Mandlovník Morský - pestovanie a vyuzitie

Nemusí sa týkať krevetiek
Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Mandlovník Morský - pestovanie a vyuzitie

Príspevok od používateľa prasan »

Taká menšia výhoda je i chuť množiť sa.
Mäkká voda by mala byť ok,ako dážď.A hlavne potom pohnojiť aby mala rastlinka dostatok fosforu.(čo ja viem asi KH2PO4 z PMDD) Alebo rovno niečo komplexné.
No ja som to fakt neskúšal,takže len také moje dohady.
Zrejme normálne rastlinky začnú klíčiť s príchodom monzúnov a podobne(sáček je podľa mňa ok) ,veľa tam asi bude robiť i pôda.Určite nemalú úlohu hrá teplota a rovnako doba osvitu sadeničiek.I semienka na svetlo reagujú.Možno by nebolo od veci prisvietiť na cca 10-12 hod ako v trópoch.Hlavne dostatok vody.
Možno pomôže toto video https://www.youtube.com/watch?v=MJOTZAzafC8

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Mandlovník Morský - pestovanie a vyuzitie

Príspevok od používateľa Denis »

Miso rastie?

Na poslednej burze v ZA som sa rozpraval s jednym panom z PL. Dal mi cerstve listy mandlovnika, ze ma velikansky strom doma hovoril. A ze cez leto moze ist von, ale na jesen musi uz byt v teple. Mam aj trochu obavy dat cerstve listy zaliate vriacou vodou. Ale to uz je debata na inu temu...

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Mandlovník Morský - pestovanie a vyuzitie

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Nerastie. Este nevyklicili a obavam sa ze ani neviklicia. Trochu to smrdi, lietaju okolo toho vinne musky a nieco tam aj nakladlo vajicka. Asi som to prehnal s polievanim, teraz to uz dlhsiu dobu nechavam poriadne vyschnut.

Poliak by nevedel dat semienka/sadenicky?

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Mandlovník Morský - pestovanie a vyuzitie

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Listy sa nemaju davat cerstve- trhane zo stromu. Maju sa davat tie ktore odpadnu same od seba a potom vysusit.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Mandlovník Morský - pestovanie a vyuzitie

Príspevok od používateľa Denis »

Mikel ako sa dari mandlovniku? Za tri roky uz je hadam po plafon :mrgreen:
Pytam sa preto, ze si chcem aj ja objednat semena z ebay a skusit zasadit.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Mandlovník Morský - pestovanie a vyuzitie

Príspevok od používateľa MikelCRS »

No nepotesim ta. Zo semien ani po polroku cakania nic nevyslo tak som to vyhodil.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Mandlovník Morský - pestovanie a vyuzitie

Príspevok od používateľa Denis »

Nuz to si ma teda nepotesil, asi mi neostava nic ine len chodit za panelak na listy z buka a duba.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Mandlovník Morský - pestovanie a vyuzitie

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Je dost mozne za je som niekde spravil chybu, takze kludne to skus. Aj ja som to chcel vyskusat druhy krat a prave si mi pripomenul ze som este nezasadil 2 semena(pravdepodobne mandlovnik morsky) ktore som dostal ako suvenir z taiwanu :D

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Mandlovník Morský - pestovanie a vyuzitie

Príspevok od používateľa Milos »

Tie zazracne listy pochadzaju z rastliny co sa vola Terminalia catappa? :) Ak ano, zda sa ze treba odstranit vonkajsi obal semena.
https://www.instructables.com/id/Germin ... an-Almond/

Ak ma clovek semien viacej a chce experimentovat, odporucil by som mozno skusit nieco menej namahave: Napr. len vonkajsi obal ciastocne osmirglovat. Odborne sa to nazyva "skarifikacia semena" a mnohe druhy to vyzaduju. Semeno je povodne v obale, ktory neprepusta vodu a mineraly, co zabranuje kliceniu v prilisnej blizkosti materskej rastliny. V prirode sa skarifikacia udeje napr. posobenim podnych mikroorganizmov, alebo prechodom cez traviaci trakt zvierata. Umelo napr. tak ako v linku, smirglovanim, kratkym ponorenim do kyseliny, atd.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Mandlovník Morský - pestovanie a vyuzitie

Príspevok od používateľa Milos »

Podla dalsieho linku staci urobit do vonkajsieho obalu ryhu pomocou noza. Treba si uvedomit, ze toto mechanicke poskodenie (skarifikacia) sa vacsinou robi len koli tomu, aby sa k semienku dostala voda z prostredia. Mechanicky sa uz o vymanenie sa z tvrdeho obalu postara kliciaca rastlinka sama.
Asi by som pouzil ten smirglovy papier.
https://www.instructables.com/id/Germin ... an-Almond/
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných