Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Prezentujte svoje krevetkárium
Napísať odpoveď
drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa drakkenn »

Moja snaha o 60 l. rastlinné krevetkárium .
Po počiatočnom bezproblémovom fungovaní sa po dvoch mesiacoch bez zjavnej príčiny v priebehu troch dní zvýšilo NO2 z 0 na 2 Mg.Po víkende keď som nebol doma meranie nedeľu večer No2 kleslo na 1 mg.Na tejto istej hodnote sa drží aj teraz aj keď samozrejme pri dostupných testoch je ťažko posúdiť presnú hodnotu. Na živote v krevetkáriu zatiaľ nebadať žiadny neblahý vplyv .Nižšie aktuálna fotka krevetkária k dnešnému dňu.Ohľadom vysokého NO2 debatujem v topicu http://www.krevetkari.sk/viewtopic.php? ... 2&start=80
krevetkarium100417.JPG

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa drakkenn »

Vybavenie akvária :
Akvárium Dennerle 60 l
Osvetlenie led - LICAH AQUARIUM PLANT LED LIGHT LDP-300 19W
zloženie led : 6500 k Biela -28 ks
445 nm Blue -16 ks
630 nm Red - 12 ks
svetlo.jpg
Filter externý - JBL cristal profi green line e401

Substrát
2 l - ADA Power Sand S 2 l
10 l - Ebi Gold WaterPlant Soil
Dávkovanie CO2 z bomby cca 1 bubl. /s
komplet.JPG

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa zozo »

Nazdar, tak teraz nie ku NO2-jke...drakkenn fakt si sa s tým pohral...,vidno, že máš zmysel pre detail...Ale nezávidím ti ale tu údržbu...Tiež som robil rastlinné akva na Co2-ke...Je to nádherné, ale strašne ma to oberalo o čas. A neskôr to vyžaduje dôsledný reštart. Kôli prebujneniu niektorých druhov rastlín...hlavne stonkových rastlín. Krevetky ani neni vidno. Keď sa ti tam upravia hodnoty, čo sa určite upravia, tak sa budú cítiť ako v raji.
Inak Neocaridiny sú veľmi tolerantné na parametre vody. Len to samozrejme nesmie trvať dlho.
A ešte jedna vec, keďže bola dosť divne pochopená výmena vody na ktorú som upozornil. (Nie tebou) Tak by som to chcel uviesť na pravú mieru. Sám pravidelne vymieňam až jednu tretinu vody za týždeň v každom krevetárku. Ale nie, hocikedy, keď sa mi niečo nepáči alebo niečo vyskočí. Vždy je to len upozornenie na niečo... A treba riešiť keď tak príčinu a nie dôsledok. Okamžitá a častá výmena teda rieši problém len čiastkovo, alebo vôbec.
Tak ešte raz prajem véľa trpezlivosti, máš to super!

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa drakkenn »

Ďakujem.Presne ako píšeš snažil som sa zistiť príčinu môjho problému keby bola nádrž dva týždne založená vedel by som o čo sa jedná.Ten náhly nárast po dvoch mesiacoch mi prišiel neštandardný.Snáď je to na dobrej ceste ale všetko chce čas :-)

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa drakkenn »

Ešte pre doplnenie zoznam rastlín -
Machy - Vesicularia reticulata Erect moss ,Taiwan moss (Taxiphyllum alternans),Leptodictyum riparium (Stringy mech)
predná Časť -Utricularia graminifolia (toto je jediná z rastlín ktorá takmer nemá prírastky )
Micranthemum Monte Carlo
Littorela uniflora
Eleocharis sp. Mini
Stred - Eleocharis acicularis
Ammania sp. Bonsai
Alternanthera reineckii Mini
Zadná časť - Proserpinaca palustris
Ludwigia sp. Super Red

Všetky rastliny okrem Utricularia graminifolia rastú priam ukážkovo.
Jediný problém spôsobilo zvýšené NO2 ktoré mi na pár dní vybehlo až k dvom mg/l čo spôsobilo rast čiernej vlaknitej riasy najvýraznejšie na dreve a na rastlinke Littorela uniflora v menšej miere v niektorých machoch ale stále to nieje nič kritické dúfam že sa riasu podarí udržať na uzde obzvláŠt keď dnešné merania ukázali že NO2 je už OK NO 3 má tiež klesajúcu tendenciu.

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa drakkenn »

Plány do budúcna pridanie neocaridina red chery a cca 10-15 ks Razborka bornejská(Boraras brigittae),a dva alebo tri kusy otocinclus affinis + pár zaujímavých slimákov.

Používateľov profilový obrázok
zozo
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 21 Mar 2015, 19:14
Bydlisko: Dražkovce pri Martine
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa zozo »

Tak som rád, že tá NO2-jka ti išla dolu...nech sa darí a teším sa na pár fotiek...

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa drakkenn »

Tak cca po mesiaci prikladám aktuálne foto akvária.Rastlinky rastú ako divé musím ich pravidelne zostrihávať.CCa pre dvoma týždňami sa mi objavilo v akváriu plno malých krevetiek ktoré za tie dva týždne viditeľne podrástli .Odhadom okolo 30 krevetiek . Problémy z NO2 sa vyriešili samé bez nejakých drastických zásahov .Jediný pozostatok sú sem tam zhluky riasy zvanej jelení paroh . Krevetkárium je minimálne dokrmované (raz za týždeň granuľka hokkaido alebo žihľava ) .
DSC_1985.JPG

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa Milos »

pekne veru :) co to tam mas za krevetky?
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa drakkenn »

Ahoj no keďže sa nechcem venovať odchovu ani triedeniu kvalitných farieb je to taký MIX - neocaridiny(red sakura,blue,red rili + pár kúskov ktoré vyhral syn na burze v Bratislave v tombole :-)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa Milos »

to je dobra kombinacia, tam sa to bude dost dlhu dobu drzat niekde okolo red rilli a karbon rilli. ale budes mat aj vela "amber", to su take kde sa take hnedaste, pripominaju dive sfarbenie.
ale to je tema nie do Nase krevetkaria, ale do "krizenie roznych variet". Dalsi pripad, ked moderator sam porusuje pravidla, ach jaj :D
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa drakkenn »

Aktuálny stav - bude treba prestrihat rastlinky
dsc00616asbrb1.jpg
11.jpg
dsc00608asbrb11.jpg
dsc00606asbrb.jpg
dsc00593asbrb.jpg

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa drakkenn »

Takže po dvoch rokoch úspešného fungovania blbá nehoda spôsobila že som prišiel o kompletné krevetkárko a od apríla pracujem na rešterte nádrže.
Fungovanie nádrže za dva roky by som zhrnul asi nasledovne - husto zarastené krevetkárium krevetkám podľa môjho názoru veľmi vyhovovalo .Množili sa úhyny určite nejaké boli ale vzhľadom na hustotu zarastenia nádrže som moc mrtvoliek za tie dva roky nevidel .O všetko sa postarali slimáky a samotné krevetky. Množstvo krevetiek v 60 l nádrži by som odhadol na 150 + kusov. Zároveň som si overil že je možné fungovať s dávkovaním co2 ktoré išlo nonstop cca 1 bublinku za sekundu .Ako hnojivo som používal seachom fluorish + seachem trace elements . Za dva roky môžem konštatovať že pre neocaridiny je toto hnojivo PODLA MôJHO NÁZORU úplne bezpečné . Pravidelne bolo zároveň pridávané seachem stability a pristine. Posledný rok som vlastne už ani nemeral parametre vody .Výmena sa ustálila na 6 l každé dva týždne + raz za tri mesiace výmena 20 l.V nádrži okrem krevetiek bolo 10 ks Razborka bornejská a rôzne slimáky . Za negatívum aspoň pre mňa pri nádrži bola na čas náročná údržba rastlín .Vzhľadom na hnojenie + co2 plus pomerne silné osvetlenie spôsobovalo že rastliny rástli extrémnou rýchlosťou často až nad hladinu. Najhoršia bola údržba Micranthemum Monte Carlo ktorej rast bol až neuveriteľný. Takisto aj eleocharis .Tieto dve rastlinky by som už v rastlinnom akváriu osobne nepoužil . Ostatné bolo v pohode s ľahkou údržbou .
K samotnej havárii prišlo v marci a spôsobil ju filter JBL cristal profi green line e401 .Nepokladám tento filter za vyslovene zlý ale niekedy v decembri po čistení začal filter mierne slziť .Zistil som že preteká niekde v časti s ventilmi .Túto časť som vymenil ale pod filtrom sa stále objavovala mláčka vody .Usúdil som že na vine bude tesnenie pod hlavou .Po výmene sa filter tváril v pohode.V apríili sme išli z manželkou a synom na 10 dňovú dovolenku a čo čert alebo blbá náhoda nechcel v baráku bol výpadok elektriny . Filter stratil podtlak a v podstate 70 % vody z akvária vytieklo cez netesnosť .Filter bol našťastie v nádobe ktorá taktiež pretiekla ale zabránila väčším škodám na parketách. Svokra ktorá prišla 3 deň po výpadku aby mi dopĺňala vodu z RO do nádrže na dopĺňanie odparu do môjho morského akvária keď videla že akvárium je takmer prázdne doliala celú zásobu vody z RO do akvária . Po návrate z dovolenky to bol veľmi zúfalí stav jediné čo prežilo bolo 7 kusov z desiatich Razborka bornejská a jeden záhadný slimák žijúci v dne o ktorom som ani netušil že ho mám.
Takže začínam úplne od znovu .Keď si nájdem čas založím na fóre tému o novom akváriu a pridám link aj do tohto postu .Tak mi držte palce nech to nové vydrží dlhšie ako dva roky .

Používateľov profilový obrázok
martinzemanovic82
Príspevky: 189
Dátum registrácie: 22 Dec 2017, 15:36
Bydlisko: Horná Súča
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa martinzemanovic82 »

tak to je veru škoda takáto nehoda...ale tak teraz sa môžeš vďaka tomu dostať na možno vyšší level :) ber to pozitívne a určite sa teším na novú tému ktorú budem sledovať...pretože to tu je na fóre neskutočne mŕtve :)
Neocaridina yellow neon,Blue Topaz,Bloody Mary, PBL Benibachi, Red Galaxy pinto, Black Galaxy pinto, Black pinto spotted head, Red pinto spotted head,Taiwan bee Blue bolt, Red Wine, Red Ruby, Panda, King Kong, Aura Blue, Tangerine, ;)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa Milos »

cim si rozptyloval CO2, mne sa zda ze mam v tomto problem
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

drakkenn
Príspevky: 30
Dátum registrácie: 15 Feb 2017, 13:42
Kontaktovať používateľa:

Re: Rastlinné krevetkárium Dennerle 60 L.

Príspevok od používateľa drakkenn »

NA co2 používam difuser .
https://www.aliexpress.com/item/3289668 ... 4c4da407Rj
Veľmi šikovná vecička .Napája sa na hadicu externeho filtra.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: iqanefavixu, onayajeo a 7 neregistrovaných