasledne uhynuli. odvtedy som to nepozoroval, davam to preto do suvisu s tou slanou liecbou - poskodenie panciera solou a nasledne tam naskocila nejaka infekcia.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa seic »

Tremazol je darda, zkusil bych urcite Panacur, 1 tableta vyjde cca na 0,5 Eura a vystaci na 400litru vody... navic preventivne odstrani z AQ dalsi cervy ... ;)

Skaryn
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 25 Sep 2016, 05:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa Skaryn »

Zdravím kreveťáci...mám tiež pár kusov tejto mrchy ale len ozaj sem tam na krevetke či volne prisaté na rastlinách.Skúsim najprv menej kŕmiť a uvidím či zmiznú samé a ak nie tak tam dám ten Tremazol.Mám ale dosť priam vyliahlych malých a tiež samice z vajíčkamy.....prežijú ten Tremazol?

Používateľov profilový obrázok
Majino
Príspevky: 122
Dátum registrácie: 08 Okt 2014, 21:19
Bydlisko: Žilina
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa Majino »

Po Tremazole som nemal nikdy uhyny takze za mna OK

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella Japonica

Príspevok od používateľa Denis »

Dovolil som si pozicat od Jirka jeho prispevok, na temu "scutariella a vorticella"
Jiri Libus napísal: Dobrý den, na tyto parazity (scutariella a vorticella) zabírá prostředek Sera Tremazol. Aplikujte 1ml Tremazolu na 15l vody, nechte cca 6hod. působit a potom vyměňte 60 - 80% vody v akváriu. Aplikujte znovu to stejné se stejným postupem po 7mi dnech - neůčinkuje to totiž na vajíčka. Léčba není drastická, ale přiznám narovinu, že v nádrži, která není dobře zaběhlá dojde k výkyvům, které se ani krevetám nemusí líbit. Obecně je lepší těmto parazitům předcházet zejména dobrou filtrací s velkým objemem filtrační hmoty, což je u akvárií s krevetami často doporučováno i bez výskytu parazitů.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella japonica

Príspevok od používateľa Denis »

Mesiac dozadu som si doniesol Neocaridiny, len par kusov. Na ozivenie mojho chovu. Dal som ich do karanteny a kazdy tyzden som nasiel jednu dve skapate. Svetlo nad akva nemam, tak mi zacalo vrtat hlavou kde je problem. Pozeram lepsie a co nevidim Scutariella. Akva bolo zabehnute mesiac, aj voda bola pouzita z ineho krevetkarka mojho. V mojich akva tuto pliagu nemam, tak je jasne ze prisli nakazene krevetky. Prve co som mal po ruke bol pripravok proti plostenkam No Planaria. Tak som dal jednu davku prvodennu a na druhy den uz po parazitovi nebolo ani slichu. Sam som prekvapeny ako rychlo to zabralo. Musim ale povedat, ze som predtym este vymenil v ten den 4/5 vody zo zabehnuteho krevetkaria. Mate niekto podobnu skusenost?

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella japonica

Príspevok od používateľa seic »

proc by ne... No planaria, Panacur, Flubenol... vsechno to je na cervy a Scutariella neni nic jineho nez cerv ;)

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella japonica

Príspevok od používateľa prasan »

Však vieš Denis,že som práve pri liečbe o celú populáciu vlastných red cherry prišiel.Možno to bola trocha i moja chyba pretože som použil liečvo od Sera a tie ako mám odskúšané sú dosť agresívne liečivá,narozdiel od liečiv ktoré doma mám.Neviem prečo ma napadlo v tomto prípade siahnuť práve po liečive od Sera.
Na No-planariu by som sa asi nespoliehal úplne.Mal som v jednom akva pri skalároch premnožené hlístice z filtrácie a použil som ju na nich.Bolo to rapídne zlepšenie ale nezabila všetky.Rovnako ako by mala likvidovať slimáky a tiež nie vždy účinkuje ,,totálne,,.
Odporúčam to akva poriadne sledovať,prípadne ešte preliečiť alebo rovno napadnutý kus vyradiť, ak sa teda nejedná o dáke vzácnejšie krevetky.
Mal som račej použiť niečo od AT čo doma mám.

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella japonica

Príspevok od používateľa seic »

rikam to porad... Panacur... je to za babku a sezenete to u kazdeho dobreho veterinare... ;) pri doporucenem davkovani zmizely hlistice a od te doby je pokoj... na plostenkach nebo tomhle jsem to nastesti nemel jeste moznost vyzkouset :-)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Scutariella japonica

Príspevok od používateľa Milos »

Denis a tie krevetky si dal k svojim? Pretoze neviem, ci by ich tento parazit vedel zabit. Dost mozne, ze ich zabijala nejaka ina infekcia, bakterialna.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných