Projekt Slovenské krevetky

Nemusí sa týkať krevetiek
Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa IringPalo »

Pred časom som sa pýtal odkiaľ pochádzajú nc. davidi. Okrem iného som sa dočítal, že žijú vo voľnej prírode už aj v Nemecku a určite už každému došlo na čo teraz narážam... Nápad je taký, že by som zistil, či je to legálne a ak by to bolo, druhý krok by bol nájsť to správne miesto M. Dohodli by sme sa medzi krevetkármi a každý záujemca o tento projekt by daroval dohodnutý počet krevetiek a spoločne by sme ich slávnostne na to miesto M vypustili. Čo vy na to?
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

MikelCRS
Príspevky: 837
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 16:30
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa MikelCRS »

Co sa tym dosiahne? Podla mna to moze viac uskodit ako pomoct- neviem. Ale nedal si dovod preco by sa mal na Slovensku v prirode vyskytovat tento druh kreviet.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Hryzo »

spravna otazka ...
nevidim dovod preco nie, avsak treba dovod aj preco ano ...
jedna jedina vec ma vsak zaujima, ktoru by bolo urcite treba zodpovedat pred vypustenim ... moze to nejako ovplyvnit uz zabehnuty zivot v danom prostredi? uz niekolko krat sa niekam nieco nasadzalo, dokonca s dobrym umyslom, a nedopadlo to najlepsie ... ako par narychlo prikladov - americka cichlida znama ako slnecnica http://en.wikipedia.org/wiki/Pumpkinseed ... v chorvatskom ramene ako invazna ryba vytlacila viacero povodnych zivocichov, voodne korytnacky, ich nasledky sice neviem, ale v ramci ich dravosti si to vieme predstavit ... sumcek americky (nasadeni priamo rybarskym zvazom) https://rybicky.net/atlasryb/sumecek_americky, v chorvatskom ramene vytlacaju nielen povodnu invaznu rybu slnecnicu ale aj vsetko ostatne, pretoze ich pazravost predci snad vsetko, pozieraju ikry a vsetko, co im pride pod papulu

tymto len chcem ukazat, ze treba pozerat zo sirsieho spektra, uz davno tu totiz neziju mloky, ktorych tu bolo habadej, ci salamandre, ktore su zakonom chranene ... clovek si mozno povie, co takeho by mohli take mini krevetky sposobit ... kedze vsak pozieraju urcity druh potravy, mozu ovplyvnit nieco ine ... ak by vsak niekdo zohnal nejake (hoci aj amaterske) stanovisko nejakeho prirodou sa zaoberajuceho cloveka, budem rad a medzi prvymi, kdo prida par kuskov do prvej kolonizacnej armady

tak isto treba vybrat spravny vodny tok (ci inu vodu), aby tam mali slusny predpoklad na prezitie, hlavne treba pocitat podla mna aj so zimou (ja osobne neviem, ako zimuju krevetky v prirode v povodnom prostredi)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa IringPalo »

Sumceka americkeho si pamatam v hejnach o stovkach mozno tisic kusov v petrzalke, to som priam neveril vlastnym ociam ake hejna tam boli.
Co sa tyka prezitia, tak co som cital o nemecku, tam ziju pri nejakej tovarni (alebo nieco podobne) ktora vypusta teplu vodu cim je vyriesena zima.
Co sa tyka dovodov, tak netreba za tym hladat nic ine ako konicek a ak by sa projekt ujal - rozsirenie popoulacie, prekvitanie - nasledne mame volny zdroj krevetiek, ktore budu navyse trocha ine, kedze budu z prirody. Nemusime v podstate riesit preco ano, ak nebudu dovody preco to neurobit, tak by som do toho isiel.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa viridis »

V Bojniciach tečie potok, v ktorom je teplá voda. Akvaristi tam už vypustili kadejaké akvarijné rybky. Žili tam napríklad gupky. To by bolo potenciálne miesto, kde by asi prežili aj neocaridiny, čo sa týka podmienok. Avšak natrafil som na článok, že gupky už tam nežijú, lebo ich vyžrala nejaká cichlida, ktorá bola tiež vypustená akvaristami. Takže tam by asi krevetky dlhú životnosť nemali.
Osobne sa mi ale vypúšťanie cudzích nepôvodných druhov živočíchov do voľnej prírody veľmi nepáči. Ak sa niekto chce tešiť z krevetiek v prírode, myslím, že privátne jazierko na záhrade by mohlo byť vhodné miesto na takéto pokusy. Cez leto by tam asi vedeli v pohode prežiť, aj sa množiť.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ja som na vlastne oci videl v Piestanoch gupky a udajne sa tam vyborne dari aj BlackMollam. Nie je to rieka, jazierko je ohraniceny priestor, kde nehrozi zavlecenie na nejake ine miesta. To by nebolo zle miesto.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Hryzo »

take nieco by nebolo zle, ale vieme o takom jazierku? (piestany niekde pri kupeloch s teplejsou vodou?)
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Používateľov profilový obrázok
mosfet
Príspevky: 452
Dátum registrácie: 05 Okt 2014, 21:57
Bydlisko: Košice
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa mosfet »

:idea: Tejto zimy som sa bol kúpať v Oravciach a tam pred aquaparkom je jazierko s termálnou vodou :idea:

Denis
Administrátor
Príspevky: 1798
Dátum registrácie: 30 Sep 2014, 13:35
Bydlisko: Ružomberok
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Denis »

A ja som si doteraz myslel, ze termalna voda je nevhodna pre zivot, ze sira zabija vsetko zive. A tu tento clanok c.1 a 2.

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa IringPalo »

Druhy clanok pisal Peter Kaclik, vsimnite si. Okrem ineho som od neho bral pekne a lacne anubiasy, ale hlavne je to dost znama osoba z akva.sk. V Piestanoch som sam pri takom jazierku bol, kde zili gubky a asi aj tie blackmolly, nepamatam si to uz. Kazdopadne pramene maju asi rozne zlozenie a myslim si ze neziju v cistej termalnej vode, ale teplota tejto vody moze sluzit na ich vyhrievanie, ved na Islande tym bezne kuria. Chcelo by to poriadnu pripravu, pochadznam z dediny 15km od Piestan, takze by som mohol pozistovat, ide o to aby sme tu nediskutovali o niecom, co nakoniec nikto nebude chciet, lebo moj prvy prispevok sa koncil otazkou CO VY NA TO, ktora nebola recnicka. :D
Som zvedavy na udaj ohladne siry, ktora sa zda na prvy pohlad ako strasiak, ale ak si uvedomime, kolko jej davame do akvaria v podobe hnojiva, npariklad pri estimative index, ktory mojim krevetam nijako neskodil, tak tam ide K2SO4, MgSO4. Mozno bude rozdiel v hodnotach uplne diametralne rozdielny, ale to by chcelo naozaj tie udaje.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Mirko1A »

IringPalo napísal:... a spoločne by sme ich slávnostne na to miesto M vypustili. Čo vy na to?
no, hádam to nikto z veterinárnej správy alebo ÚKSUP-u nečíta krevetkárov :-)
toto by som fakt neriskoval. aj keď si neviem predstaviť krevetku, ako sa mení na invazívny druh, ale kto vie?
čo keď sa premnožia a začnú živiť nejakým detritom, ktorý je potrebný pre mikroorganizmy, ktoré sú nevyhnutné pre potenciu slimákov, ktorých ulity po rozpadnutí slúžia ako substrát pre rast nejakej takmer vymretej rastliny?

tým chcem povedať, že nie všetko je tak jednoduché, ako príklady, ktoré dal Hryzo (zajace v Austrálii), ale môže to byť súčasť nejakého komplexnejšieho ekosystému, ktorý nepoznáme.
Naviac, úradníci na to hľadia byrokraticky. A v Novom čase už vidím titulky: Krevety v piešťanskom potoku ohrozujú klepetami kúpajúce sa deti.

Čiže túto aktivitu (v ktorej osobne nevidím nejaký veľký problém alebo enviromentálne riziko) by som riešil tak, že:
- vyhľadať najlepšie nejaké uzavreté miesto, lokalitu (bagrovisko, uzavretý bazén, plochu bez prítokov/odtokov)
- riešil to cez SS, bez medializácie
- vymazal by som túto tému z fóra

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa IringPalo »

Mirko vies ono pustit si krevetky doma do bazena alebo nejakej diery nepokladam za vypustenie do prirody. Vobec si nemyslim ze je nejaky problem sa tu o tomto bavit, ved som pisal hned na zaciatku ze je dolezite aby to bolo legalne. Jazero bez pritoku a odtoku a zaroven aby prezilo zimu sa asi neda. Preto do uvahy pripadaju termalne pramene, kde je tepla voda aj v zime, to je vlastne pointa. Zrejme sa lisime vo vnimani akvaristiky. Niekto ma doma chovne, niekto rastlinne akvaria, niekomu sa paci biotop, ako mne. Nic nie je viac alebo menej spravne, kazdy ma svoju cestu, preto zapem ze niekto tento napad nechape, ak krevety robi napirklad pre biznis (tiez to neuvadzam ako negativum). Mnohi milovnici napriklad tigrov by boli radi keby tigre zili vo volnej prirode u nas, ale neda sa to z mnohych dovodov. Uvazovat nad tym ze co ak by sa dalo vzdy a nesmerovalo by nikam nielen v akvaristike ale aj v tom ci rano chces vyjst na ulicu lebo co ak ta zrazi auto.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Mirko1A »

ako som pisal, osobne nemám nič proti. v živote som nepredal žiadnu krevetku, čiže nemám ani ekonomické dôvody byť proti tomu, aby v našich potokoch bežne žili krevetky :-)
naviac, robím v oblasti vedy, takže experimentami žijem.

ide o to, že mi to pripadá trochu nerozumné oslovovať takto cez fórum ľudí, aby sa to nechcene nevymklo z rúk.
možno na začiatok by stačilo ísť do Piešťan, nabrať do bandasky 20 l vody z tých jazierok (ak sú to tie pri tej soche Sisi) doma dať do nejakej 10 l nádžky a vypustiť tam nejaké krevetky a pozorovať, čo sa deje. Je to rýchlejšie, ako robiť nejaké testy na jeden prvok (trebárs síru), keď tam môže byť stovka iných parametrov (iné kovy, ale soli a pod.), čo môžu mať vplyv na krevetky.
Ak sa po mesiaci narodia v tej vode krevetky a budú žiť, normálne sa zvliekať, tak je predpoklad, že aj priamo v tej termálnej vode prežijú. čiže sa zistí odpoveď na jeden dielik zo skladačky (asi ten najpodstatnejší)

otázne je, či sú tam nejakí predátori, žaby alebo čo, alebo choroby, alebo výkyvy teplôt alebo x ďalších vecí...

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa viridis »

Osobne som proti vypúšťaniu cudzích druhov umelo do voľnej prírody.
Jedná sa v tomto prípade o druh (neocaridina davidi) z ázie a prispôsobené na podmienky subtrópov.
Ak by sa aj našla u nás nejaká prirodzená lokalita, kde je voda celoročne prirodzene teplá (termálny prameň) predpokladám, že by mala byť už osídlená našou faunou a flórou.
Predpokladajme, že tam existuje nejaká rovnováha.
Dokonca tam môžu žiť aj nejaké zaujímavé/vzácne ba dokonca v extrémnom prípade až endemické druhy. Ak by sme tam nasadili neocaridina davidi a darilo by sa im tam, môžu vytlačiť pôvodné druhy a rovnováhu narušiť.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Milos »

Plne suhlasim s vidiris: Prakticky kazdy termalny tok/jazierko na SK je dnes v neprirodzenych ekologickych podmienkach prave vdaka akvaristom. Gupky, xiphophora, cichlidy, atd...mozno tam aj niekdy zili nejake endemnicke organizmy, ktore boli unikatne pre danu lokalitu, ale mali tu smolu, ze neboli dostatocne napadne a dnes uz je po nich. Mozno tam este nejake ziju, ale tiez su dostatocne nenapadne, aby sme to vedeli. A neokaridiny by ich mohli znicit. Nie je to pravdepodobne, ale nikto z nas to nevie ani vylucit.

Okrem toho, nikto z nas nevie, ake rozne patogeny maju krevetky v sebe. Vieme len to, ze maju tendenciu kapat casto krat aj masovo. Nepredstavovali by nebezpecenstvo infekcie pre povodne druhy korovcov. Krivaky, raky, atd...? Druhu vlnu racieho moru by asi nase povodne druhy uz nerozdychali.
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Používateľov profilový obrázok
IringPalo
Príspevky: 327
Dátum registrácie: 21 Okt 2014, 22:33
Bydlisko: Trenčín
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa IringPalo »

Ak by sme mali hovorit o Piestanoch tak Sozo pise ze jazierka vznikli ani pred sto rokmi a boli vykopane. Nehovorime o ziadnom povodnom systeme. Ak pouzijeme slovo ekosystem, ja si pod tym predstavim tisice az milion rokov formovania a budovania. Vid atya gabonska sa nachadza aj v juznej amerike, cize musela zit este pred rozdelenim kontinentov. Samozrejme sa nevola takymto nazvom, ale pri pohlade na nu je jasne ze mali s a. gabonskou rovnakych predkov. Takto nejako vnimam slovo ekosystem - statisice rokov. Toto smiesne piestanske umele jazierko mozno sluzi ako vylevka na pouzitu kupelnu vodu. Keby aj krevety zamorili toto jazierko, no nech. Vzhladom na to, ze tieto krevety v cine ziju tiez podla mna statisice rokov, tak by zamorili za taku dobu obrazne povedane polovicu planety. Ale nedeje sa to, zrejme nie su nejak invazivne. Dalsia vec co sa mi nepozdava su argumenty typu co zle mozu sposobit. V skutocnosti mozu sposobit vycistenie vody, zlepsenie podmienok pre zivot inych zivocichov, mozu posluzit ako ziva potrava pre ine zivocichy a ich rozkvet... Scenar moze byt hociaky, ale hned hovorit o prekazkach sa mi nevidi. Treba hladat cestu a nie hned prekazky.
Nabrat si vodu z jazierka a testovat to doma je zradne, lebo nase krevety su uz tak dokrizene, ze mozno moje by neprezili v akvariu mojho suseda. Preto by bolo dobre vypustit krevety z viacerych zdrojov, teda pripravit co najpestrejsi mix kreviet zvyknutych na rozne podmienky a predpokladajme ze aspon jeden kmen by sa ujal. Tento napad je uplne v plienkach a som za o ze forum je o diskusii. Keby si toto mame pisat cez SS tak sa z toho nevymotame.
Chovám: Atya gabonensis 2x, Caridina amano 1x, Neocaridina davidi (wild a cherry forma), Neocaridina davidi orange sakura.

Používateľov profilový obrázok
viridis
Príspevky: 324
Dátum registrácie: 25 Nov 2014, 16:14
Bydlisko: Očová
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa viridis »

Pali, pytal si sa "co my na to" ;) . Je normalne, ze dostavas rozne nazory. Rozumiem tvojmu argumentu o tom, ze jazierka mozu byt umele a vtedy sa tam novym druhom nic nepokazi. To je pravda. Stale je tu vsak v hre, ak je tam vytok, potencialne zamorenie toku pod jazierkom. Ci uz krevetkami, alebo pripadnou chorobou. Samozrejme, ze ta pravdepodobnost nejakej ekologickej katastrofy je minimalna, ale vylucit by som sa to neodvazil.
Neocaridina davidi (Red, Blue) | Caridina mariae & cantonensis (Tiger & CRS) || krevetky - wiki

Hryzo
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 07 Okt 2014, 21:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Hryzo »

IringPalo napísal:... Treba hladat cestu a nie hned prekazky. ...
na to je najlepsie ponuknut lenivym ludom ako som ja rovno nejake riesenie ... tak so msa naucil rozpravat s mojimi nadriadenymi a plati to v kazdej praci ... ak chces nieco vybavit, vyriesit, zlepsit a pod, musis nadriadenemu nielen povedat co chces, ale dat aj nejaky dovod preco, lepsie kludne aj dovodov viac ... takze mu vlastne predlozis nielen poziadavku, ale aj riesenie, ktorym mu usetris cas rozmyslat a on to potom jednoduchsie vybavi - presadi ...

tym chcem povedat, ze ak sa niekdo (najlepsie ty palo :)) ujme kludne aj potichu na maly experiment doma a prednesie sem rovno s navrhom dajme ich tam a tam aj vysledok - u mna vo vode z daneho zdroja ziju uz 2 mesiace a kotia sa mi, tak lahsie presvedci aj ostatnych o nielen dobrom napade ale aj umysle ...

snad ste ma pochopili a nenapisal som to ako debil :D
chovam - ryby, raky, krevetky, slimaky

Milos
Príspevky: 1655
Dátum registrácie: 03 Okt 2014, 21:17
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Milos »

Ak by sa invazivnost druhu posudzovala podla toho, ako sa sprava vo svojej doovine, invazivne druhy by neexistovali. Ale oni existuju.
Ekosystem jazierok je mozno sucastou podzmeneho ekosystemu, ktory nevznikol pred 100 rokmi. A ano, urcite ma nejake vyustenie do vodneho toku.

Uvazovat v zmysle mozno tie krevetky aj pomozu je trocha prichytene za vlasy. Ekosystemy su natolko komplikovane, ze taka pravdepodobnost je este ovela mensia ako ta, ze by uskodili. Je to ako podavat latku, ktora s pravdepodobnostou 99% nezaberie, s pravdepodobnostou 0,9% uskodi a s pravdepodobnostou 0,1% vylieci. Nazval by si ju liekom, resp. podujal sa testovat na sebe? Ja nie, svoje zdravie si cenim natolko, ze tych 0,9% by ma stale dostatocne odradzalo a 0,1% nepresvedcilo.

Nevyjadril si sa k moznosti zavlecenia patogenov nebezpecnych pre domace populacie korovcov. To je vec, ktorej by som sa ja osobne obaval najviac. Ak sa chcete snazit o introdukciu (resp. neuniklo mi, ze rozhodnuti uz ste :) ), Neocaridina davidi nie je najvhodnejsi druh. Existuje jeden, ktory uz zije v Rine, resp. jeho pritoku. A na rozdiel od N.davidi sa uz robili aj studie o vyskyte patogenov u tejto krevetky a moznosti infekcie u povodnych druhov, rovnako ako studie o vplyve na povodny ekosystem. Vysledok tych studii je este na vazkach a pritom sa jedna o zalezitost niekolko rokov staru a zapojeni boli nemecki biologovia. Ich moznosti a expertiza sa pri vsetkej ucte k nasmu foru asi nedaju porovnavat s moznostami, ktore mame my tuna ;)
Chovam: taiwan bee, taiwan hybrid, sulawesi kardinal, CRS, CBS, bloody mary, blue velvet, blue topas

Mirko1A
Príspevky: 71
Dátum registrácie: 12 Feb 2015, 12:11
Kontaktovať používateľa:

Re: Projekt Slovenské krevetky

Príspevok od používateľa Mirko1A »

IringPalo, sorry, ak som sa ta vcera dotkol, vyjadril som len svoj názor.
tá výzva mi pripadala neadekvátna pre toto fórum a nepripravená.

ako som povedal, a + iní diskutujúci, problém introdukcie živočíšnych/rastlinných/mikrobiálnych druhov do nového environmentu nie je taký jednoduchý a priamočiary. Ty si predostrel len najjednoduchší aspekt (krevetky čistia a teda budú čistiť aj jazierko a sú potravou pre vyššie predátori, preto obohatia ich potravu). Avšak problém je oveľa zložitejší, ako som narýchlo napísal za vlasy pritiahnutý príklad
Mirko1A napísal:čo keď sa premnožia a začnú živiť nejakým detritom, ktorý je potrebný pre mikroorganizmy, ktoré sú nevyhnutné pre potenciu slimákov, ktorých ulity po rozpadnutí slúžia ako substrát pre rast nejakej takmer vymretej rastliny?
my nemusíme vidieť následný efekt nejakej činnosti, ktorá sa môže prejaviť na konci reťazovej reakcie, ktorá môže trvať niekoľko (desiatok) rokov.

Druhá vec, čo som ani nespomínal (ale napr. Milos), sú patogény. Mnohé vidíme v akváriách (i keď mne obyčajné krevetky žijú bez chorôb v lowtech akváriu bez zásahov/menenia parametrov vody/neustáleho sa rýpania sa v tom), ale mnohé patogény môžu byť v latentnom stave a môžu (znovu extrémny príklad) napr. prejsť do virulentnejšieho stavu vplyvom zmeny podmienok (tzv. emerging patogény). V prírode je už toľko korytnačiek písmenkových, hadov, papagájov, dravých rýb, metrových krabov ... ktoré sú tam vďaka cielenému vypusteniu, že tvoje krevetky by asi už nezhoršili tú situáciu, ale ak už to chceš urobiť, možno by bolo vhodné trochu nad tým viac pouvažovať, urobiť zopár nenáročných experimentov (ktoré možno hneď na začiatku ukážu, že to nepôjde), skôr ako tu to len hodiť do diskusie.

len pre info, že nie som proti evolúcii - robím opačný typ experimentu. našiel som v jednej mláke, čo by aj tak vyschla, Physu slimákov, celý čierni, mne sa veľmi páčia, tak ich skúšam aklimatizovať v nádržke, či by sa nechceli množiť a žiť v akváriu. Nie sú ničím výnimoční, okrem toho, že sa mi páčia a ak sa to podarí, budem sa ich snažiť mať zopár v akva :-) čiže ty ideš naturalizovať to, čo tu nie je, a ja domestikovať niečo domáce a tváriť sa, že je to niečo výnimočné

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných