Lasturnatky - Ostracoda

Ani krevetkám sa choroby nevyhýbajú
Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Hryzo »

https://www.google.sk/search?q=Cypridop ... CAgQ_AUoAQ

kedze som sa s nimi uz dostal do kontaktu a vymkli sa kontrole tak sa skusim s vami podelit s doterajsimi skusenostami.

ak by som mal lasturnatku definovat v nejakej skratke po sedlacky tak by som to definoval ako - potvora z cias dynosaurov ktoru nezabije skoro nic. ked sa premnozi je jej plne akvarium a je uplne vsade ...

definicia z http://www.akvarijni.cz/bezobratli.htm - "Lasturnatky (Ostracoda) - Jedná se o drobné sladkovodní korýše s velikostí do 2 mm. Tělo mají pokryté dvěma pevnými schránkami, takže se svým vzhledem podobají miniaturním škeblím. Ve vodě dokážou volně plavat, a také se pohybují lezením pomocí dvou párů tykadel a delších štětinek. Zavléci se dají zpravidla s nalovenou živou potravou a časté jsou i případy přinesení s novými rostlinami z komerčních pěstíren. Vůči rybám i rozplavanému plůdku jsou neškodné, mohou však být nebezpečné pro čerstvě vylíhlé krevetky. Požírat je mohou větší ryby (rájovci, cichlidy)."

citaciou z akva.sk od uzivatela a cloveka ktore poznam osobne vysluzila - "Na chemiu zabudni . Odolne su napr proti savu, Flubenolu , No planaria, a pod ." ... takze som patral ako sa s nimi vysporiadat, debatoval aj tu na fore, cital diskusie na rybicky.net a podobne az som skusal tieto veci, resp dosiel k takymto zaverom:

nemali by byt nejako moc skodne, znasaju sa s rybami aj krevetkami je tam vsak pri premnozeni riziko, ze budu stipat a usmrcovat mlade krevetky ....

mali by ich pozierat cichlidy (co u mna nieje mozne kvoli velkosti nadrze)
mali by ich davat do poriadku cpo (a asi aj ine mensie) raciky (zase sa u mna neda kvoli vysokej teplote)

docital som sa ze ich zeru endlerky, boli mi radene tetry cierne a podobne ... ja som osobne vyskusal endlerky, fantomov ciernych aj elegansky co su staly obyvatelia ... endlerky a elegansky ich sice ochutnaju ale vypluju, fantomov som nevidel bo su moc plachy ale neubudalo z nich aj ked som daval hladovku rybam.
skusal som kazdy druhy den menit cast vody zameranim sa na dno a odsavanie tych potvor + som okresal krmenie na minimum - docasne sa ich pocet znizil ale ako som dal o den dlhsiu pauzu pri vymene vody sa uz zase znasobuju.

mam ale v merku jeden trosku drastickejsi sposob liecby ktory mi bol poradeny predvcerom od dalsieho skuseneho akvaristu - petra benčúrika (dufam ze mu nevadi ze ho spominam) - maju zevraj odskusane a overene ze tieto potvory zabije Algulol od Sery. prisli na to nahodne ked algulol pouzili proti niecomu inemu. ma to vsak jeden maly hacik a to ze flasticka 100ml tohto pripravku stoji bezne 60 eur :( takze ma teraz caka nahananie, ci niekdo nema tuto srandu doma a nepreda mi jednu davku na 54L akva (davkuje sa to 5ml na 1000L). dovtedy musim zalozit a zbehnut nove akvarium kam postupne prelovim vsetky krevetky, lebo je to zevraj pre nich smrtelne takze aj ked zozeniem, test sa uskutocni najskor o mesiac ak nie neskor.

tot asi vsetko co ma teraz napadlo
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Hryzo »

hehe tema skodcovia nikoho nezaujima tusim ... za 4 dni 12 pozreti z toho 4 su moje :D

nieco malo poznatkov co som za tie 4 dni stihol este nazbierat ...
endlerky ich sice ked som pozoroval vypluvali, ale museli ich aj zrat. teraz som chcel tie testovacie prelovit nas5 do povodneho akvaria, isiel som vsak cez 2 karantenne misky. kde som ich nechal chvylu plavat len tak pre pripadne prichytene lasturnatky. zistil som vsak ze tie endlerky srali a vypluvali lasturnatky este 1,5 hodiny sice vyzerali cele, ale tak isto vyzerali aj mrtve. tak som sa nakoniec rozhodol pre eliminaciu rizika zavlecenia, rychlu smrt a kolotoc. rybky netrpeli nebojte sa.

medzitym, kedze akvarium lasturnatkami len tak prekypuje robim testy s tym co mam doma v zavaraninovych poharoch:

no planaria - totalne bez ucinku, lasturnatky si tam veselo plavali aj na delux dovolenke
algicid - sice pomaly, ale po 2 dnoch to vyzera, ze lasturnatky pokapali vsetky, necham ich tam este aspon den, bola to vsak urcite silnejsia davka, ako by clovek daval za normalnych okolnosti do akvaria
savo - celkom rychla smrt ale bola to taka davka, ze by v takom pomere pokapalo uplne vsetko

kedze ich chvylu este urcite budem mat, budem robit testy dalej, mozno sa prinutim aj presnejsie merat aky pomer som daval :)

co ale viem je to, ze urcite maju trosku zly vplyv na krevetky ... vidim (resp nevidim) malo mladych.
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Denis »

konecne som si nasiel cas a presiel trochu tieto lasturnatky a sice... ked som choval cichlidy americke, tak som tieto lasturnatky chytal na rybniku u starkej, uplna hromada ich bola tam, a potom som ich skrmoval. su to naozaj tvrde zivocichy, ale cichlidy si s nimi hravo poradili. nikdy som sa ich inak ako cichlidami nezbavoval, tak sam neviem ako ich najlepsie odstranit z akva...

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Hryzo »

takze som konecne zohnal pripravok Algulo od sery ktory by ich mal vyzabijat takze sa blizi termin pokusu ... najskor vsak musim vylovit co najviac krevetiek co mi tam pobehuje bo tam mam krasne cervene cherry ... cakam vsak na jedno prazdne akvarium tak uvidime kedy sa to nakniec uskutocni snad to budem mat do mesiaca max do dvoch za sebou ... dovtedy len cakame ... medzitym spravim apson maly pokus v nejakom zavaraninovom pohari s odlovenymi lasturnatkami a napisem, ci ich to vyzabijalo
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Miky
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 21:11
Bydlisko: Středočeská kraj, CZ
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Miky »

Tak se mi asi tyhle mrchy objevili v karantením akvariu co jsem dostal přebytky rostlinek. No pokud nejdou zničit jinak než tou mrchou od Sery, asi budu mít také o 1ml zájem.

Miky
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 21:11
Bydlisko: Středočeská kraj, CZ
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Miky »

Nebo z karanténí nádže udělat akva pro CPO? Ale pochybuju že je všechny pochytaj? Endelrky je nesezerou, videl jsem že jich hned vyplivne :-(

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Hryzo »

pokial to mas len karantenne a nieje nejako extra zariadene a vysperkovane ... tak -

vsimol som si, ze rastlinky, ktore som z mojho akva vybral, som vedel od nich ocistit pravidelnym kazdodennym preplachovanim ... proste som rasltinky 2 tyzdne preplachoval dennodenne a lasturnatky som uz v pohari nenasiel ... akvarium vycistit savom poriadnou davkou a rozbehnut ho nanovo
ak nechces savom alebo inou chemiou, ostava zatial ten argulol (zatial som to este nedotiahol dokonca kedze mi este stale nedosli akvarka, kam prelovim krevetky)

ja som si kvoli nim kupil druhu sadu na udrzbu aby som znizil riziko prenosu do druheho akvaria a uvidim ... rad by som vyskusal, ci ich ak clarkii tlaci do hlavy, ale nechcem si ich zatiahnut do dalsej nadrze takze tento pokus vynecham ... tak isto mam teraz doma ostriezikov purpurovych, a mozno ked sa zacnu mlatit prelovim jeden par do tej 54ky a uvidim, ci ich zeru kedze to sucichlidky ale zatial ... len modlidby a argulol :D
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Miky
Príspevky: 132
Dátum registrácie: 24 Nov 2014, 21:11
Bydlisko: Středočeská kraj, CZ
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Miky »

Zařízené to nemám vůbec, je tam jen hromada stonkovek. Ani tam není dno, filtrace. Jen voda, osvětení a kytky + jsem tam nasadil šneky kterým se tam celkem daří. Omývat by to bylo asi pracné a ty stonkovky jsou docela křehké.

Asi bude nejlepší nasadit chemii, říkám si jestli to zabere i na jejich vajíčka?

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Hryzo »

ako som pisal, odskusane to este stale nemam lebo sa predlzila doba dodania akvarii (mam ich lacnejsie ale musel som cakat na vacsiu objednavku) preto ten sklz ... kludne si ich tam zatial nechaj a pockaj ... neskodia, len davaj velky pozor aby si si ich nezavliekol aj do dalsieho akva ... ja ich mam teraz ako tak pod kontrolou ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Hryzo »

prvy jednoduchy pokus argulol vs lasturnatky ... argulol po 24 hodinach vyhrava (ak uz nevyhral) ... vcera pri aplikovani pobehovali lasturnatky po pohari hore dole (boli tam dokonca 2 druhy) ... dnes uz neviem najst ziadnu
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Hryzo »

kedze mi tato tema pripada ako moja, tak pisem dalej :)

boj s lasturnatkami vyzera, ze je na konci, a vyzera, ze som vyhral ...

najprv som pripravok argulol testoval v samostatnom 4l pohari na nezmarov a lasturnatky ... nezmary to prezili bez ujmy, lasturnatky to nerozchodili co bol ten spravny impulz ...
po zabehnuti karantenneho akvaria so mtam postupne behom tyzdna prelovil vsetky krevetky co som nasiel (aspon som poselektoval a co som mal nazvys predal) a aplikoval (snad dobre vypocitanu) davku argulolu ... pocita sa to tazko kedze 5ml je na 2000L :)

pripravok som nechal posobit 3 dni a aj ked v navode pisu, ze pripravok sam vyprcha, menil som 5x kazdy druhy den cca 1/4 objemu za cistu odstatu, teraz som uz na vacsich intervaloch ale stale nie povodnych raz tyzdenne ...

elegansky ani otici nevykazovali pocas liecby ziadne priznaky nespokojnosti a po lasturnatkach zatial ani stopy .. pravdaze ukaze cas ale ... zatial to vidim slubne ...

bolo mi povedane, ze argulol vie zdecimovat aj rastlinky (vyzera ze v skusobnom pohari to dalo dole fissidens, flame moss je uplne v poriadku), ale v 54tke zatial nic extra nebadam ... cryto affinis je totalne v poriadku, rozkatec pustil par vyhonkov do vody ale asi to bol len trosku sok pre nho a bez problemov sa vrati do povodneho stavu, javsky mach v pohode a stauro malo problemy uz predtym tak sa uvidi ... ostatne rasltinky co tam mam po korienku zatial neriesim a uvidim

vysledkova tabula teda zatial hovori 2:0 pre Hryza a len cas ukaze, ako sa to bude vyvijat dalej
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

ivan2
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Jún 2015, 23:06
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa ivan2 »

das ist hrôza, mam medzi sulavezkami lasturnatky .Uz teraz lutujem, ze som si nezalozil 2 aq s sulavezkami :? . Takto nemouzem robit ziadne pokusy s lasturnatkami :x

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Hryzo »

ako som pisal ivan, argulol ich zlikvidoval natotalku, odvtedy ani naznak nejakej tejto potvory ... avsak krevetky by to asi nerozdychali tiez ... ja som tie moje vylovoval 3 tyzdne a cez 2 prelovovacie ocistovacie nadobky daval do karanteny ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

ivan2
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 06 Jún 2015, 23:06
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa ivan2 »

ja keby som ich prelovoval, a cedil od lastunatiek, mam taku skusenost, ze by sa objavili aj v novom aq :(

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Milos »

Ja ich mam v akvariu s hybridami taiwanov...a nejak mi nevadia :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Hryzo »

oni niesu nejak extra skodna, pokial sa nepremnozia a nezacnu vo velkom stipat krevetky (to mimochodom vobec nemusia robit), horsie vsak je (aspon z mojho pohladu), ked si od teba niekdo nieco kupi, a on casom zisti, ze si doniesol aj nieco bonusove ...
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Prekvapuje ma ze niekedy su tie lasturnaky dist sproste a neutekaju. Daju sa jednoducho pucit pinzetou ked su na skle, ale ked sa raz netrafim uz ich vacsinou nenajdem.

Ked su premnozene, samozejme ze to nikoho bavit nebude

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa jamro27 »

Ak nemate v akva slimosov hodte do akva par helen, zozeru aj lasturnatky. Aspon mne ich papaju.
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Milos »

oprava: Ja mam v akvariu nie lasturnatky, ale dafnie. Myslel som si, ze sa jedna o synonima. S tym zavlecenim neviem ako to je...u tychto tvorov mi to troska pripada, ze hlavne ide o to, aby nasli vhodne podmienky a ak sa tak stane, ich vajicka sa najdu hocikde. Mam 7 nadrzi s krevetkami a dafnie len v jedinej...v tej istej, kde je aj kopec cyklopov. Proste tam nasli dost potravy.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Maros
Príspevky: 367
Dátum registrácie: 18 Nov 2014, 09:35
Bydlisko: Banská Bystrica
Kontaktovať používateľa:

Re: Lasturnatky - Ostracoda

Príspevok od používateľa Maros »

Tak dúfam si myslím a trafil som tému,ale objavilo sa mi niečo takéto, neviem s kade a neviem to dobre identifikovať a ani odfotit,len by som chcel počuť váš názor..
uploadfromtaptalk1435213122260.jpg
uploadfromtaptalk1435213122260.jpg (7.6 KiB) 14171 zobrazení
uploadfromtaptalk1435213115616.jpg
uploadfromtaptalk1435213105339.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 24 Sep 2017, 11:58, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných