A teraz trocha teorie: Ked sa hovori o bakteriach v akvariu, mame tym namysli bud nitrifikacne bakterie, alebo patogeny. Pripadne bakterie ako zdroj potravy v biofilmoch. To vsetko je pravda, ale ukazuje sa, ze vec je ovela komplexnejsia a zabeh akvaria v skutocnosti nie je len o nitrifikacnych bakteriach. Je o formovani komplexneho mikro-ekosystemu, zahrnajuceho neurcene mnozstvo druhov bakterii. Z nich vyznamne su tzv. "oportunisticke" druhy. Jedna sa o druhy, ktore bezne ziju v akvariu a nesposobuju problemy, avsak za urcitych okolnosti maju schopnost napadnut krevetky. V ekosysteme maju oportunisticke druhy vacsinou funkciu tzv. r-strategov. To su druhy, ktore maju schopnost kolonizovat nove prostredie velmi rychlo, avsak vacsinou jeho zdroje nedokazu spotrebovavat prilis efektivne (cize sprinteri: rychlo, ale neefektivne). Typicky tak potrebuju prostredie, v ktorom je zdrojov zivin vacsia koncentracia (cize bud nezabehnute akvarium: Malo bakterii ktore si konkuruju, alebo akvarium po akutnom ci pozvolnom prekrmeni). Druhy dolezity termin z ekologie: K-strategi (vytrvalci). Maju vacsinou mensiu schopnost rychlej kolonizacie, pripadne potrebuju prostredie, ktore bolo predpripravene skor prichodzymi r-strategami. Zdroje prostredia vyuzivaju efektivnejsie a po istej dobe tak maju schopnost vytlacit r-strategov. K-strategovia tiez formuju komplexnejsie ekosystemy s vacsim druhovym zastupenim (logicky, kedze efektivne spotrebovavaju zdroje, o ten isty kolac sa moze podelit viacej hodujucich). K-strategovia vacsinou nie su oportunistickymi druhmi, nesposobuju ochorenia, naopak svojim antagonizmom voci oportunistickym r-strategom vedia ochoreniam v akvariu/akvakulture predchadzat. Daju sa preto tiez nazyvat aj popularnejsim terminom: probioticke bakterie.
Zabeh akvaria tak okrem startovania dusikoveho cyklu znamena tiez dat akvariu dostatok casu na to, aby sa v nom namnozili K-strategovia a vytlacili na okraj r-strategov. Aj po zabehu vsak moze dojst k podmienkam, ktore znova umoznia rozvoj r-strategov. Prikladove podmienky, schvalne ci su niekomu povedome:
1.) Dodanie vacsieho mnozstva zivyn. Vacsinou v podobe krmiva, ale moze to byt tiez v podobe hnojiva, zazracnych preparatov (dokonca probiotik samotnych).
2.) Zvysenie teploty.
3.) Znicenie/rozvrat zabehnuteho ekosystemu K-stratgov: Prehnana starostlivost o filter, prehnane vymienanie vody, dezinfekcne/sterilizacne pripravky, vyrazna a nahla zmena paramtrov vody.
Vacsina hore spomenutych faktorov je vacsinou pokladana za faktory vplyvajuce priamo na krevetky samotne, bezprostredne. To asi bude do urcitej miery pravda, ale trufam si tvrdit, ze vacsinou sa jedna o vplyv sprostredkovany cez bakterialny ekosystem. Dovody k tomu mam dva:
1.) Vplyv faktoru casto zostava aj dlho po tom, ako bol faktor odrstraneny. Prekrmili sme raz, nejake pokapali, krmivo sme odstranili, vodu vymenili a napriek tomu krevetky nie a nie sa dostat do povodnej formy. Povodne to bolo vysvetlovane chronickymi zmenani v ich metabolizme. Zacinam si mysliet, ze jednorazovy vplyv faktoru podporujuceho r-strategov im dal moznost kolonizovat vo velkom krevetky a infekcia sa udrzuje este dlho po tom, co bol faktor odstraneny. Prehanali sme to zo zasahmi do akvaria, dali sme si pokoj a nepomohlo to, krevetky nadalej kamu? Rovnaky princip.
2.) Ten isty faktro ma uplne iny vplyv u inych chovatelov, aj ked sa jedna o ten isty druh krevetky. Niekomu zacnu kapat CRS uz pro dvoch dnoch letnych horucav a bez ventilacie sa nezaobide, u ineho byvaju teploty v akvariu cele dni a tyzdne nad 26*C a krevetkam to nevadi. Odpovedou moze byt ze kazdy ekosystem vo svojom K-stadiu je iny. Je tvoreny trocha inymi druhmi, v inych mnozstvach.Niektory je opatovnemu namnozeniu r-strategov odolnejsi, iny menej. V teorii ekosystemu sa pouziva termin "robustnost" ekosytemu, teda jeho odolnost voci vykyvom sposobenym vonkajsimi faktormi.
Otazky?
