Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Nemusí sa týkať krevetiek
Napísať odpoveď
Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa Denis »

skorica_cela.jpg
skorica_cela.jpg (36.16 KiB) 6500 zobrazení
Ahojte. Obcas na webe vidim videa a fotky krevetkarii, v ktorych chovatelia pouzivaju celu skoricu (cele tycinky). Docital som sa, ze skorica ma antimykoticke a antibakterialne vlastnosti. Pouzivate teda niekto skoricu v krevetkariu alebo mate nejake skusenosti s nou?

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Nie nikdy mi to nenapadlo ale, su dva druhy skorice:jedna neviem odkial ktora je vo vacsej davke jedovatá aj pre ludi, a druha tiez neviem aka a odkial ktora je OK.
Ale neviem co v nej je jedovate a ako... Pozeral som o nej taky dokument ale ani ma to nezaujimalo a uz si to ani nepamatam. Takze aky vplyv na krevetky moze mat neviem...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa Milos »

Netrufol by som si pouzit beznu skoricu, predavanu na potravinarske ucely. A tato specialna (?) bola vzdy dost draha, v specializovanych akvaristikach. Zatial som sa teda zaobisiel vzdy bez skorice :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa mosfet »

No neviem, škoricu som nikdy neskúšal - počul som niečo o jej jedovatosti keď je jej viac. Ja im dávam iba list mandľovníka.

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa prasan »

Nikdy som neskúšal,ale možno raz?
Čo som sa dočítal na nete tak ide o Ceylonsku škoricu zo Srí Lanky.Bežne sa skôr dováža čínska škorica ktorá obsahuje viac Couraminu a tá nemusí byť tak vhodná.(China, Vietnam, Indonesia)
Oleje zo škorice sa používajú na výrobu insekticídov,takže jej použitie treba zvážiť.Chcelo by to odskúšať.
Rozdiel v ceylonskej je badateľný
http://www.ceylon-cinnamon.com/Identify-Cinnamon.html
Škorica by mala ponúkať obdobné výsledky ako lístie.(antibakteriálne účinky atď.)
Takže ak chce niekto do toho ísť, odporúčam pozrieť si minimálne krajinu pôvodu. ;)

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ano, uz si spominam hovorili o ceylonskej. A nebol to dokument ale taka relacia kde rozhovalivo tvrdeniach myty/fakty. Nazov radsej nenapisem :)

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa prasan »

Kôra obsahuje hlavne silicu (0,5-2,5%), ktorej hlavnú zložku tvorí škoricový aldehyd, ďalej eugenol, triesloviny a sliz. Esenciálne oleje obsahujú aktívne zložky cinamaldehydy, cynnamyl acetát a cinnamyl alkohol a taktiež široké spektrum prchavých látok. Silica má antibakteriálne a fungicídne vlastnosti, účinný je hlavne metoxyškoricový aldehyd.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa Denis »

ano presne aj ja som niekde v tv videl tu relaciu. v akvariach teda musi byt ceylonska skorica. takze moja uloha v hypermarkete je sledovat ci maju ceylonsku skoricu a urcite tuto skoricu v jednom krevetkariu chcem vyskusat :)

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa prasan »

Dá sa kúpiť i v eshops.Do krevetkárka učrite nebudeš skúšať dáke kvantá škorice,takže pár eur za 20-100g sa zniesť dá. ;)

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa MikelCRS »


Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa Denis »

ano jasne nie je to ziadna velka financna polozka, ale aj napriek tomu ma zaujima ci sa da kupit cistejsia ceylonska skorica zo sri lanky. vcera som v hypermarkete videl len tu horsiu z indonezie.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa Denis »

tak vcera som vyskusal jednu skoricovu tycinku hodit do akva s crskami. nechcela plavat tak som ju zalial vriacou vodou, viem ze som tym znizil ucinnost tej skorice, ale na prvy pokus som sa bal silnu dat. no a dnes kuknem do akva a stocenu skoricu do sulku od vcera takmer vyrovnal na rovny plat. a krevetky si v pohode plavaju. je to skorica od vitany, kvalitka heh - dufam, ze aj zajtra budu okej :)

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Vsimol si si nejaky rozdiel?

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa Denis »

Mikel nemal som absolutne ziadny uhyn, ale ani nenosili krevetky vajicka. Potom som tie krevetky cca 20ks prelozil do ineho vacsieho akva a ostali len dve. Aj to vdaka tomu, ze som ich opat prelozil do mensieho cca 18 litr. Samcek a samicka ostali, samicke sa uz robi sedielko.

Co sa tyka skorice, nebal by som sa ju opat dat do akva.

jamro27
Príspevky: 655
Dátum registrácie: 23 Jan 2015, 12:46
Bydlisko: nove mesto n/v
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa jamro27 »

inak co som pozeral net PL stranky tam maju tu skoricu v kazdom akva
red/black bee, Taiwan bee hyrid, King Kong, Panda, Red Ruby, Blue/Red Bolt, Wine Red,Neo. Blue Velvet a zopar tigrov
http://rybicky.net/nadrze/24444

Používateľov profilový obrázok
seic
Príspevky: 520
Dátum registrácie: 02 Jún 2015, 19:05
Kontaktovať používateľa:

Re: Listy v akvariu

Príspevok od používateľa seic »

v jine teme jsem zahledl cosi o skorici... takze pozor na skorici! dostal jsem to jake "prezent" od chovatele, uz jsem to chtel hazet do AQ, ale pro jistotu jsem se poptal... doporucuje se zacinat velice opatrne a skorici pred pouzitim povarit... proc?

Koncentrovaný cinnamaldehyd dráždí kůži a ve větších dávkách je toxický ... Cinnamaldehyd je účinným insekticidem ,., Nedávno byly objeveny velmi silné insekticidní účinky cinnamaldehydu proti komářím larvám. Již 29 ppm cinnamaldehydu zabije polovinu larev Aedes aegypti za 24 hodin ...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Cinnamaldehyd

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Škoricové tyčinky v krevetkáriu

Príspevok od používateľa Denis »

Seic presunul som do temy o skorici. Dakujeme za info, velmi zaujimave!

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných