Krizenie CRS s CBS

Vrátane Red Bee a Black Bee, Pure Red Line
Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa mosfet »

Miloš napísal : osadenstvo cca 100 kusov CRS/CBS
Tak sa chcem opýtať že keď sú spolu v akva tak sa nepokrížia medzi sebou?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa Milos »

Samozrejme, ze ano. Ibaze tuna to nijak nevadi. Je to uplne iny druh dedicnosti, potomstvo z takehoto krizenia bude znova len CBS a/alebo CRS. Rozpisal som sa o tom tuna:
http://krevetkari.sk/viewtopic.php?f=4&t=75

PS: Su ludia co tvrdia, ze taketo krizenie znizuje kvalitu ciernej, posuva ju viacej k hnedej. Podla mna to nie je pravda. Nedava to zmysel ani teoreticky a v moje praxi som si to tiez nevsimol.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa viridis »

(Posledne dva prispevky su o krizeni variet C.Cantonensis, avsak tato tema je v kategorii o Necaridina davidi)
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie roznych variet

Príspevok od používateľa mosfet »

No to máš pravdu že je to v kategórii neocaridina, ale nenašiel som tému vhodnejšiu na môj dotaz.
Miloš : teraz som pochopil ten príklad s preťahovaním lanom - vždy len buď jeden alebo druhý smer ( CRS/CBS )

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa Denis »

Oddelil som krizenie CRS s CBS od podobnej temy v Neocaridina fore a spravil danu temu v spravnom fore.

Skusim sa aj ja vyjadrit k teme, i ked mozno k teme velmi nie, ked tak premyslam :)
1, Ja som nikdy nemal spolu crs a cbs. Jedine to, ze uz asi dva roky sa pokusam selektovat z mojej CBS chovnej skupiny hnede jedince a aj tak mi vychadzaju nove mlade, kde ak nie hned, tak v dospelosti sa cierna ukaze ako hneda. Ma v tom vyznam vobec pokracovat?

2, Skrizenim CRS/CBS/Taiwan Bee mi z peknej ciernej, aj tak vysli hnede hybridy. Milos je to tym, ze niektori surodenci tej peknej CBS boli hnedi?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa Milos »

Denis, ono vzdy nejaka ta hneda vyskoci. Podla mna to je podobne, ako intenzita sfarbenia u neokaridin. Aby si mal 100% stabilnu farbu, to uz je troska vyzva.
Kriznim CBS a CRS mozu vist hnede kusy, to ale nie je podla mna sposobene primarne tym, ze jeden rodic bol cerveny ale tym, ze jednoducho tam nebol v oboch liniach kvalitny gen pre sfarbenie.

Ja odkedy mam moju populaciu, tak drzim spolu CRS a CBS, selektujem jedny aj druhe a docela to funguje. Zlepsuje sa cervena, cierna aj biela.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa mosfet »

Miloš napísal : Ja odkedy mam moju populaciu, tak drzim spolu CRS a CBS

a toto je podľa mňa podstatná informácia pre tých, ktorý sa toho báli - môžete ich dať spolu - náš genetik nám to potvrdil :D

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa Milos »

Treba si len davat pozor, aby cierne s postupom generacii neprevazili nad cervenymi, kedze nesu dominantny gen. Zacinat by sa malo tak, aby pomer CRS:CBS bol aspon 4:1, niekto vravi az 9:1.
V pripade, ze sa dobre mnozia, niekedy mozno treba cierne troska preriedit viacej, ako cervene. Ale nic z tohoto nie je ziadnym velkym problemom. Podla mna drzat tieto dve variety spolu sa oplati, nevidim v tom ziadne negativa.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Milos napísal: CBS ma dominantny cierny gen, takze recesivny cerveny sa pod nim moze "zakryt", "schovat". Rodicia CBS mozu (a nemusia) mat CRS...a ak je ich sfarbenie nekvalitne, mozu byt aj do hneda. Ale pod cerveny gen CRS sa neschova nic, kedze je to gen recesivny. Takze ak je istota, ze CRS bola naparena CRS samcom, znamena to automaticky aj istotu, ze 100% mladych bude CRS.

Asi rozumiem.
Ale.. tabulky hovoria nieco ine.
Podla nich z CBS so skrytym cervenym genom + CRS vznikne opat CBS so skrytym cervenym genom a CRS.
Pre to som mal tu istotu ze sa narodia aj CBS. A pre to som nechapal prevo sa Denisovi narodili CRS.

Posielam aj tabulku
aqa.ru-20091104112218.jpg
Naposledy upravil/-a prasan v 16 Júl 2017, 21:11, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa Milos »

tabulka hovori to iste co ja,skor sa asi niekde nerozumieme :)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ano, asi sa nerozumieme :)

Ak mam ja ten priklad druhy od spodu, tak by sa mali narodit aj cierno sfarbene krevetky(ked som v mojej teme pisal ze 100% sa narodia cierne, tak som to myslel tak ze na 100% sa narodia aspon nejale krevetky ktore budu cierne).

A Denis ak ma ten priklad uplne dole tak by sa mu tiez mali narodit cierne.

Preco tak nieje? To ma zaujima, nie ako sa spravaju tie geny, tabulky uz poznam naspamat :D

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa Milos »

Tie tabulky su teoreticka statistika. Ak mas nejaky priklad, v ktorom by malo byt povedzme 50% CRS a 50% mladych CBS, tie cisla budu taketo zarucene len na velkych suboroch. Povedzme u 1000 mladych to bude cca 50:50.
Ak mas vo vrchu 15 mladych, nebude to vacsinou takto presne rozdelene.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa MikelCRS »

To mi je jasne. Ja mozno by som aj nasiel nejaku mladu CBS.

Tak sa skusme bavit o Denisovi. Nehovorim ze by mal mat urcity pocet mladych CBS a ani sa neda povedat ze mu CBSky nenosia. Preco pise ze sa mu nenarodili ziadne CBS. Tu nehovorime o jednom vrhu ako ty pises, to by sa dalo pochopit ze by samicka zhodila niektore CBS vajicka a zvysok by zdochol prvy den.

Ale predpokladam ze Denisovi tie CBS uz viac krat nosili takze aj keby som bol velmi velmi skromny, aspon 3 CBS sa mu musia narodit podla tej tabulky.

Alebo sa Denisovi narodili aj CBS? Podla toho co pisal som pochopil ze nie.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa Denis »

Mne vysli vacsina hnede, aj cervene. Cierne som nevidel, tym netvrdim ze tam neboli, kludne mohli skapat ako krpce...

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Aha. Tak podla mna tie hnede su zle sfarbene cierne. Kedze tabulky hnede nespominaju, asi ich beru ako cierne a tym padom to sedi :)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa Milos »

MikelCRS, presne ako pises. Rozdiel medzi CBS a CRS je "binarna sustava". Bud, alebo. Nic medzi. To akym sposobom je ale ta ci ona farba "modulovana" (aka je jej intenzita, odtien, rozmiestnenie na tele atd.) uz zavisi na inych genoch. Casto od genov podpigmentu.
Denis ak sa chces zbavit v populacii hnedastych odtienov u CBS, musis sa snazit odstranovat jedince so zltkavym podpigmentom. Cize nepozeraj sa len na samotnu ciernu/hnedu, ale tiez na odtien bielej. Jasna biela, ale dokonca aj priehladna su OK. Ak sa bud v bielej, alebo priehladnej objavuje odtien zltej az oranzovej, prec s tym. Cierna i cervena totiz najlepsie vynikaju na neutralnom, belavom, idealne modrastom podpigmente.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa Denis »

Milos ano mam presne taku zltu jednu samicku staru, no je mi luto ju vyradit. Ked uz dozije, budem selektovat z mladych. Niektore mlade take uz cez 1cm maju peknu bielu farbu, aj cierna je pekna. Uz som to davnejsie takto selektoval, no minuly rok po dovolenke, som prisiel o tie najlepsie vyselektovane, uz aj mlade boli. Ved som to pisal, musel som ich dat opatovne dokopy aby sa zacali mnozit.

Používateľov profilový obrázok
jakubstuler
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Júl 2015, 17:29
Kontaktovať používateľa:

Re: Vir 50l

Príspevok od používateľa jakubstuler »

Zdravim,
Chtel bych se zeptat zda je mozne mit v jednom akvariu crystal red i crystal black.. Nekdo tvrdi ze se nekrizi a nekdo ze jo.. Pokud se krizi, vznikne z toho neco jineho nebo se mlade proste rozdeli mezi black a red?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa Denis »

Ano samozrejme, ze sa krizia. Presunul som ti otazku do spravnej temy, aby si skor nasiel nazorny obrazok z predchadzajucej strany, kde je to znazornene.

Používateľov profilový obrázok
jakubstuler
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 15 Júl 2015, 17:29
Kontaktovať používateľa:

Re: Krizenie CRS s CBS

Príspevok od používateľa jakubstuler »

Diky :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných