Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Ani krevetkám sa choroby nevyhýbajú
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Milos »

Bud ako pise macadlo, alebo sa ti tam namnozila nejaka patogenna bakteria. Jedno s druhym sa nemusi vylucovat, moze sa to aj krasne doplnat :)
Restart dna ak nepomoze, tak urcite neuskodi. Tiez by som do toho siel.
Pokracuj v nekrmeni a nizsej teplote, tiez pokracuj vo vacsich vymenach vody.
Mozno by som zaviedol okrem filtracie tiez intenzivnejsie vzduchovanie, ak este nemas.
S tym vyluhom by som sa ja osobne nehral, pretoze to s nim mozes prehnat a zaniest si tam dodatocne organicke latky, ktore sa budu rozkladat a problem zhorsovat. Jednoducho tam vhod pat sisiek a hotovo.
A samozrejme si daj zalezat, aby si kazdu mrtvu co najrychlejsie vylovil.
...
Toto je vzdy mrzute, ale: Za tych 11 rokovo co chovam krevetky, som toto pri CRS zazil uz par krat. Ale este ani raz sa mi nestalo, ze by to vyhladilo kompletne cely chov v nadrzi. Po istej dobe zacnu kapat menej casto, potom sporadicky a ani sa nenazdas a namnozi sa ti tam nova, plne zivotaschopna generacia. Chce to trpezlivost a pevne nervy!
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
pmasarik
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 08 Mar 2017, 18:17
Bydlisko: Nové Mesto n/V
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa pmasarik »

Dík za rady,

Poslušne hlásim, že uhýn prestal a už cca 5 dní som nenašiel žiadnu mŕtvolku. Akvárium budem teraz ešte nejakú dobu lepšie sledovať a ak by sa vyskytol nejaký ďalší úhyn, tak dno už mám odložené u Peťa a urobím reštart.
Môj youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCxlF9e ... erA/videos
Reverzná osmóza: https://www.youtube.com/watch?v=qSF5saWrmB0
Ako pripraviť vodu pre krevetky: https://www.youtube.com/watch?v=CH8WNaC3hVk
Založenie akvária pre krevetky rodu Caridina: https://www.youtube.com/watch?v=VishkTWQi1k

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Milos »

Ale zatial este nekrm.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Miki
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2020, 13:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Miki »

Zdravím kolegy chovatele. Mám obdobný problém jak jsem zde četl, úhyn asi 6 krystalek za den. Akvárium má 300L funguje asi 2 roky ze zakoupených 60ti krevetek se mi povedlo vykouzlit asi 1000 nových, momentálně je v nádrži asi 600 kusů ale nemůžu najít příčinu jejich neustálého úhynu. Používal jsem dešťovou vodu a minerály GH+ hodnota TDS v akváriu se drží na cca 270uS a stále umíraly, teď jsem koupil RO a už 2x jsem měnil tuto novou vodu, vím na změnu je zatimbrzy..
Dno mám místy vysoké 9 cm, vrstva vzadu a směrem dopředu klesá asi na 3cm. Použit je pálený jíl. Používám olšové šišky, listy ořechu,krmím pestře.. Když jsem před měsícem zkoušel čistit dno žádná hrůza tam nebyla.. filtry mám dva externí a jeden vnitřní, teplota 23 stupňů. Napadá vás co bych mohl udělat?? Díky moc

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Milos »

To iste co vzdy> Prestat krmit a po nejakej dobe zacat opatrne krmit rastlinnou potravou, mne sa dobre osvedcili listy vrby...do jari samozrejme treba improvizovat s tym, co sa da zohnat.
Tieto umrtia mozu byt sposobene but prestarnutym dnom s privela detritom, alebo skodlivymi bakteriami, ktore sa namnozia ak sa to trocha prehana s krmenim. Trocha trva, kym sa to dostane znova do rovnovahy.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Miki
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2020, 13:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Miki »

Diky za info, dno jsem včera odsál 80L do osmi kbelíků když to do rána sedlo vychytal jsem mladé a v každém kbelíku byl asi 1cm (max) Detritu.
To dno když ho fakt pořádně do hloubky odsaju místo vedle místa myslíte že i tak to může dělat problémy? Když je relativně čisté?

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa prasan »

Píšeš 1000ks,momentálne 600ks.Hynú ti dospelé,alebo i mladučké jedince? Pri takom počte.Nemôžu ti jednoducho padať staré jedince,ktoré to už majú za sebov? Príprava krevetky na zvlek je dlhodobá záležitosť a staré jedince to neskôr už nedajú i keď majú na zvlek dostatok látok.

Miki
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2020, 13:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Miki »

hynou puberťáci kusy tak 2 až 3 cm velké není to věkem

Miki
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2020, 13:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Miki »

občas se nějaké nepovede svlek to je normální ale mě padají na první pohled zdravé mladé kusy. Zkusím tu rostlinnou dietu a při další vyměně vody zase vysaju to dno.. Nedám mu teď pár týdnů pokoj :-)

Miki
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2020, 13:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Miki »

Dnes jsem pozoroval dvě krevetky které brzy uhynou, všiml jsem si, že jim chybí některé nohy, další končetiny jsou jako by ochrnuté, zdeformované. Krevetka má problém vůbec stát na místě, zajímalo by mě jestli o ty končetiny přijdou při svleku nebo až potom kvůli infekci..

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa prasan »

A nepoužil si poslednú dobu niečo proti ploštenkám?

Miki
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2020, 13:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Miki »

Mám přípravek No Planaria, jednou jsem ho použil asi před rokem udělal co měl, žádné problémy s krevetkami jsem tenkrát nepozoroval. Teď jsem nic takového nepoužil.

Miki
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2020, 13:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Miki »

Zkoušel někdo z vás přidat do akvária sépiovou kost jako zdroj vápníku??

Používateľov profilový obrázok
prasan
Príspevky: 411
Dátum registrácie: 06 Okt 2014, 14:59
Bydlisko: Spišská Belá
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa prasan »

Sépiová kosť sa pridáva.Ja som ju však nikdy nepoužíval.Pri pestrej strave a správnej vode majú krevetky dostatok vápnika i bez nej.Skôr som používal montmorillonit.

Miki
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2020, 13:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Miki »

Tak po příchodu domů vidím 4 uhynulé, zkusím znovu odsát dno

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Milos »

Este jedna vec: Ak je taka moznost, pomoct by mohlo tiez znizenie teploty.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
pmasarik
Príspevky: 69
Dátum registrácie: 08 Mar 2017, 18:17
Bydlisko: Nové Mesto n/V
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa pmasarik »

Ja som znížil teplotu z 24 na 22, prestal som kŕmiť, častejšie som vymieňal vodu, poctivo som vyťahoval čo najskôr mŕtvolky a po cca mesačnom úhyne už mám cca 3 týždne kľud. Dno som neodsával, lebo som mal pocit, že zbytočne ten bordel čo v ňom je vypustím do vody. Z počtu odhadom 300 kreviet zostalo odhadom 100.
Môj youtube kanál: https://www.youtube.com/channel/UCxlF9e ... erA/videos
Reverzná osmóza: https://www.youtube.com/watch?v=qSF5saWrmB0
Ako pripraviť vodu pre krevetky: https://www.youtube.com/watch?v=CH8WNaC3hVk
Založenie akvária pre krevetky rodu Caridina: https://www.youtube.com/watch?v=VishkTWQi1k

Miki
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2020, 13:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Miki »

Včera jsem odebral hadicí polovinu substrátu ze dna ven z akvária 7 kýblů po 10L.
Mám pod vrstvou páleného jílu ještě 2cm vrstvu substrátu pro kytky,Tetra complete substrate se to jmenuje. Dal jsem to do akvária dřív než jsem se dozvěděl o krevetkách 2 roky zpět.. Takže se to snažím dostat pryč. Překvapilo mě,že to téměř nezakalilo akvárium prostě co se pohlo to hadice vysála ven.
Pozítří zkusím odstranit druhou polovinu plochy dna a teď nastává otázka: Když ten pálený jíl není přímo aktivní dno neovlivňuje pH v akváriu, stačí ho jen oddělit od toho hnojícího substrátu, proprat v čisté vodě a můžu ho znova vrátit do akvária? Udělat tam cca 4cm vrstvu? pH v akváriu je momentálně 6. Myslím že tato hodnota i zůstane.

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Milos »

Miki napísal:Včera jsem odebral hadicí polovinu substrátu ze dna ven z akvária 7 kýblů po 10L.
Mám pod vrstvou páleného jílu ještě 2cm vrstvu substrátu pro kytky,Tetra complete substrate se to jmenuje. Dal jsem to do akvária dřív než jsem se dozvěděl o krevetkách 2 roky zpět.. Takže se to snažím dostat pryč. Překvapilo mě,že to téměř nezakalilo akvárium prostě co se pohlo to hadice vysála ven.
Pozítří zkusím odstranit druhou polovinu plochy dna a teď nastává otázka: Když ten pálený jíl není přímo aktivní dno neovlivňuje pH v akváriu, stačí ho jen oddělit od toho hnojícího substrátu, proprat v čisté vodě a můžu ho znova vrátit do akvária? Udělat tam cca 4cm vrstvu? pH v akváriu je momentálně 6. Myslím že tato hodnota i zůstane.
Malo by to byt OK. Zalezi ale od paleneho ilu. U nich sa neda povedat vseobecne, ako sa budu spravat. Sleduj si parametre.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Miki
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 24 Jan 2020, 13:25
Kontaktovať používateľa:

Re: Biokriminalisticke forum, aneb nevysvetlitelne uhyny

Príspevok od používateľa Miki »

Včera jsem odsál ven z akvaria druhou část dna 80L ,nepovedlo se všechno je tam toho moc.. Narazil jsem na Jílové kuličky (hnojivo) které jsem kdysi dával ke kořenům rostlin, nějaké shnilé zbytky kořenů rostlin, které tam dávno nejsou, takže to vypadá, že většina hnojiv a hnojícího substrátu je z akvária venku.

Úhyn krevet do včerejška pokračoval beze změn cca 6 za den,vyndat zvládám jen některé, musím chodit i do práce.. Jsem zvědav zda se teď něco změní..

První část odsatého dna jsem už propral a rozdělil, podle velikosti to pomocí síta šlo, zbyl jen čistý pálený jíl.

Myslím že ho do akvária vrátím až se mi povede odsát vše. Ještě že mě to baví

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní