Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Blue Tiger, Black Tiger, Red Tiger, Tibee...
Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Denis »

Tuto temu zakladam skor zo zvedavosti, nemam ani snahu krizit tigre s krystalkami. Cital som, ze je hodne narocne aby vysli z krizenia pekne tibee krevetky. Prikladam dve fotky kde su odfotene tieto krizence, no nejak ma sfarbenim nezaujali (mozno preto, ze su este mlade jedince a tigre sa az v dospelosti vyfarbia)
Tibee_Black.jpg
Tibee_Red.jpg
Foto: Grzegorz Nowiński

Zaujima ma:
1, Je na SK/CZ chovatel, ktory sa tomuto venuje?
2, Ake je pH vody, v ktorej sa tibee odchovavaju? Tiez vyssie nad 7 ako pri tigroch?
3, Je zafarbenie mladych tibee krevetiek ine po vyliahnuti dajme tomu mesiac a ine v dospelosti?

Z tychto otazok viem odpovedat ciastocne len na prvu, poznam chovatela... džara. napises nam svoje skusenosti a poznatky z tibee?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Milos »

Ja som sa docital tolko, ze aby vysli pekne jedince, trva to viacej generacii. V prvej je to nic moc, ta sa ale znova krizi s crystal, az kym sa nedosiahne pekny vzor a farba.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Milos »

Odchov pravdepodobne vo vode po matke, teda vacsinou pH pod 7. Odporuca sa premiestnit skor samca tiger do jemu menej vyhovujucich podmienok, ako samicu.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Denis »

Milos raz davnejsie si poslal link na blog nemky moniky pohler, http://www.doxon.de/blog/
tak podla fotiek vidiet, ze to uz je pani slachtitelka. a veru niekde som sa tam docital, ze doba na vyslachtenie takych peknych tibee je 3-4 roky a hodne generacii...

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa džara »

cauko, momentalne nemam moc casu, a nejake zazraky co by sa tykali slachtenia tibee sa u mna nekonaju. co obcas pozorujem, su nejake skoro super red, ale to je minimum. naslo sa zopar black bee, ale kto su ich rodicia netusim.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Denis »

Stale viac sa pohravam s otazkou, ci nevpustit do parenia samceka Tiger so samickou za:
a) Golden Bee (odchovana z Red Bee SSS)
b) alebo aku triedu Red Bee?

Ake su predpoklady na pekne krevetky? Vobec neviem ci sa mam do toho pustat, ci tie tibee nebudu len nepekny mix a nebudem vediet co s nimi...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Milos »

Aby vypadali k svetu, potrebne su aspon dve tri generacie cieleneho krizenia.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa MikelCRS »

V posledbej dobe nachadzam na internete vela obrazkov tigrovanych taiwan bee. Len tak ma zaujima ze ako sa moze nieco take podarit. Predpokladam ze taiwan+tiger to nebude kedze maju dost rozdielne podmienky chovu. Tak mi napadlo ze by sa nieco take mohlo podarit z taiwan bee hybrid(su vraj menej narocne ako crs/cbs)+ tiger.

Ak viete o tychto krizencoch nieco viac prosim piste :)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Milos »

Su to krizence CRS + tiger s taiwan genom. Ci ich dosahuju krizenim priamo s taiwanmi, alebo s hybridmi, to neviem. Ale da sa to tak i onak.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa džara »

tu je zopar mojich chovancov.
DSCF0027.JPG
DSCF0027.JPG (33.1 KiB) 11254 zobrazení
DSCF0026.JPG
DSCF0026.JPG (43.64 KiB) 11254 zobrazení
DSCF0023.JPG
DSCF0023.JPG (36.06 KiB) 11254 zobrazení
DSCF0014.JPG
DSCF0014.JPG (37.04 KiB) 11254 zobrazení
DSCF0013.JPG
DSCF0013.JPG (35.57 KiB) 11254 zobrazení
Naposledy upravil/-a prasan v 16 Júl 2017, 22:17, upravené celkom 1 krát.
Dôvod: Foto do príspevku.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Denis »

Dzara normalne si ma naladil na tibee :) Ako si sem dal fotky, tak som nemal velmi cas odpisat, ale hned som poskuloval po nejakej red bee samicke so sedielkom, co by som ju dal k samcekovi tigrovi. Tiez by som to rad spravil tvojim sposobom (samcek tiger) kvoli tomu, ze mam tiez problem s tigrami samickami. Mam cez 40 tigrov, ale samicky nenosia. Na skusku by som dal parik do akva o cca 15l vody. Ale nebude vadit ph 6,4?

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa viridis »

No, ja to možno urobím naopak. :D Ak budem mať náhodou väčšiu populáciu tigrov a ešte mi prežije nejaký samec CRS (ktoré sa u mňa nemnožia), tak skúsim kombináciu samica tiger + samec CRS.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

džara
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 11 Okt 2014, 10:10
Bydlisko: Senica
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa džara »

ja osobne tiez chcem skusit samicku tiger, no vyzera to tak ze uz ziadna nieje. ale ak podrastu tak, aby som ich rozpoznal, chcem cim skor skusit samicku tibee. co myslite aky by bol najlepsi postup? samicka tibee+ samcek tibee, alebo samcek tiger, alebo samcek CRS, podobne ako sa to momentalne praktizuje u taiwanov.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Denis »

Co s cim to by mohol Milos vediet ;-)
Skus kuknut na tej stranke o stranu skor spomenutej http://www.doxon.de/blog/ ; pripadne aj napisat tej chovatelke.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Denis »

dzara pridal si foto tibee samicky do vlakna o tvojich krevetkariach. Samicka je pekna, akym samcekom ju chces dat naparit? tiger ci crs?

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Milos »

Dzara ak mas k dispozicii tibee, urcite kriz tie medzi sebou a mlade selektuj.

Ak tibee nemas, je z hladiska vysledneho potomtva pravdepodobne jedno, ktory rodic bol aky. Teda z pohladu genetiky to asi nehra rolu. Dolezite to je ale z pohladu ekologie/fyziologie, kedze tigre a CRS maju dost ine naroky na pH a tvrdost.
Bezne sa pristupuje k tomu, ze podobne ako v sachu, "dama kryje farbu" :) Povedane menej metaforicky: Nech je samicka akakolvek, voda by mala mat parametre blizsie skor jej potrebam, ako samcekovym. Samozrejme, ani pre neho by to nemal byt uplny extrem. Ak by som pustil ja samceka tiger k mojim CRS kde mam pH asi 5,5, dost mozne, ze by nestihol ani oplodnit.
Da sa to ale mozno "hacknut" aj tak, ze oplodnenie prebehne v jednej vode a vajicka budu odnosene v inej. Napr. samicky CRS a samcekov tiger nechas v pH 6,8 (priblizne, kolko to da), KH 2, a GH 10. To by nemalo byt problem pre nikoho a samicky by mali byt fit aj na to, aby vajicka udrzali. Po oplodneni ich ale prelozis do vody uz idealnej pre mlade CRS, teda s o nieco nizsim pH, GH a nulovym KH.

Ci potom v dalsich generaciach krizit Tibee s rodicovskymi genmi (tiger, alebo CRS), ti nepodarim. Je to snad mozne, ale neviem....ono je to troska veda a zalezi asi aj na tom, ze o aky vysledok ti ide. Treba si uvedomit, ze pojeb Tibee je len vyjadrenim pre krizenca. Ale ten moze vypadat rozne. Moze to byt "fancy tiger", ktory ma asi viacej genov po tigroch, ale takymto krizenim vznikli aj pinto, ktore maju zasa viacej genov po CRS. No a potom medzi tym rozne varianty ako skunk, klasicky pekne pruhovany tibee...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Milos napísal:Pinto moze byt taiwan, hybrid aj crystal. Podstatne je, ze ma trocha genov od tigrov, ktore sposobuju netradicne vzorovanie farieb. Napr. biele bodky na cervenej/ciernej hlavohrudi.
Keby sme skrizili taiwan samicu s tiger samcom, je mozne ze sa narodia opat tigre(ktore budu lepsie znasat kyslejsiu vodu)?

Ktory tiger je najlepsi na krizenie s taiwan bee?

Vznikne takto aj pasikaty chrbat? Tusim sa to vola piano.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Denis »

V nedelu som cistil akvaria, kukam na tych mojich par tigrov co sa vobec nemnozia a hovorim si naco mam plno red bee sss, co s nimi. Tak som vylovil tri samicky so sedielkami. Dnes pridem do chovne a jedna samicka uz nosi vajicka. Cize 15-16.10. cakam mlade tibee :), teda dufam, ze im budu sediet parametre vody. Jamro ma s tym krizenim nakopol ked spomenul, ze bol u Dzaru na navsteve...

Nastava tu otazka: Je mozne, ze mi vyjdu aj obycajne tigre z tohto krizenia? Samcek je tiger, tak ako v pripade Dzaru. Totizto velmi by som sa potesil obycajnym tigrom. Ale kedze mam ph 6,5 tak mlade by zrejme aj tak pokapali...

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa viridis »

Denis, ak su Tigre samostatny druh (Caridina mariae) a dalsi rodic bude iny druh (Caridina cantonensis), tak potomstvo logicky nemoze byt genotypovo cisty "Tiger". Mozno sa nejaky moze vizualne podobat na Tigra (fenotyp), ale genotypovo to bude krizenec. ;)

Tolko teoria. Druha vec je, ze krevetky sa lahko krizia, takze co plava v akvariach uz davno vobec nemusi byt nejaky "druh" a cela ta uvaha vyssie potom je len akademicka.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Tibee = Krizenec Tiger x Crystal Red, Black

Príspevok od používateľa Denis »

Okej, tak aj ked sa bude na tigra podobat, tak asi nema vyznam ho dalej krizit. Skor vyberat tie take co sa najviac podobaju na nieco taketo nizsie. I ked je jasne, ze to je niekolko generacii, keym vyjde taka pekna krevetka.

Obrázok

No a dnes som si vsimol, ze uz druha samicka red bee nosi vajicka, a je naparena tigrom.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 8 neregistrovaných