Dezinfekcia rastlin

Ani krevetkám sa choroby nevyhýbajú
Napísať odpoveď
MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ahojte, mate nejake tipy na dezinfekciu a odstranenie skodcov z novo kupenych rastlin? Ak na danu chorobu/zivocicha nezabera no planaria.

Pocul som o save. Obcas moze byt tazke to spravne nariedit a potom treba cakat kym chlor vyprcha. A napriklad lavove kamene si tym netrufam cistit pretoze to savo moze zatiect do nejakej hlbokej strbinky a vytiect az neskor v akvariu(ak su bez rastlin tak ich vyvaram).


Este mi napadlo namocit to do 5% peroxidu vodika. Ale ci nieje prilis silny na rastliny a prilis slaby na skodcov neviem..

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa Milos »

Mikel, prezrad mi prosim ta, akeho ze zakerneho skodcu sa to tak obavas, ze chces koli nemu zalievat rastliny zieravinou? :) Na planarie funguje no-planaria a nic ine by som snad ani neriesil.
Vies co podla mna dosiahnes takymto dezinfikovanim s najvacsou pravdepodobnostou? Z rastlin odstranis vsetky zabehnute bakterialne komunity a urobis z nich prestrety stol pre tzv. oportunisticke (rychlo sa mnoziace) bakterie. Tie sa vyskytuju v kazdom akvariu, ale pri premnozeni mozu sposobovat ochorenia krevetiek. Vytvarat pre ne vhodne podmienky tym, ze odstranujes bakterie, ktore im konkuruju, nie je najlepsi napad.
Ale skusit to stale mozes, napokon my dvaja chovame krevetky uplne odlisnym stylom a mame uplne ine ciele.
PS: Ked uz, tak ja osobne by som siel skor do toho peroxidu vodika, ako sava. Po case sa rozlozi na kyslik a vodu a nezostane po nom stopa.
PPS: Ak chces takto bojovat proti lasturnatkam, hlisticiam a cyklopom, tak neviem, ci to nie je skoda casu a prostriedkov. Ich vajicka su v prirode takmer vsade pritomne, neprekvapilo by ma, ak by ich par bolo aj na zrnkach prachu, co dopadaju do akvaria.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Momentalne sa nebojim nicoho. Cyklop sa mi snad v novom nepremnozi, nema tam na to podmienky. A bakterialna infekcia ak ju vobec mam tiez.

Tato otazka mi napadla ked som cital temu o planariach. Denis pisal ze nechava rastliny v mensich nadobkach a ked vylezie planaria tak nasype no planaria. Zaujimalo ma co keby no planaria nezabrala ale nechcel som pokracovat v tej teme.



Ciele si myslim ze mame podobne: aby boli krevetky spokojne a mnozili sa. Ja nemam na selekciu akvaria ale coskoro to planujem vyriesit. Ale priznam sa, hocikedy vyvediem nejaku hlupost a potom sa cudujem preco mi to nejde.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa Milos »

Podla mna na planarie bude najlepsie vzdy len No-planaria, ked tak zvys koncentraciu, ak by si si nebol isty ucinkom.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Jasne, s planariami a aj s no planaria mam dobre skusenosti :) . Islo mi o ten zvysok.

Oprava predosleho prispevku: .... Zaujimalo ma co keby no planaria nezabrala na potvoru ktora nieje planaria...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa Milos »

O ktoru "potvoru" sa ma jednat?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Je to ta haved co si sem raz postoval co bola pri dne?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Nie nie. Vseobecne haved. Hociaka

majtan.miso
Príspevky: 364
Dátum registrácie: 29 Júl 2015, 10:04
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa majtan.miso »

Ak je velmi mala tak docasne drobne rybky co ich vyzobu, pasce na lov urcene, rucna likvidacia alebo skusit separovane predavkovat no planariou. Niektorym parazitom vadi tiez chihiros. Lieciva su rizikove

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Myslim ze tato tema sa ubera zlym smerom, nechapte to zle, zda sa mi ze neviete pochopit moju otazku.
Chcel som iba vediet ci mate nejaky overeny postup na dezinfekciu PRED TYM ako date nieco do akva. Ako prevenciu.

Asi jedine ta no planaria v pohari(nemusi vsak fungovat na vsetko).

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa seic »

ani jsem nejdriv nereagoval, ze se hodne stary zpusob - roztok hypermanganu - tady objevi... ;) a ono nic...

http://rybicky.net/forum/207?kolik=4999

napr. cituji "Hpermanganem se desinfikují rostliny mimo akvárium. Namíchá se v nádobě roztok v barvě růžového vína (jen pár zrníček hypermanganu se rozpustí v několika litrech vody) a tam se na 10 minut rostliny ponoří. Pak se rostliny opláchnou a dají se hned zasadit. Jemné rostliny nebo třeba valisnérie není dobré do hypermanganu namáčet.Postup, že do akvária nasypeš hypermangan a budeš s tím experimentovat tam, příliš fungovat nebude."

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa Denis »

Chlapi ja by som vam chcel len pripomenut, ze majte na mysli ze chovate krevetky a to ake su nachylne na chemiu, ze sa hnojenie Fe/Cu nevyplaca, tak aj tu budte opatrni pri dezinfekcii rastliniek. Ved poznate ako niekto hnojil rastlinky, krevetkar si ich od neho doniesol a krevetky sli do "neba".

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Milos napísal: Zacali mi odchadzat Blue Velvet. Vrtalo mi hlavou, co to moze byt a napokon som dosiel k zaveru, ze sa jedna o bakterialnu infekciu. Ta pravdepodobne zacala prekrmenim uz rok dozadu dokonca v inom akvariu, z ktoreho som pouzil jedince na rozbehnutie novej nadrze...........Infekcia presla z akvaria do akvaria.
Povedzme ze by si do noveho akvaria nedaval chore krevetky ale rastliny ktore na sebe maju premnozene neziaduce bakterie a nasledne zdrave krevetky.

Su v takomto pripade tie rastliny nebezpecne pre nezabehnute akvarium?

Ak áno, pre toto bola tato tema vytvorena.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa Milos »

Mozno ano, mozno nie. To su veci, ktore nevie nikto ani vylucit, ani potvrdit a asi by to zalezalo od mnohych dalsich faktorov.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Dezinfekcia rastlin

Príspevok od používateľa Milos »

PS: Podla vyskumov v akvakulturach sa ale zda, ze dezinfekcia moze mat negativny ucinok tym, ze odstrani zabehnuty ekosystem. Vid. K-strategovia a r-strategovia (oportunisti).
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných