
Sladkovodne krevetky su v porovnani s vacsinou druhov akvariovych ryb vyrazne citlivejsie na otravu neoxydovanym a neuplne oxydovanym dusikom, cize molekuami amoniaku NH3 (NH4+) a dusitanu NO2. Vzniku tychto molekul sa v akvariu neda zabranit, kedze su to nevyhnutne produkty latkovej vymeny vsetkych zivocichov a rozkladnych bakterii. Potrebne je preto, aby sa obe formy dusiku co najrychlejsie po ich vzniku premenili na oxydovany a pomerne neskodny dusicnan NO3.
K tomu su potrebne druhy bakterii, ktore ziskavaju energiu pre svoje zivotne procesy prave oxydaciou NH3, HN4+ a NO2. Zjednodusene povedane, tymito latkami sa zivia. Jedna sa o nitrifikacne bakterie, ktore sa volne vyskytuju v prirode a v akvariu sa objavia v momente jeho zalozenia. Nie vsak v mnozstvach dostatocnych na to, aby ochranili krevetky pred otravou amoniakom a dusitanom. Na dostahnutie potrebnej velkosti populacie su potrebne dva faktory: 1.) cas a 2.) vhodne zivotne podmienky (teplota, kyslik, potrava). Cas vacsina akvaristov svojmu akavriu dopraje. Mnohi vsak zabudaju na vhodne podmienky, predovsetkym potravu. Aby sa populacia nitrifikacnych bakterii dostatocne rozrastla, je vhodne akvarium v obdobi zabehu "krmit". Teda dodavat do neho latky, ktore sa rozpadnu na NH3 a NO2, ktore posluzia nitrifikacnym bakteriam ako potrava.
Da sa to robit tak, ze do akvaria jednoducho sypeme minimalne mnozstva potravy, pripadne do neho umiestnime listok zihlavy. Po par dnoch zabehu mozeme tiez do akvaria umiestnit menej citlive organizmy, napr. neslachtene gupky, ktore nami dodane krmivo skonzumuju a premenia na amoniak a dusitany. Ja osobne odporucam tento sposob, kedze pri priamom sypani potravy do akvaria bez jej konzumacie vyssimi organizmami vzdy existuje riziko, ze sa nam rozmnozia tiez potencialne nebezpecne druhy mikroorganizmov, ktore mozu krevetkam uskodit. Ak nemame k dispozicii gupky, alebo ich nechceme vystavovat riziku otravy v nedostatocne zabehnutom akvariu, je vzdy lepsie pouzit ako zdroj dusiku spareny list zihlavy, alebo inej rastliny, ako akvaristicke krmivo, ktore obsahuje tiez zivocisne zlozky. Dalsou vyhodou pouzitia gupiek je, ze produkuju detrit, ktory je oblubenou potravou krevetiek.
Pocas zabehu je potrebne, aby boli v akvariu tie iste podmienky, ako budu neskor po vpusteni krevetiek. Pamatajme na to, ze aj nitrifikacne bakterie su citlive na tvrdost vody, pH, teplotu a okyslicenie. A prilisne vykyvy im neprospievaju podobne, ako vyssim organizmom. Z toho tiez vypliva pravidlo, ze filter musi byt zapnuty non-stop. Vacsina nitrifikacnych bakterii sa totiz bude udrzovat prave na jeho filtracnych mediach. V momente vypnutia filtra sa prestava k ich porastom dostavat potrava a kyslik a zacinaju odumierat.
Zabeh sa da samozrejme urychlit a skvalitnit tym, ze do akvaria naockujeme nitrifikacne bakterie a nespolahneme sa len na to malo, co sa do neho dostalo na substrate, zo vzduchu a pod. To mozeme urobit dovma sposobmy. Nakladnym, alebo zadarmo. Nakladny sposob je ten, ze si kupime specialny preparat, ktory obsahuje nitrigikacne bakterie a do akvaria ho aplikujeme podla pokynov vyrobcu. Zadarmo to mozeme urobit tak, ze si zozenieme casti ekosystemu z uz zabehnuteho akvaria, na ktorych sa nitrifikacne bakterie vyskytuju. To moze byt voda, trocha substratu, detrit z dna, alebo hmol z filtra. Nebojme sa takto sposobeneho zakalu vody, ani neskorsej usadeniny. Vsetko sa napokon dostane do filtru a substratu a vplyv na akvarium bude len pozitivny. Nevyhodou tohoto sposobu je samozrejme riziko, ze si do akvaria okrem ziaducich nitrifikacnyh bakterii vnesieme aj organizmy, ktore si az tak moc nezelama, napr. planarie, nezmary ci kotulky, v horsom pripade infekcne patogeny. Pouzivajme preto len doverihodny zdroj, alebo dame prednost specialnemu pripravku.
Ako dlho zabeh akvaria trva? To je vzdy trocha vec odhadu, ale podla mna dva tyzdne su nutne minimum v pripade, ze sme bakterie naockovali a styri tyzdne v pripade, ze zabeh prebieha bez naockovania (prosim, ak mate iny nazor, podelte sa on). Niektori autori uvadzaju, ze zabeh krevetkatia pre citlivejsie druhy by mal trvat aspon dva mesiace...
Pred vpustenim krevetiek z akvaria odstranime gupky a akvarium prestaneme krmit. To by sme mali ucinit aspon tri dni pred ich vpustenim, aby sa voda stihla vycistit. Ked sa krevetky konecne zabyvavaju v novom domove, prvy den dva nekrmime, neskor zaciname krmit len postupne, zacinajuc malymi davkami. To preto, ze prechod z rezimu zabehu na standardny chod je pre samotne nitrifikacne bakterie sokom. Na ich "sluzby" sa tak v tomto momente este aj napriek zabehu nemozeme 100% spolahnut. Napokon, ak bol zabeh akvaria dostatocny, jeho mikrobialny ekosystem by mal byt v tomto momente uz dostatocne rozvinuty k tomu, aby posluzil krevetkam ako zdroj potravy. Hladom trpiet nebudu. Naopak, v cerstvom akvariu pri nizsej koncentracii krevetiek sa nam bude casto stavat, ze nami ponukanu potravu budu odmietat. Ak su aktivne a neustale prednymi klepietkami prehrabavaju povrchy avaria, znamena to ze vsetko je v najlepsom poriadku a potravu odmietaju jednoducho preto, ze davaju prednost mikroorganizmom, ich prirodzenej strave. Neskor, ked istu cast "spasu", mozeme pomaly zacat krmit vo vacsich davkach.
Ako vidno, primarnou funkciou zabehu krevetkaria je tak podobne ako u klasickeho akvaria s rybkami nastartovanie oxydacneho cyklu dusika. V pripade krevetiek sa k tomu pridava este doplnujuca potravna funkcia, ktoru preberieme podrobnejsie v sekcii o krmeni.