Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Nemusí sa týkať krevetiek
MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Nie, len hovorim ze sa predavaju prasky na domace vyrabanie tekuteho GH+. Keby som mal tento vyrobok tak napisem skorej.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa Denis »

Asi by stacilo mat znameho co sa rozumie chemii a takyto GH+ nam namiesa. Na druhej strane, ked to stoji 5e, tak ci ma vyznam sa tym zaoberat. Zaujimalo by ma to v tom pripade, ze by som sam vedel co miesam krevetkam do vody, tym "skodlivejsim" prvkom by som sa vyhol, pripadne ake mineraly by som mal este dodat.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa mosfet »

Na štítku som prečítal že sa tento sáčok má rozmiešať v 500ml RO vody len som tam nenašiel že koľko roztoku sa má dávať do akva na aký objem vody.
Ináč Denis na štítku je aj napísané : 1ml = Ca 25 , Mg 6 , Cl 6 , Na 4 ppm - toť k zloženiu.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa MikelCRS »

DAWKOWANIE

Każdy 1 ml tego roztworu na 1 litr wody RO daje następujące parametry (Ca 25 ppm, Mg 6 ppm, Cl 6 ppm, Na 4 ppm, Twardość ogólna GH = 5, twardość węglanowa KH=0), dla przykładu, żeby uzyskać te parametry na 50 litrów wody RO to trzeba podać 50 ml przygotowanego roztworu. 

Teda 1ml roztoku na 1l RO vody.

Co tu teda riesime?

1. Domace miesanie a kupovanie mineralov zvlast je zbytocne ako pise Denis.

2. Zlozenie pripravkov? To sme uz zistili(hned 6. prispevok)

3. Miesanie RO s VV?
Pre neocaridiny mozno, tam vraj staci len VV. Ale pri CRS to nieje len o tazkych kovoch. Tam sa treba zbavit vsetkych uhlicitanov. A to sa nepodari len zmiesanim RO s VV.

Neviem preco to pisem, bral som to ako samozrejmost.

Alebo riesite nieco uplne ine, co nieje ani v jednom z tych bodov?

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

Prekald z polstiny: Každý 1 ml tohto roztoku na 1 liter RO vody má nasledujúce charakteristiky (25 ppm Ca, Mg 6 ppm 6 ppm chlóru, Na 4 ppm celková tvrdosť GH = 5, uhličitanová tvrdosť KH = 0), napríklad, pre získanie parametrov 50 litrov vody, RO musíte dať 50 ml pripraveného roztoku.

Mikel, jasne ze som to pocitla kvoli vlastnej vyrobe, co ine. Ono sa zda ze 5€ je malo ale zarobis z toho 500l vody a parametrov KH 0 a GH 5. Ine z toho nezarobis. Ked mas doma chemikalie tak si to spravis sam.
Denis, vobec netreba ziadneho chemika, ved hnojivo si tiez miesam doma sam z cistych chemikalii a robi to takto spusta akvaristov. Su na to take kalkulacky ktore ti vypocitaju vsetko, kolko coho, do kolko vody, aka koncentracia bude, ako ti to zvysi tvrdost, dokonca za kolko sa ti akvarium nasyti nejakym prvkom, prosto funkcie od vymyslu sveta. Miesat vlastne GH je hracka. Ide o to, aby to bolo univerzalne, to znamena aby sa to dalo miesat pre tigre zvlast, pre crs zvlast, pre cherry zvlast. Na to treba mat chemikalie oddelene a pre kazdy druh si spravit bud vlastny roztok alebo vlastny prasok, to uz ako kto chce.

Ja by som to s chlorom ale nerobil, ktovie ci ten chlor je tam kvoli tomu ze potrebovali tam dat Na a tak tam dali NaCl, lebo je tam toho chloru podorzivo malo. Alebo ten chlor krevetky potrebuju, neviem.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa mosfet »

Máš pravdu - miešať GH+ sa určite neoplatí
Pre neocardiny určite stačí VV
Pre tigre miešať VV a RO
A pre CRS/Taiwan RO a GH+
ad punktum

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa Denis »

Okej, podme teda skusit spekulovat o zlozeni a pripadnom namiesani. Nastava otazka ako zistit co vsetko moze ist do GH+ ako takeho. Ten manik, ktoreho som vyssie spominal pise toto:

GH: 5.0 to 5.56 dGH (tested with high sensitivity lab grade test kit)
pH: 6.0 +-1 (tested with lab grade electrode)
Ca: 20 ppm +-3 (Tested with lab grade test kit)
Mg: 10 ppm +-3 (Tested with lab grade test kit)
Cl: 30 to 40ppm (Tested with lab grade test kit)
SO4: 39.5 ppm (By calculation)
TDS: 120 to 145 (Tested with cheap made-in-Korea TDS meter)
Conductivity: 290 to 310 (Tested with lab grade probe on digital meter)

Palo vies nieco z tohoto vycitat? ===> ja som lama do chemie to viete...

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

Denis, podme na to inak. Staci mi povedat aku vodu potrebujes a cez tu kalkulacku ti napisem recept, kolko akej chemikalie das. Naozaj to je lahke, tiez som na to kukal ako puk ked som mal prvykrat miesat PMDD, teraz je to otazka par minut.
Jedine co sa z toho neda rozumiet je znacka ppm, ktora je to iste ako mg/l. Ten clanok bol o tom ze tam dal dve chemikalie a spravil si vlastne GH+. Nepisal tam kolko tam toho dal ale to sa da lahko vypocitat, aj ked lahsie je spravit si svoj recept. Miesa sa to z dvoch alebo troch chemikalii. Pouzivaju sa rozlicne podla toho ci chces dvihat iba GH alebo aj KH. Pre kazdu krevetu si vies spravit vlastny roztok. Cize manik tam dal CaCl2 a MgSO4, bezne chemikalie.
Vypocitat mi to cez tu kalkulacku trvalo ani nie minutu, len dosadzujes cisla a ked mas vela tak zmensis a ked mas malo pridas. takze recept je tu
http://akvarijni-hnojivo.cz/index.php?C ... ount=count

Cize do 20l RO vody das 1gram MgSO4 a 1,1gramu CaCl2.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa Denis »

Okej, ako teda vazis take male vahy? A kde sa daju kupit tie chemikalie? Su tie prasky skodlive pre pracu s nimi?

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ked robim hnojivo tak tak tam pouzivam digitalnu kuchynsku vahu ale idu tam vacsie mnozstva. Potom existuje mikrovaha, taka lyzicka, ktora vazi aj velmi male odchylky. Skodlive by nemali byt ked to nebudes jest, ruky si umyjes. Chemikalie sa daju kupit na polkila alebo kila. Je lepsie ked sa viaceri dohodnu a jeden to navazi a rozposle, alebo sa zarobi centralne uz hotovy roztok a posle sa to tak. Ak mas ale dobre skusenosti s tym ako to robis doteraz tak nema cenu to robit takouto cestou. Na druhej strane je to dobra skusenost. Co viem tak akvaristi z ba kupuju http://www.centralchem.sk
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

Inak ved toto su hodnoty na 20l vody. Ked menis vo viacerych nadrziach tak si mozes zarobit co ja viem 200 l vody s chemikaliami a mozes to mat v bandaskach alebo uz len ked vazis 2g tak to na kuchynskej digitalnej odvazis. Nemusis to mat na desatinu presne, ci bude GH 5,1 alebo 5,3 je krevetam jedno.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa viridis »

Denis, k otazke bezpecnosti. CaCl2 sa pouziva aj v potravinarstve ako syridlo. Ked si das vyhladavat, ponuknu sa ti aj eshopy, ktore syridlo predavaju. Cize pomerne bezpecna sol.
MgSO4*7H20 je tiez bezpecna sol, pouziva sa pomerne bezne napr. aj do kupela. Samozrejme treba ustrazit koncentraciu a cistotu, ale to by nemal byt problem pri potravinarskej alebo laboratornej kvalite.
Vnimam to z pohladu rizikovosti niekde na urovni sody bikarbony.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

Denis: mama ma tuto vahu a je velmi citliva, skusal som ju, je dost draha sice: http://www.svetkupelne.eu/svetkupelne/e ... URER-KS-15
ja to vazim na tejto: http://kuchynske-vahy.heureka.sk/sencor-sks-5400/
kup manzelke dodatocny vianocny darcek a zabil si dve muchy jednou ranou :)
Naposledy upravil/-a Denis v 27 Dec 2014, 14:55, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Rozdelenie prispevku a presunutie do tejto temy - (moja chyba - duplicitna otazka v dvoch temach)
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

Denis napísal:A kde sa daju kupit tie chemikalie?
http://www.centralchem.sk/ tu maju vsetky chemikalie a viem ze odtial akvaristi nakupuju. Denis ale ak mas skusenosti s tym GH tak kupovat chemikaliu, vahu, vazit to atd. ci sa ti to oplati. Inak co sa samotneho vypoctu a miesania tyka je to lahke. Ale uz len kvoli tomu ze sa naucis novu vec je to dobre ,lebo toto miesanie vyuzijes potom aj keby zarabas hnojivo alebo mozno zistis ze aj inde. Ja som sa behom roka co robim akvaristiku naucila kopa zo zemepisu, biologie, botaniky, vela tiez z chemie, trocha z elektrikarciny a techniky ako takej. Ma to siroky zaber a je to pekny konicek.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa mosfet »

Teraz som videl u kamaráta dennerle NANO CRUSA FIT no nikde som sa nedočítal čo to obsahuje a k čomu to slúži. Našiel som k tomu iba dávkovanie a že to podporuje kvalitné zvliekanie.
Vie niekto o čo ide?

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

obsahuje dexpanthenol, bioaktivny vapnik a komplex multivitamnov. podla mna nieco na princip ze zabalia teplu vodu ale predavaju to ako keby je to coca cola.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa mosfet »

Tak to som si myslel. Dik za info.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa prasan »

Seachem Clarity - fajn prípravok,no chcem upozorniť na vedlajší účinok na krevetky.Pri väčšej koncentrácii na niektoré jedince smrtelný! Takmer okamžite po aplikácii.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa Denis »

Prasan vlastna skusenost?

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa seic »

pritom Seachem Flourish Excel tusim ShrimpDaddy doporucoval jako zdroj mikroprvku ;) zacinam si myslet, ze je lepsi nevymyslet-nesetrit, koupit jedny poradny bakterie nebo all in 1 ala BWS Shield a je pokoj...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní