Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat, atd.

Blue Tiger, Black Tiger, Red Tiger, Tibee...
Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa Hryzo »

IringPalo napísal:Hryzo, moja rada je ze si daj celu vodu RO a do nej pridaj chemikalie na upravu GH a KH a mas istotu cistej vody...
ro nemam a kupovat teraz urcite nechcem takze sa budem musiet spolahnut na to, ze moja voda je celkom fajn :) bol som teraz u jedneho dlhorocneho akvaristu co byva par ulic odo mna (napocital som u nho doma v byte! 49 akvarii, dalsie 2 velke ma na chodbe bytovky a dalsie ma zevraj v prenajatej kocikarni :D) ... on mal bez hocijakej upravy vody tigre aj crs-ky v akvariu a v pohode zili, len crsky sa mu zevraj prestali mnozit len on ich ma ako taky doplnok inak chova zivorodky a pestuje anubiasy. mimochodom tak krasnych obrovskych tigrov som este nevidel ... nadherny

ak by to nevyslo tak potom budem vymyslat
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa IringPalo »

Hryzo: Pestuje anubiasy? to ma zaujalo, vies mi dat kontakt?
Naposledy upravil/-a Denis v 27 Dec 2014, 15:02, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Rozdelenie prispevku a cast presunuta do inej temy - (moja chyba - duplicitna otazka v dvoch temach)
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa mosfet »

IringPalo napísal: Hryzo: Pestuje anubiasy? to ma zaujalo, vies mi dat kontakt?
Pošli mu SS

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa Denis »

Devil vsimol som si, ze mas v podpise, ze chovas tigre. Mnozia sa ti? Ochovavas mlade? Mozes priblizit podmienky v akva, teplotu, TDS, pH, vodivost a pod. Aky substrat pouzivas? Ako casto menis vodu? Pripadne co ta sameho napadne, cim pomoct mojim k odchovu, lebo mne vzdy len 2-4ks ostanu... diky

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa viridis »

Mne začala pred 4 dňami nosiť tigrica vajíčka pri parametroch vody v akváriu (zdroj vodovod) GH 6, KH 8 (pozostatok pokusu so sódou bikarbónou, postupne klesne pri obmenach vody na cca 6), teplota cca 21 st.C, pH medzi 6,5-7. Dno obyčajný kremičitý štrk + prímes piesku, obmeny vody asi raz za týždeň cca 10% za odstátu vodovodnú.
Zatiaľ len drobný úspech, niečo z toho vyvodzovať je ešte veľmi priskoro, mám tigre len pár týždňov, zatiaľ sa držia pekne.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

DevilsNR
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 06:42
Bydlisko: Nitra
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa DevilsNR »

Denis s počtom mladých som na tom takmer úplne rovnako resp. aj horšie pretože aj keď pribúdajú mladé starých padá viac a v konečnom dôsledku ich mám menej. Mám ich na zeolite pH pod 7,5, vodivosť 300mikroS. Keď som dával demi.vodu + minerál bol problém so zvliekaním. Viac sa mi osvedčila demi + mestská, tá však má vysoké NO3( podľa kvapkového testu 30/40 mg/l aj keď to človek zriedi stále viac leje dnu do akva ako z neho. Tu vidím u mňa koreň problémov s mladými.
Chov: CRS,CBS,Tibee, Taiwan,Sakura red, orange, schoko, black, yellow, Black&Blue, white pearl,blue dream, blood mary, c.japonica, c.gracilirostris

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa Denis »

Devil dik za odpoved. Ja momentalne uz mesiac a pol testujem tiez RO + vodovodna voda, presne ako ty. Zatial vsak krevetky nenosili vajicka a neviem povedat, ci im viac vyhovuje. Stare mi nepadaju, tak musim vyckat ako zapasuje mladym krevetkam. Totizto ja som videl jedno-dvojdnove krevetky male v akva, ale pokapali v priebehu dalsich dni. Vodivost mam na 200mikroS, tak sa mi darilo prve odchovy ked som tigre doniesol pred dvoma rokmi. Nakopnutie na zmenu vody bolo to, ze mi nosilo snad 5-6 samic a neviem ci mi ostalo od nich 12-15ks krevetiek. Preto skusam zmenu. Daj vediet ak sa ti podari nieco nove, aj ja budem referovat.

Viridis to pH mas take samo od seba, alebo ho nejak upravujes? Hodne ma zaujima ako nan budu reagovat mlade krevetky, ked pre tigre sa uvadza ph 7,2-7,4. Urcite s ph teraz nic nerob, v tvojich podmienkach im prave take bude vyhovovat. Ved to pozname, ze kazde akva je ine a co plati u mna, nemusi u teba.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa viridis »

To ph mam tak prirodzene, bez uprav. Merane/odhadnute ale len velmi zhruba lakmusovymi papierikmi, kde je len hruba skala ...5,6,7 ...
Tiez som zvedavy, ci tigrica aj donosi a ak, kolko mladych prezije.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa viridis »

Dnes som objavil mrňave tigríky - cca 1 dňové. Denis ma vyzval, nech napíšem niečo o parametroch.
Parametre sa nezmenili od tých spred mesiaca; Cca 50l vody; GH 6, KH 7-8, pH niekde blízko 7, teplota cca 20 - 21st.C; obmeny vody cca 1x týždenne za odstátu vodovodnú cca 10%.
Zaujímavé je, že sa jedná o wild samicu, ktorá prežila od zakúpenia v novembri kadečo: vyše dvojtýždňový pobyt v 4l karanténe bez techniky spolu s 7 ďalšimi krevetkami; prelovenie do ešte nie úplne zabehnutej nádrže, kde bolo KH na úrovni až 14! (nerozvážny pokus so sódou bikarbónou); postupné znižovanie KH; 5 dňový pokles teploty na cca 17,5 stupňa na prelome decembra a januára; rozšírenie filtra z jednoramenného na dvojramenný molitanový bublifuk ...
Treba asi upozorniť, že v rámci týchto zásahov mi v inom akva skapali zrejme na podchladenie cez zimné prázdniny asi 4 ks mladých CRSiek a v tomto akva jedna zo štyroch wild tigrov.
(Koho bližšie baví pátrať po súvislostiach, môžete si preskúmať môj blog, kde si robím zápisky, možno vám udrie nejaká iná spojitosť do oka.)
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa Denis »

Viridis diky za info :) Este by mna, hlavne mna potesila fotka daneho akvaria, mozes ju sem dat? Vdaka

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa Milos »

Viridis, ake mas dno?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa viridis »

Dno v akvárku pre Tigre : Dno obyčajný kremičitý štrk (frakcia 3-4mm) + prímes piesku (staré dno, z dávneho akvárka)
Foto krátko po založení:
http://frantisek.rudik.sk/?attachment_id=1522
Už je trochu viac rastlín a filter sa zmenil za dvojramenný. Inak zhruba, čo je na decembrovej fotke. Nafotím niekedy aktuálny status.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa Denis »

Clovek by povedal, ze mam podobne akva, akurat mam mach namiesto rastliniek. Ale prd nemam, lebo sa mi nemnozia tigrose. Musim daco vyspekulovat. Myslite ze by stalo za pokus dat tigrom zeolit ako substrat? Ale to je asi blbost, co potom ked po troch mesiacoch bude naviazany skodlivinami? Ok, to som si tak pre seba zauvazoval, lebo chcem premiestnit tigre do vacsieho akva, kedze sa mi nemnozia a chcem ich tym nakopnut...

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa viridis »

Skús, zmena vody a väčší priestor by mohol byť tiež drobný spúšťací moment. Som tiež zvedavý, či sa mi začnú množiť aj tie mix low grade black/OEBT tigríky od teba. Pekne podrástli, už sa niektoré doťahujú veľkosťou na tie Wild z burzy.
Pravda v prvom kroku budem rád, keď dorastú vôbec teraz tieto prvé divoké.
Podľa mňa u tigrov dno nehrá veľkú rolu. Teória vraví, že sú len málilinko náročnejšie ako N.davidi. Myslím si, že im stačí hocijaké inertné dno, ktoré nemení parametre vody.
Inak včera som čítal zas web nemeckého chovateľa c.cantonensis (dokonca i CRS nie iba tigre) a ten praktikuje 30% obmeny vody. Takže asi neexistuje pevne písané pravidlo koľko meniť. Skôr asi pôjde o to, aby sa vstupná a výstupná voda minimálne odlišovala, čo sa GH,KH,PH týka. Tiež iba úvaha.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa Denis »

Okej, tak som napustil akvarko 100x40x25(vyska) cm, kde som dal jemny piesok na dno, pol centimetrova vrstva. Vodu som namiesal RO a VV v pomere 1:2, mala byt mat hodnoty GH8, KH4, pH 7,3 momentalne. Zajtra to pH este premeriam, kedze sa pravdepodobne zmeni. Dal som tam dva filtre zabehnute molitanove, predpokladam, ze za nejaky mesiac by mohlo byt akvarium zabehnute a skusim tam dat par tigrov na skusku.

Co by ste vytkli tomu akvariu? Podstatne je aby sa mnozili tigre, to je prvorade.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa viridis »

Super rozmer, máš 2x takú plochu dna ako ja (60x30x30).
Keď sa mi podarí odchovávať Black a OEBT tigrov, tak nájdem niekde miesto na stojan s podobnými nádržami. ;) Akurát som zvedavý kde.

Parametre vody vyzerajú byť úplne ako z knižky. S tým pH by som ja osobne až tak nematuroval. Viem, že pre tigre niektoré zdroje uvádzajú, že je treba nad 7, ale iné sú benevolentnejšie a dávajú širší interval. Ale máme iný zdroj vody, je možné, že u teba a pri riedení RO je to treba sledovať. S tým nemám skúsenosť. Nejaké lístie a šištice asi ešte doplníš, mach/rastlinky tiež. Nie je čo vytknúť. Akú tam budeš mať teplotu vody štandartne ?
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa Denis »

Dik za reakciu :) Ano machy tam urcite doplnim, rastlinky asi velmi nie (mozno len microsorium), teda hlavne korenove nie, kedze je vrstva substratu len 0,5cm. Sistice a listie tiez pojde do akva samozrejme. Teplota je tam 23-24°C, co by mohla byt aj kusok nizsia, ale je to na vrchu stojana a je tam najteplejsie.

Ano kazdy mame ine parametre vody, cize ak sa mi uz tu nebude darit tigrom, uz naozaj neviem co zmenit. Asi najdem iny zdroj vody k RO...

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa Denis »

Okej takze tigre som prelozil vsetky do noveho cca 80 litroveho akva. Pred cca 10 dnami som dal 2ks tigre na skusku, pred rovnym tyzdnom dalsich 8ks a vcera dalsich cca 40ks. Cize vsetkych cca 50 tigrov je v novom akva. Voda namiesana na 200 mikro Siemens, vodovodna s osmotickou. A ph je 7,8 co uz je aj hodne nad, no nejdem riesit a pockam kym zacnu krevetky nosit vajicka a budem mudrejsi podla toho ako sa budu mlade vyvijat.

Stare akva som cistil, polku vody z krevetkaria s tigrami som si nechal a opatovne pouzil na zabeh po vycisteni akva. Substrat som premyval pod vodovodnou vodou (nemal som dostatok starej zabehnutej na premytie) a poviem pravdu bol riadne zaneseny detritom. Ked sa tak zamyslam aky bordel tam bol, tak sa ani necudujem, ze mlade vyliahnute tigre kapali. Mozno stacilo len premyt substrat a krevetky mohli ostat v povodnom akva. No cital som, ze niekedy nakopne krevetky aj prelozenie do noveho akva, tak som vyskusal...

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa viridis »

To znie sľubne. Držím palce. Bolo by fajn mať v relatívnej blízkosti stabilný chov tigrov.
(Mne minulý týždeň jeden najmenší od teba uhynul, z prvej várky mladých mám asi 3-5+; takže spolu dokopy okolo 15 kusov. Jedna samica nosí 3.týždeň.
Mám podozrenie kvôli takému úbytku mladých a dokonca úhynu dospelého, že som možno zbytočne veľa kŕmil, skúšam to teraz s obmedzeným kŕmením, uvidím koľko ostane mladých z druhej várky)
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chovne podmienky pre Tigre: voda, jej vymena, substrat,

Príspevok od používateľa Denis »

Tak a tigre su opat v povodnom akva, posledne dni som nasiel tri uhynute tigre, dnes rano dalsi rano kopal hore nohami. Ma to dostvalo a prelozil som ich do povodneho akva, ked som pred mesiacom vymenil polku vodu a premyval substrat. Hned po vlozeni do akva sa mi zdali aktivnejsie. Prikladam foto z prelovu.
Malo by byt 46 - 47 kusov. Kolko ich je?
Malo by byt 46 - 47 kusov. Kolko ich je?
tigre.jpg (76.83 KiB) 4927 zobrazení

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných