Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Nemusí sa týkať krevetiek
Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa Milos »

Zdravim,
neviete nahodou niekto, co vsetko je a nie je sucastou tekutych GH + preparatov? A nepytam sa na mineraly samotne, ale skor medium, v ktorom su rozpustene. Cista voda to asi nebude a kedze sa nejedna o potravinu, vyrobcovia zlozenie neudavaju. Napriek tomu, mna by to docela zaujimalo. Predsa len, akvaria mam u seba v domacnosti...
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa Denis »

ahojte, ak sa dobre pamatam, tak som sa docital niekde na raviolkinych strankach http://www.maniakva.sweb.cz, ze GH+ v praskovej forme by kludte mohli obsahovat obycajnu sodu bikarbonu, plus samozrejme tie mineraly a vitaminy. Neviem to tam teraz na tych strankach najst. Upozornujem vsak, ze to napisala takto nejak "nedivila by som sa, keby tie GH+ obsahovali sodu bikarbonu", chcela totizto poukazat na to, ze primesy na finalny produkt stoja par supov...

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa Milos »

Hej to je mozne, ale pointa mojej otazky je inde: Predpokladam, ze aby sa dostatocne mnozstvo mineralov rozpustilo v limitovanom objeme kvapaliny (otazka sa tyka GH + tekutych), potrebne je ine medium, ako cista voda. Co je tymto mediom? Alebo aspon, co by to mohlo byt? Nepytam sa koli tomu, ze mam ambiciu urobit si v garazi linku na plnenie flasticiek s GH +, skor mi ide o hygienu.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa Denis »

Komercne pripravky ti asi nik neprezradi co za tekutina je zakladom, pokial to nie je cista voda :)
Ludia v domacich podmienkach pouzivaju na namiesanie mineralov pre krevetky vodu z RO. Podobne to robi aj manik z http://www.shrimpydaddy.com

Spravil rozbor pripravku GH+ a prisiel na to co to vsetko obsahuje. Samozrejme bol velmi prekvapeny, ze taky ten pripravok bol vyrobeny iba z chloridu vapenateho a chloridu horecnateho. Su to velmi lacne mineraly, ale samozrejme predavane predrazene a hlavne ako znackove pre krevetky specialne mineraly. Pise tam aj, ze chlorid (nepise aky) je skodlivy pre sladkovodne organizmy. Tak si spravil domaci DIY GH+. Miesa chlorid vapenaty a chlorid stroncia v jednej nadobe a siran horecnaty v druhej. Viac v linku dole a hlavne moja anglictina je aka je, radsej si to sami precitajte a ak taram opravte ma.
http://www.shrimpydaddy.com/2013/09/str ... neral.html

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa Milos »

dik denis, netusil som, ze chloridy vapnika a horcika maju taku vysoku rozpustnost vo vode.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Na mojich je napisane: woda, Ca, Mg, Cl, Na. Ale nieje to dokonale rozpustene, navrchu je voda a naspodu biely prasok.

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa Denis »

Mikel a nie je napisane na flasticke "Pred pouzitim potrepat"? Potom ked to nalejes do nadoby na miesanie s RO vodou, tak tam sa ten prasok ciatocne rozpusti. A ked namiesanu vodu vlejes do akva, tak tie male ciastocky sa casom rozpustia uplne. Najskor to je ten vapnik Ca.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Je to napisane aj to pretrepem. Ale o par sekund to he na dne. Takze mineraly su rozpustne ale je to uz nasyteny roztok? Toho som sa trochu bal ze sa nebudu rozpostat ne neskor som na to zabudol :)

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa Milos »

Mikel a v akom pomere ich miesas na dosiahnutie akeho GH?
Totiz moje su dokonale rozpustene uz vo flasticke, ziaden zakal, len ciry roztok. Tri vstreky z originalneho vstrekovaca (neviem, kolko to moze byt mL) mi daju GH=7 v 5 litroch destilky.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Malo by sa miesat 1ml/1l pre gh6. Ale teraz som to dlho nemiesal lebo som daval cistu ro alebo symbicky mineraly. Mal som vysoke gh. Neviem no, nejak mi ani predtym to miesanie nevychadzalo :( .

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ahoj chlapi, Denis ma potesil tymto vlakom a hlavne tymi linkami na shrimpdaddy-ho. Milos pise zaujimavy poznatok ze kolko vstrekov urobi niekolko niecoho v RO. Keby sa vam chce to odmerat, je to pomerne jednoduche, zobrat presne 5l vody, odmerat kolko je jeden vstrek a da sa to potom pekne vypocitat. Flasticky na hnojiva alebo tekuty uhlik co mam doma tak vzdy je jeden strek 1ml. tu to moze byt jasne ze ine.
Ak by sme na to prisli, tka si to potom vieme miesat aj sami doma. Je to jednoduche, ako ked sa miesa PMDD, su na to kalkulacky.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ahoj tak ten GH+ naozaj obsahuje CaCl2 - ktory sa da kupit a MgSO4, ktory davame bezne do PMDD ako hnojivo. Cize je to jeden velky kolotoc, robime osmoticku vodu aby sme z nej dali prec vsetko v ratane mineralov a nakoniec tam tie mineraly znova pridavame. Vidim v tom zmysel kvoli roznym olovam, dusikatym latkam a tak dalej, ale ak by ta koncentracia bola tak mala, ze by sa nakoniec oplatilo predsa len riedit vodou a tym myslim ze napr. deco cistej vody do 10l RO. Mozno by to urobilo rovnako mineralov a pri zanedbatelnom mnozstve olova, medi a toho ostatneho, ze by to krevetam ani nevadilo.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Moj pripravok napriklad obsahuje: voda, Cl, Ca, Mg, (potialto to sedi s tym co si napisal), Na(to uz nesedi a ani s tou Sírou to nesedi, mam napisane len prvky, urcite to bude nejak pozlucovane...). Kazdy pripravok ma asi ine zlozenie.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ahojte takze nasiel som nejake informacie, ktore ale neberte ako encyklopediu.
GH+ by malo obsahovat MgCl2 a CaCL2 a to v pomere 1:3.
Tieto chemikalie sa daju kupit, nie je to problem. Dosadil som to do kalkulacky, ale v nej nie je MgCL2, ale iba MgSO4. Vysledok je tu:

http://akvarijni-hnojivo.cz/index.php?C ... ount=count

Na navode na GH+ je pisane, ze by sa malo dat 3g na 20l RO co spravi GH 6. Mne vyslo ze 7,5, neviem ako by to bolo keby to ratam s tym MgCl2.
Este poznamka. Pisali v tych diskusiach ze chlor skodi a nechapali preco ho tam davaju. Docital som sa ze sa to da spravit aj z CaCO3, cim by sa ale zdvihlo aj KH. Kto ale by choval krevetky, ktore potrebuju vyssie KH ako je 0, moze to robit napriklad z CaCO3, ale treba to preratat. Zluceniny chloru sa pouzivaju kvoli rozpustnosti. Napirklad spominany CaCL2 sa rozpusta az 70g v 100ml H2O, pricom CaCO3 iba 0,001g a CaSO4 *2H2O iba 0,24 na 100ml H2O. Cize dolezia je rozpustnost. Ale kedze sa to riedi do 20l, podla mna vobec tie chlorove zluceniny pouzivat netreba, ak teda nechceme dodat aj chlor, netusim.

Dobre, dosadili sme to do kalkulacky a vidime, ze Ca mame 41 mg/l a Mg mame 8mg/l.
Zaujimalo ma kolko vodovodnej vody treba dat do 20l vody z RO aby som dosiahol tieto mnozstva (samozrejme pridavam aj med, olovo, dusikate latky a tak dalej).
Podla tejto tabulky:http://www.tvs.sk/download/kvalita-vody.pdf
Ja byvam Trencin - Juh, takze by som pridal 3dcl vodovodnej vody. Otazne je, ci by tolkoto malo vody a obsah tych spominanych latok krevetkam nejako vadil. Na 40l akvarko by to bolo potom 0,6l vodovodnej vody, co je dost zanedbatelne.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

Mikel keby sa to riedi MgSO4, CaCl2, tak tam je okrem Na vsetko. To Na neviem dokial dostali. NaCl - kuchynska sol?
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Presne tak ale S tam nespominaju..

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa IringPalo »

Co tam teda je a nie je? Ak tam nie je S tak namiesto MgSO4 je tam MgCl2, to som pisal, ze nie je v tej kalkulacke, kde som to pocital.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Ahaa uz rozumiem...

Teraz si chces vyrabat prasky na vyrobu tekuteho GH+? Lebo aj hotove prasky sa predavaju.


Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Chemicke zlozenie akvaristickych preparatov.

Príspevok od používateľa mosfet »

Mikel - máš priamo s týmto výrobkom skúsenosti ?

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní