Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Prezentujte svoje krevetkárium
Napísať odpoveď
snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Obrázok

Po dvoch neúspešných pokusoch s pred troch-štyroch rokov som sa rozhodol znovu skúsiť odchovať kryštalky. Lenže tento raz už nie sú na riečnom štrku a studničkovej vode, aj keď aj na tom prežili vyše roka, ale bez mladých.
Tento raz som už použil na dno Platinum Power.
Voda už je kysela 6,3ph GH 3, KH 0-1 NO2 0, NO3 10. Na miesto okysličovania dodávam trošku CO2 kvôli rastlinkám, nech sa rýchlejšie rozrastú. Keď som na deň vypol CO2 tak PH vyliezlo na 6,6 , v akva mam len jeden kameň čo mi drží konáre a ten nešumel v octe, tak že je to divne, že mi PH vyliezlo na 6,6. Nevadí aj tak dodávam CO2 kvôli koberčekom. Trošku som to prehnal s dĺžkou osvetlenia a na sklách je trošku zelenej riasi, aspoň nemusím veľmi krevetky kŕmiť, hravo si nájdu niečo pod zub.
Na dno som použil viac druhov kobercových rastlín pre istotu, dúfam že sa ujme aspoň jeden s nich. Tie čo som si objednal s Česka tak asi po ceste premrzli, lebo po zasadení do týždňa zmizli, ale ešte je tam toho dosť.
Pri zábehu som tam mal 2 zabehnuté filtre jeden interný a druhy externý, ale momentálne tam veľké znečistenie nie je, tak som to nechal len na jednom. Trošku mam problém s plávajúcimi rastlinkami, zo začiatku pred mesiacom sa im veľmi pekne darilo, kým bolo trošku dusičnanoch v akva, teraz už majú problém.
Krevetky som chcel caridina, len som sa nevedel rozhodnúť aké či tigre, CRS, taiwany ..., na tigroch ma odradila farba slabo výrazné, ani boh nevie v akej vode sa majú chovať, jedny ich chovajú na koralovej drti a druhy s taiwanami..., Na taiwanoch ma odradila vraj ich strašná náročnosť, citlivosť a problémy s ich odchovom. Tak že CRS to istili. Som zvedaví či tento raz odchovám aspoň jednu malilinkú krevetku :)
Rozmýšľam nad tým či tam nedokúpim aj nejaké neocaridiny na spestrenie. Dúfam, že o ďalší mesiac tam už bude džungľa a hlavne že ešte tam niečo iné ako slimáky bude pobehovať :)
Uvažujem nad tým že i nejaké rybičky by som tam dal, kvôli tomu malému bielemu planktónu čo časom začne behať po akvárku, aby ich zberali. Neviem sa rozhodnúť či tam dať rázborky, tie sú väčšinou utiahnuté niekde vzadu a schovávajú sa. Druhá možnosť tetri ohnive, sú nádherne plavú hore dole po celej nádrži, ale aj keď sú malé cca 1-1,5cm, len či nebudú zberať malé krevetky... Nepočul som žeby ich niekto choval či odporúčal ku krevetkám.
Tretia možnosť že si zoženiem živorodku sličnu, ta vraj sa bežne chova s krevetkami. Ešte sa uvidí.

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa Milos »

Ze ani boh nevie, na akej vode chovat tigre je docela trefne. Nepoznam nikoho, kto by sa k tomu dopatral :)
Ak mas zabezpecene tri zakladne veci, CRS sa ti mnozit budu: 1.) Cistota (zabeh), 2.) aktivne dno 3.) parametre vody
K 1.) len strucne tolko, ze asi by som naozaj pockal chvilu kym sa rozrastu rastliny a mozno par krat vymenil cast vody, NO3 10 sa mi zda nejak moc vysoke a nechapem, odkial sa to vzalo u noveho akvaria. Pouzil si vodu zo zabehnuteho akva?
2.) Aktivne dno mas a k 3.) som ti viacej napisal tuna: http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=6&t=24
...nemali by sme rozoberat temy ako zabeh a parametre v sekcii o individualnych krevetkariach.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Zisťujem, že to nie je žiadna sranda pestovať rastlinky v RO vode :D Čo nedáš to nemáš. Riasi ktoré som v živote nevidel ako Staghorn sa mi začala ukazovať. Po urobení patričných opatrení a pridaní macro micro prvkov hneď mi PH podskočilo s 6,4 na 6,6. Našťastie za cca hodinu mi PH kleslo na 6,5. Už asi viem prečo sa pri krevetkach používajú hlavne machy. Ale azda to nejak vyšpekulujem, že i náročnejšie rastlinky mi tam prežijú.

Používateľov profilový obrázok
macadlo
Príspevky: 507
Dátum registrácie: 05 Jan 2016, 07:34
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa macadlo »

Ty kokso merat ja takto pH v mojich 12 krevetarkach a riesit skoky o 0,2 tak asi si to hodím ale napred tie nádrže asi rozmlátim :D
CRS, SCR, PRL Benibachi, PRL Akaebiosato, Taiwan Bee red, Ebi Tengu Red Galaxy Pinto, Topaz Blue, Green Jade a Sakura Red, Calceo

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa Milos »

macadlo napísal:Ty kokso merat ja takto pH v mojich 12 krevetarkach a riesit skoky o 0,2 tak asi si to hodím ale napred tie nádrže asi rozmlátim :D
Na zaciatok je dobre to robit, tiez som tak postupoval. Ziska tym clovek nejake skusenosti a jasne, ze je to mozne, len kym je tych akvarii menej. Potom neskor si zabehas system, naucis sa ake vymeny akej vody su OK a jednoducho to tam uz len lejes :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Tak tak, je rozdiel keď niekto ma 12 nádrži a venuje sa tomu roky a úspešne. Ja zatiaľ len skúšam, hádam a porovnávam. Teraz sa snažím pozberať čo najviac informácii, aby som ich potom mohol porovnať a zistiť pri akých podmienkach to funguje(parametre) a pri akých nie(parametre).
PH sa mi dobre mera, lebo mam permanentný test rovno s teplomerom na očiach, napríklad teraz som menil 1/4 vody, lebo krevetky nejak slabšie preplietali nožičkami, voda mala 6,4PH 24°C po výmene 6,6PH 22°C a krevetky ožili ako keby som pustil elektrinu do vody...
Ráno zistím či som urobil veľkú ptakovinu, keď som menil až toľko vody.

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Potrava: skúšal som kŕmiť krevetky, krmivom priamo určenými pre krevetky jedno také ako biele nechty či lupienky, druhé niečo zelene lisovane, prišli, popozerali, ochutnali a šli do haja. Potravou pre rybičky granulky, tri ochutnali a šli do haja, ešte že sú tam slimáky ktoré to požeru. Mam tam zo 20 jelšových šišiek občas niektorá cez ňu prejde a ide ďalej. Fakt netuším čo by im šlo na chuť. Stále obhrýzajú substrát občas drevo a občas sú na skle. Cez deň keď mam zapnutý filter tak lozia po dne, alebo sú na dreve, večer keď vypnem filter tak plavú ako ryby lozia po sklách.
Neviem či to ma zmysel ich kŕmiť keď nad všetkým mi ohrnuli nos a len Platinul soil obhrýzajú...

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa Denis »

Jooj ved to sa ani netrap, ze v novozalozenom akva ti nebudu zrat krmivo. Maju tam vsetko mozne prirodzene. Inak neviem ci 20ks sisiek nie je prehnane, aby ti nekazili vodu, ako sa budu rozkladat, budu hnit. Ja mam v 50l akva 3 krevetky na konkretne parenie, uz asi dva mesiace a dokopy ak som ich krmil 5x za tu dobu. Rastu, zvliekaju sa, nikdy sa nestazovali :) a su to TB. Viem, mozem pouzit breeding box pre ne, no chcem aby sa mali dobre.

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Zatiaľ to hnitie šišiek neriešim, pre istotu každý tretí deň mením 1/4 vody. Vodu si pripravím do 2x25L vedier, namixujem aby sedelo PH GH KH °C.
Budem rad, keď sa mi podarí aspoň nejakú CRS odchovať, náročnejšie krevetky možno po 3 mesiacoch doplním na spestrenie chovu, uvažujem nad Red Wine.
Momentálne najväčší úspech, že aj po 8 dňoch mi ani jedna krevetka neotrčila kopyta :lol:

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Po týždni, krevetky podrástli s par milimetrov na 1,5cm, kopec zvliečok. Trochu som sa bal lebo liečim akva od nezmarov a kôli štetinovej riase dávam viac uhlíka + hnojím Ferox complete a dávam polovičnú dávku KNO3 NO3 sa snažím udržať na 10mg/l kvôli koberčekom. Trochu veľa sa mi zdá že tam do toho akva lejem chemikálii, až div že mi nič nepošlo. Nezmary sa už skoro vytratili a ty čo ešte vidno sa zdravo netvária. Hneda riasa mi zbelela. Krevetky stále preplietajú nožičkami a sú spokojne. I slimáky veselo behajú hore dole aj keď teoreticky by mali biť mŕtvi :D Tie mikro červíky behajú hore dole, tiež bez ujmi. Neriešim hlavne keď nezmari otrčia kopytá. Dúfam že do stredy po nezmaroch neostane nič nech môžem vymeniť 50% vody a zbaviť sa liečiv.

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Po 10 dňoch, krevetky rastu ako zvody, zatiaľ žiadne vajíčka, našťastie ani úhyn.
Rastlinky rastú, ale mohli by aj rýchlejšie. Mam celkom peknú inváziu malých kotúľok, dúfam že sa to časom zredukuje samo. Na nezmaroch som pred dvomi týždňami použil Gastropex (mal som doma), je to poriadne placebo, našťastie nikomu neublížil, len jednému slimákovi, ale to som rovno na neho nakvapkal. Nezmari som odsal pri výmene vody a už sa neukázali.
Zatiaľ tam mam 2 druhy krevetiek, Japonica a CRS. Uvažujem nad dokúpením ďalšieho druhu, neocaridin ale neviem sa rozhodnúť akej farbi.
Na skúšku mi tam plávajú dve rázborky, zatiaľ na krevetky neútočia, ak krevetkam i malým dajú pokoj, tak urobím s nich húfik. Potravy majú dosť v akva je tam stále veľa bieleho planktónu čo zberajú. Na skúšku som tam kúpil dvoch otikov, ty vraj by mali čistiť skla od riasi, uvidím ako im to pôjde, podľa toho možno ich rozšírim na viac kúskov.
Obrázok

Obrázok

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Dnes som pri skleníku objavil čerstvú pokrivu, tak šup ju ku krevetkam. Jak keby bomba vybuchla v krevetarku, lietali hore dole a hneď boli na nej, veľká japonika zobrala celí chumáč a tlačila do hlavy jak keby mesiac nežrala. CRS tiež nestali bokom :D Po 3 hodinách ohlodaná na kosť.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Dnešné kúpene krevetky. Doplnil som stav o RED WINE a modré neocaridiny. Museli počkať 5 hodín kým som šiel domov s práce, tak som ich kôli teplote strčil do akva ku tlamovcom, samozrejme som ich zo sáčka nevyberal :D, že vraj tlamovci sú bylinožravce, ale miestečko v žalúdku by si hneď našli pre krevetky :D
Obrázok
Obrázok
Obrázok
https://youtu.be/vI08O_nzE0k
CRS mi vyrástli na pekných mackoch niektoré CRS majú cez 2cm.

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Novinky po dvoch mesiacoch. Taiwani pekne narástli už mi jedna začala nosiť. CRS i blue neocaridiny mali malé, problém je, že malé neocaridiny pobehujú veselo, ale malé CRS sa mi nejak vytratili s akvarka, tak s toho upodozrievam nezmary a asi problém s vodou lebo mixujem vysokohorskú studničku s RO možný obsah uhličitanov je 1-3. Protiopatrenia, no planaria na nezmarov, ktoré pekne zmizli, slimákov veľmi neubudlo ak vôbec a vymenil som 60% vody čista RO + minerál, tak že uhličitanova tvrdosť viac ako UH1 určite už nie je. PH som znížil z 6,3 na rovných 6. Nosia mi ďalšie 4 CRS tak sa uvidí či už tieto odchovám, alebo sa to zase vytratí.

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Tak že po dlhšej dobe, krevetarko funguje pekne bez problémov. Blue neocaridyny sa rozmnožili na veľa spočítať sa to nedá v tej džungli 300-500? CRS tak žiadna sláva, ale par desiatok mladých pobehuje, po odstránení nezmarov, plošteniek a dodávaní vody RO + minerál, už zopár mladých sa dožilo dospelosti. Japonica krevetky si behajú spokojne, zopár otikov sa stará o údržbu skiel a nejaká ta razborka zberá biely planktón.
Bol som zvedavý ako dopadne ten experiment, rastlinne krevetarko hnojenie CO2 niekoľko druhov koberčekov, machov, vyššie rastliny až po hladinu či to bude fungovať. Čuduj sa svete aj to funguje, nie je to chovňa žeby som chrlil po tisícoch krevetky, ale sebestačne sú niečo sa i namnožilo.
Údržba, tak raz za 2-3 týždne výmena 20% vody, pokosenie travnikov, hnojenie len zriedkavo trošku Ferox complete občas KNO3, rastlinky ťahajú živiny hlavne s čiernej granulovanej hliny a detritu. CO2 s burčiaku 3-4g droždia 300g cukru v 2,5L fľaške to vydrží mesiac bublať. Je to len jemne sýtenie s CO2 ale bohaté to stačí i veľmi náročným koberčekom, keď som ho na 2 týždne vysadil hneď mi začali žltnúť, takže bublam ďalej. Je to veľká rozmanitá zelena džungľa po ktorej sa premávajú krevetky :)
Ak prídem na to ako sa tu da uložiť nejaká ta fotka tak niečo i pridám :)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa Milos »

Daj tu fotku! :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Tak že nepodarilo sa mi nájsť tuná, kde sa to vlastne a ako ukladá fotka, tak plán B :roll:
https://photos.google.com/search/_tra_/ ... glecV95ns4
a o dva tyždne to bude zase takto vizerať...
https://photos.google.com/search/_tra_/ ... f0m1OjIykZ
Vedľa seba mam dve akva, ľavé krevetarko 300L frčí na CO2 a pravé 600L bez. Čo dokážu pár bubliniek :lol:
https://photos.google.com/search/_tra_/ ... w9utKa6kiL
+ video https://youtu.be/_kjLgx45Zf4

romanek
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 01 Jan 2015, 20:24
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa romanek »

fotky nejdu, 600L pre krevetky tak to musi byt pecka, na tom videu vela nevidno ale aj tak
Chov: N.davidi yellow neon, Red Bee, Black Bee, Taiwan hybridy - panda, king kong, blue bolt, red wine, red ruby

snajprik
Príspevky: 48
Dátum registrácie: 02 Mar 2016, 20:56
Kontaktovať používateľa:

Re: Krevetárko pre CRS a možno i niečo iné.

Príspevok od používateľa snajprik »

Krevetky mam v 300L 100x50x60, krevetky je problém nájsť, záleží či je pred či po údržbe, travnik kosím na cca 5cm, ale pred tým to ma i 15cm :D Niekedy vidím 50 CRS a niekedy ani jednu miest na schovávačku som im narobil toľko že toho niekedy ľutujem :D
https://rybicky.net/nadrz/28406/31.jpg?a=521
PS: Večer sa skúsim s tým pohrať či náhodou s foťaku nevydolujem aj krajší zaber.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 11 neregistrovaných